MEHMET AL(ÖZEL-HABER)

Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 7 turistin yaralandığı safari kazasında tutuksuz yargılanan sürücü sanık Murat Z. araçta yolcu olarak bulunan kardeşi Oğuzhan Z. ve sanık avukatı katıldı.

SÜRÜCÜ ÖNCEKİ CELSEYE KATILMAMIŞ

Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, sanık olarak dinlenen sürücü Murat Z’ye geçen celseye neden katılmadığını sordu. Murat Z’nin kızının hasta olduğunu söylemesi üzerine mahkeme başkanı, “Kardeşim hasta demişsiniz” dedi. 

“SRC BELGEM YOKTU”

Mahkeme başkanı Murat Z’ye kazanın nasıl olduğunu anlatmasını istedi. Murat Z. şunları söyledi: “O gün tur bitimi sonrası Alanya'ya gelirken yağmur birikintisine girince direksiyon hakimiyetini kaybederek yuvarlandım. Benim emniyet kemerim takılıydı. Bazı yolcular da emniyet kemerini takmışlardı. Seyir halindeyken bazı yolcuların emniyet kemerlerinin takılı olup olmadığını bilmiyorum. Benim sadece SRC belgem yoktu” diye konuştu. 

AVUKAT: KAZA SONRASI BARİYER VE TABELA KONULDU

Sanık avukatı ise, “Kazanın olduğu köprünün korkulukları ve tabelası konulduktan sonra Karayolları ve bilirkişi tarafından tutulan raporlara itiraz ediyorum. Raporları kabul etmiyorum. Mahkemeden müvekkilim Murat Z. eşi yabancı olduğu için adli kontrol ve yurt dışı yasağının kaldırılmasını talep ediyorum” ifadelerini kullandı. 

DURUŞMA 30 MAYIS’A ERTELENDİ

Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti safari kazasında  düzenlenen bilirkişi raporlarının İstanbul Adli Tıp Uzmanlığı’na gönderilmesine, kazanın olduğu yerde korkulukların ve tabelanın hangi tarihte yapıldığına dair yazıyla bilgilendirilmesine, safari sürücüsü Murat Z’nin adli kontrol ve yurt dışı yasağının kaldırılması talebinin reddine ve duruşmanın 30 Mayıs tarihine ertelenmesine karar verdi. 

Alanya’da uyuşturucuya 8 yıl hapis Alanya’da uyuşturucuya 8 yıl hapis

OLAYIN GEÇMİŞİ

8 Ağustos 2022 tarihinde Alanya'nın Tırılar Mahallesi'nde meydana gelen kazada M.Z. isimli sürücünün idaresindeki turistleri taşıyan safari aracı sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu virajı alamayarak şarampole yuvarlandı. Kazayı görenler durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ve jandarma ekipleri yönlendirildi. Bölgeye gelen ekipler kazada yaralanan 7 turiste ilk müdahaleyi olay yerinde yaptıktan sonra ambulanslarla ilçedeki çeşitli hastanelere götürdü.