Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 13 Haziran Salı günü grup toplantısında “100 il, 1000 ilçe” açıklamaları olumlu karşılandı ve AK Parti gündeme aldı. Yerel seçimlerin ardından hayata geçirileceği belirtilen il düzenlemesi ile 19 yeni il ve 27 yeni ilçe gelecek. Bahçeli’nin açıklamaları ile yıllardır il olmayı bekleyen Alanya’da da büyük heyecan yaşanıyor. 

Alanya'da taksimetreyi açmayan taksiciye ceza Alanya'da taksimetreyi açmayan taksiciye ceza

DEMİRTAŞ İLÇE OLMALI 
Alanya’nın il olmasına kesin gözü ile bakılırken ilçelerin hangi mahalleler olacağı konuşulmaya başlandı. Bu konuda Demirtaş’ın eski belediye başkanlarından Mustafa Karagöz, Demirtaş’ın 32 yıllık ilçelik hakkının olduğunu vurguladı. 
Dönemin mahalle muhtarı Şükrü Soylu’nun yapmış olduğu ilçe başvurusunun ardından 9 Aralık 1991 tarihinde Antalya Valiliği’nin onayı ile İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği dilekçeyi paylaşan Karagöz, Alanya’nın il olmasının ardından Demirtaş’ın da mutlaka ilçe olması gerektiğini söyledi. 
“İLÇE SINIRLARINI HARİTALANDIRDIK”
Karagöz, “Gündemde il olacak ilçelerin isimleri geçerken dolayısıyla ilçelerde gündeme gelmekte. Demirtaş İlçe Müracaatı ve Antalya Valilik Onay Kararı, Alanya il olduğu takdirde Demirtaş kesinlikle ilçe olacak. Belediye kurulmadan önce Demirtaş Mahalle Muhtarımız Sayın Şükrü Soylu 1991 yılında yapmış olduğu ilçe müracaatı sayesinde Antalya Valiliği olur vermiş olup İçişleri Bakanlığı’nda beklemede, bizim dönemimizde ilçe sınırları haritalanmıştır” dedi. 

İŞTE 32 YIL ÖNCE YAZILAN O DİLEKÇE 
Mustafa Karagöz’ün paylaştığı 9 Aralık 1991 tarihinde Antalya Valisi Saffet Arıkan Bedük imzası ile Antalya Valiliği’nin İçişleri Bakanlığı’na yazdığı dilekçede şu ifadeler yer alıyor: 
“İlimiz Alanya ilçesine bağlı Demirtaş Bucağının ilçe olmasına ilişkin İl İdare Kurulunun 4 Haziran 1991 gün ve 10/895 sayılı kararı ile İl Genel Meclisinin 5 Aralık 1991 gün ve 57 sayılı kararı dosya ilişikte sunulmuştur. 
Alanya ilçesine bağlı Demirtaş Bucağının Alanya ilçesine uzaklığı 25 kilometre olduğu, adı geçen bağlının 21 Ekim 1990 genel nüfus sayımına göre 20 köy ile birlikte nüfusunun 15 bin 329 olduğu, kasabanın yerleşime müsait olması nedeniyle sürekli nüfusunun artış gösterdiği, söz konusu beldenin zengin coğrafi yapı ve tarihi eserlere sahip bulunduğu, Syedra Harabeleri, Köşk Sultan Sarayı, Kilise, Bedeni, Akçadamlar, Kızılkilise gibi önemli ören yerlerinin olduğu, sahil şeridinde bulunan beldenin ilçe olması halinde turizme daha iyi hizmet vereceği, daha çok turist çekip turizm potansiyelini artıracağı, 
Demirtaş Bucağının coğrafi ve idari taksirat standartlarına uygun bulunduğu, coğrafi, ekonomik, ulaşım, haberleşme, jeopolitik, eğitim, turizm, sosyal ve teknik durum ile asayişe etkin olayların göz önünde alındığında ilçe olabilecek kapasiteye haiz olduğu, kasaba halkının resmi kuruluşlar ve noter işlemleri için Alanya merkez ilçesine gidip gelmelerinin ekonomik kayıplara neden olduğu anlaşıldığından; 
Demirtaş Bucağının köyleri ile birlikte ‘DEMİRTAŞ’ adı altında İLÇE OLMASI Valiliğimizce uygun mütalaa edilmektedir. 
Gereğini emirlerinize arz ederim.”

Editör: DAMLA ERCİYAS