Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde (ALKÜ) gerçekleştirilen ilk piyano festivali sona erdi. 2 gün süren ve birbirinden değerli bestelerin çalındığı festival, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan ile Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Eray Erdem’in destekleriyle ile 18-19 Mayıs 2024 tarihlerinde, ALKÜ Eğitim Fakültesi Başöğretmen Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Yarışma 18 Mayıs Cumartesi günü ALKÜ Müzik Öğretmenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Zhanna Aktürk'ün yönettiği ve Doç. Dr. Ahmet Mutlu Terzioğlu'nun bağlamasıyla katıldığı, Mandolin Topluluğu'nun konseriyle başladı. 19 Mayıs Pazar günü devam eden festivalde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için bir kutlama programı gerçekleştirildi. Dünyaca ünlü piyanistlerden Hande Dalkılıç, Ferid Adıgüzelzade ve Nazile Adıgüzelzade’nin yanı sıra ALKÜ Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cem Şaktanlı ve Doç. Dr. Eren Lehimler’in jüri üyesi olduğu yarışmada 40 piyanist eserlerini başarıyla seslendirdi. Etkinliğe Alanya, Antalya, İstanbul, Eskişehir, Mardin, Mersin, Adana ve Azerbaycan’dan toplam 75 piyanist katıldı.  
PİYANO YARIŞMASI VE FESTİVALİNDE DERECEYE GİREN İSİMLER BELLİ OLDU
‘Uluslararası Alanya Piyano Yarışması ve Festivali’ kapsamında birbirinden yetenekli piyanistler yeteneklerini sergileyerek, jüri üyelerini etkilemeye çalıştı. Yarışmanın sonunda ise dereceye giren isimler jüri üyeleri tarafından belirlendi. 

A KATEGORİSİ (6-8 YAŞ)

Birinci: Yok
İkinci: Ayaulym Zhaxylykova
Üçüncü: Melisa Aktürk

Arda Güler, hastalığı yenen Ares'in isteğini yanıtsız bırakmadı Arda Güler, hastalığı yenen Ares'in isteğini yanıtsız bırakmadı

B KATEGORİSİ (9-11 YAŞ)

Birinci: Erva Aktaş
İkinci: Vladimir Moronov
Üçüncü: Asya Kalaycı / İrem Çatalpınar

C KATEGORİSİ (12-14 YAŞ)
Birinci: Elif Beste Aydın
İkinci: Rüzgar Deniz Bilen / Miraç Toprak Akyüz

Ca93Fa82 53F1 4E1A 94E5 Bec596A4Cd11
Üçüncü: Hüseyin Gültekin (ALKÜ / Bülten)

Editör: DAMLA ERCİYAS