Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, hafta sonu Alanya’ya gelerek ziyaret ve incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un temaslarını değerlendirdi. Hafta sonu Alanya’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy önce AK Parti İlçe Teşkilatını, ardından da Alanya Kalesi ve Syedra Antik Kenti’ni ziyaret etti. Bakan Esoy’un ziyaretlerini değerlendiren TGA Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, AK Parti İlçe Teşkilatı’nca günler öncesinden hazırlanan programda Alanya ve bölge için kısıtlı zamanda çok verimli toplantılara imza attıklarını söyledi. Cimrin, “İlk toplantımızı TAV Alanya Gazipaşa İşletme Koordinatörü Ömer Sözener'in katılımıyla gerçekleştirdik. Bu toplantının altyapısını ve bugüne nasıl gelindiğini size anlatmak isterim. Bundan iki hafta kadar önce ALTİD Başkanımız Burhan Sili, TÜROFED yönetimi olarak bakanımıza hayırlı olsun ziyaretinde bulunacaklarını ve iletmesini istediğimiz notumuzun olup olmadığını bizlere sordu. Biz de Alanya Gazipaşa Havalimanı’nın tanıtılması konusunda bakanlık desteği ve özel bir çalışma istediğimizi söyledik. Burhan başkanımız bakan beyi ziyaretlerinde bu talebimizi Alanya notları arasında iletti. Bunun üzerine sayın bakanımız İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Candemir Zoroğlu'ndan Alanya Gazipaşa Havalimanı ile ilgili bir dosya hazırlamasını istedi. Bu dosyayı TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü Ömer Sözener ile birlikte hazırladık ve bayramdan sonraki ilk TGA toplantısında İstanbul'da bakan beye sunmayı kararlaştırdık. Birkaç gün önce bakan beyin anı gelişen Alanya programı bize bu sunumu beklemeden hemen yapma fırsatı verdi. Ömer Sözener ile birlikte Havalimanı’mızın son durumu ve beklentilerimizi Ak Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu'nun da olduğu toplantıda bakanımıza aktardık. Sayın bakanımız tüm gelişim ve tanıtım taleplerimizi not aldı ve hepsini tek tek inceleyeceklerini bize iletti. Bu toplantının devamında meydana gelecek gelişmeleri de size aktarıyor olacağım” dedi. 
“BAKANIMIZ ALANYA HAKKINDA ÖNEMLİ VERİLERE HAİZ OLDU”
Bakan Esoy’un Alanya Kalesi ziyaret ile ilgili de değerlendirmede bulunan Cimrin, “İkinci olarak Alanya Kalesi'nde Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel, Kaymakamımız Fatih Ürkmezer, ALTİD Başkanımız Burhan Sili ve ALTİD bölge başkanları, ve TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Kerim Sarıkaya'nın da katılımıyla Gardenia Restaurant'ta Hasan Sipahioglu Başkanımızın ev sahipliğinde sayın bakanımızı Alanya turizm sektör temsilcileri ile bir araya getirdik. Verimli geçen toplantıda bakanımız Alanya hakkında önemli bilgilere ve verilere haiz oldu. Ve ardından Alanya Bedesten çarşısını ziyaret ederek esnaflarımızla buluştu. 

“HEDEF EN KISA ZAMANDA SYEDRA’NIN TURİZME TAM ANLAMIYLA AÇILMASI”

Yılın ilk 5 ayında 18 milyon turistin tercihi Türkiye oldu Yılın ilk 5 ayında 18 milyon turistin tercihi Türkiye oldu

Üçüncü olarak ise Syedra Antik Kenti’ni ziyaret ettiklerini aktan Cimrin, “İl Kültür ve Turizm Müdürümüz'ün haftalar öncesi başlattığı ve oluşturduğu Syedra Antik Kenti ile ilgili yatırım ve yol haritasının uygulamaya geçmesi için bakanımızın bu ziyareti son derece önemli idi. Syedra Kazı Başkanı Ertuğ Ergürer'in tüm Syedra'yı gezerek verdiği detaylı brifinginden sonra yapılacak çalışmalara en son şekil verildi ve genel çerçeve oluşturuldu. Hedef en kısa zamanda Syedra Antik Kentinin turizme tam anlamıyla açılması. Fiziki ilerlemeye bağlı olarak TGA da Syedra Antik Kentinin uluslararası tanıtımında önemli çalışmalara imza atacak ve Alanya Kalesi'nden sonra Syedra Antik Kenti orta vadede önemli bir ziyaret noktası haline gelecek. Syedra Antik Kenti'in bugünlere gelmesinde büyük emeği olan yerel kurumlarımıza, Müze Müdürlüğümüze, İl Turizm Müdürlüğümüz'e, Erkut Hocamız başkanlığındaki kazı ekibimize, yerel sponsorlarımıza, Alanya Kaymakamlığı ve Alanya Belediyesi'ne de buradan teşekkür etmeden geçmek olmaz. Bundan sonraki süreçte Syedra Antik Kenti bakanımızın da himayesinde hak ettiği ilgi ve ziyaretçi sayısına ulaşarak Alanya’mız için en önemli tarihi cazibe merkezlerimizden biri olacaktır. Bakanımızın bu verimli geçen gününü planlayan ve hazırlığını yapan AK Parti İlçe Başkanımız Sayın Mustafa Toklu ve İlçe teşkilatına ve Gardenia Restaurant'taki ev sahipliği için Sayın Hasan Sipahioğlu'na da ayrıca teşekkür ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanı’mız Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un Antalya ve Alanya ziyaretleri bundan sonra daha sık olacak görünüyor ve kendisinin çözüm odaklı ve hızlı karar verici yaklaşımı sayesinde birçok sorunun üstesinden kolayca geleceğimizden şüphemiz yok” ifadelerini kullandı. – Haber Merkezi

Editör: DAMLA ERCİYAS