Alanya'da Yeni Yıl Pazarı kapılarını açıyor Alanya'da Yeni Yıl Pazarı kapılarını açıyor

Öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik Türk Eğitim-Sen Antalya 2 No’lu Şubesi, PTT Alanya Müdürlüğü önünde kanun teklifi için destek çağrısı içeren açıklama yaptı.  Açıklamada öğretmenleri motive etmek ve ekonomik olarak desteklemek için her 24 Kasım'da maaş ikramiyesi verilmesini öngören bu teklife dikkat çekildi. PTT önünde toplananlar adına konuşan Türk Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Burhan Ulu, “Öğretmenler olarak, ilim ve irfanın ışığında, Atatürk'ün öğretileriyle genç nesilleri yetiştirmenin onurunu taşıyoruz. Ülkenin kalkınması ve ilerlemesi, münevver öğretmenlerimizin bilgisi, birikimi, deneyimi ve vizyonu sayesinde gerçekleşir. Bizler sadece öğretmenler değil, aynı zamanda gençleri hayata hazırlayan, onların geleceğini şekillendiren kahramanlarız. Ancak, 24 Kasım her yıl bir burukluk da taşır. Öğretmenler, toplumda hak ettikleri saygıyı göremediğini hissederler. Toplumumuzun öğretmenlere olan saygısını artırmak için yeterli çabanın gösterilmediğini düşünüyoruz. Ülkenin 100. yılını kutladığımız bu dönemde, öğretmenlerin beklentileri artarken, sorunlarına yeterli çözüm üretilemiyor. Ekonomik durumları, öğretmenlerin en büyük sorunlarından biridir. Hem asgari ücretliler hem de kamu çalışanları, ekonomik sıkıntılardan etkileniyor. Ailelerin açlık sınırı 13 bin 334 TL'ye, yoksulluk sınırı ise 43 bin 433 TL'ye yükseldi.  Maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olduğu bekleniyor. 
“ÖĞRETMENLER AY SONUNU GETİRMEKTE ZORLANIYOR”
Öğretmenler bu zorlu ekonomik koşullarda ay sonunu getirmekte zorlanıyor. Örneğin, ülkemizde 9’da 1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5’de 3 derecesindeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1’de 4 derecesindeki bir öğretmen ise aylık 25 bin 112 TL ücret alıyor. Öğretmenler bu maaşlarla ancak iki cumhuriyet altını alabiliyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere "beyaz önlük" hediye edileceği açıklandı. Ancak öğretmenler olarak daha acil ve temel sorunlarımızın olduğunu düşünüyoruz. Öğrenci-veli şiddeti, liyakatsiz yönetici atamaları, tayin ve nakil ile ilgili özlük hakları, ekonomik sıkıntılar, adaletsiz uygulamalar, mesleki imaj zedelenmesi ve kariyer sınavı gibi konuların çözüm beklediği bir dönemde, önlük gibi sembolik bir tartışmanın öne çıkarılmasını doğru bulmuyoruz.
“MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK VEKLİYORUZ”
Bu bağlamda, sendikamız, her yıl 24 Kasım'da öğretmenleri motive etmek ve ekonomik olarak desteklemek amacıyla bir maaş ikramiye içeren bir kanun teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda, ekonomik sorunlara sembolik bir katkı sağlayacak bu kanun teklifine destek vermelerini bekliyoruz. Geleceğimizi şekillendiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak, devletimizin ve toplumumuzun en temel sorumluluklarından biridir” dedi. Açıklamanın ardından sendika üyeler, ellerindeki mektupları Antalya'daki milletvekillerine gönderdi. Türkiye genelinde eş zamanlı olarak yapılan açıklamaya katılan üyeler de mektuplarını kendi bölgelerindeki milletvekillerine iletti. – Haber Merkezi