- Erkan Uysal 

İnşaat Mühendisi Aycan Fenercioğlu, Alanya’nın ilk gayrimenkul yatırım fonunu düzenlediği kahvaltılı toplantıda tanıttı. Alanya’da bir ilk olan Türkiye’de de sayılı firmanın sahip olduğu gayrimenkul yatırım fonu kurma hakkını kazandıklarını açıklayan Fenercioğlu, “Firmamızın sorumluluğu biraz daha arttı. Geçen hafta itibarıyla firmamızın tüm hareketleri, yatırımları, projeleri Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) tarafından denetlenecek ve bu süreçte yatırımlarımız biraz daha denetim altında olacak. Bu bize ekstra sorumluluk yükleyecek. Çünkü firmamız Alanya’dan çıkan ve Türkiye çapında Avrupa, ardından da uzun vadede dünya çapında firma olma vizyonuyla çalışmalarına devam ediyor. Gayrimenkul fonları aslında dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde yatırımcıların tercih ettiği bir yatırım şekli. Ülkemizde de 10 yıldır kurumsal, profesyonel yatırımcıların tercih ettiği yatırım şekli haline geldi. Bunun birçok avantajı var. Yatırımcıların istediği en büyük beklenti güvenilirlik ve devlet garantisi. Gayrimenkul fonları ile yatırım yapanların tüm yatırımları devletin garantisi altında olacak. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) sürekli bu denetimi yapacak. Bu bizi artı yönde motive edecek. Şu an geldiğimiz noktada Alanya merkezli 3 ülkede inşaat yapabilen tek firmayız. Hedefimiz birçok ülkeye bayrağımızı taşımak. Öncelikle Alanya’yı tanıtıyoruz. Daha sonra da ülkemizin bayrağını dalgalandırıyoruz. Bunu anlatmak yetmiyor. Bunu yatırımla, ticaretle geliştirmek istiyoruz. Yarın (bugün) itibarıyla birçok operasyonumuzu İstanbul’a taşıyoruz. Bunu yaparken Alanya, Antalya, Kıbrıs, İstanbul ofisi ile devam edecek” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANACAK”

Türkiye’de kentsel dönüşüm fonu kurulması için başvuran ilk firma olduklarını açıklayan Fenercioğlu, “En kısa zamanda inşallah netice alırız diye ümit ediyorum. Türkiye’de birçok kentsel dönüşüm projesinin fonunu oluşturmuş olacağız. Hem de hızlı şekilde kentsel dönüşüme katkı sağlayacağız. Kentsel Dönüşüm Kanunu bir kez daha değişti. Kentsel dönüşüm ülkemizde biraz daha hızlanacak. Avrupa’nın finans merkezi Lüksemburg’da fon kurulumu için başvuru yaptık. Çok olumlu cevap geldi. Lüksemburg’da yılbaşından önce fon kurma hedefimiz var” diye konuştu. 

“ÇOK CİDDİ HACİM YAKALAYACAĞIZ”

Çalışan emekliler de 5 bin lira ikramiye alacak Çalışan emekliler de 5 bin lira ikramiye alacak

Ülkemizde 400 bin dolara tapu alan bir yabancı ülke vatandaşı güvenlik sorunu yoksa Türk vatandaşlığı elde edebiliyor. Kurduğumuz gayrimenkul yatırım fonuna 500 bin dolar yatırım yapanlar hiçbir tapu edinimi olmadan vatandaşlık kazanma hakkı elde edebiliyor. Bu devletin bize vermiş olduğu yetki ve güvenin göstergesi. Gayrimenkul yatırım fonlarının büyüklüğü ve hacmi bizim ölçeğimizde belli olacak. Bu anlamda halka açık, denetim altında, şeffaf olması yatırımcıların tercih sebebi oldu. Çok ciddi hacim yakalamayı hedefliyoruz. Gayrimenkul yatırım fonlarının mantığı küçük yatırımcıyı büyük yatırımlara teşvik etmek. Büyük arsa ya da dairelere ortak ederek karları paylaşmak. Gayrimenkul yatırım fonlarındaki tüm gelir vergiden muaf. Tüm karlılığı ve anapara da devlet garantisinde. Gayrimenkul yatırım fonu ile nitelikli yatırımcıyı şehre çekmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.