MEHMET AL (ÖZEL-HABER) 

Alanya'nın Türkler Mahallesi'nde ev sahibi Osman Ersoy'u av tüfeği ile öldüren Suriye uyruklu Y.Ş. ‘Adam Öldürmek’ suçundan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yoğun güvenlik önlemleri altında hakim karşısına çıktı.  Mahkemenin 18 tanığı dinlemesinin ardından ikinci duruşma 14 Kasım’a ertelendi.

Alanya’da ev sahibini öldüren Suriye uyruklu Y.Ş. ‘Adam Öldürmek’ suçundan tutuklu bulunduğu Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nden yoğun güvenlik önlemleri altında 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne getirilerek müebbet hapis cezası ile yargılandığı ilk duruşmaya katıldı. Cinayet duruşmasında müşteki ve sanık avukatları hazır bulunurken, tutuklu sanık Y.Ş. ve tutuksuz yargılanan ölen Osman Ersoy'un kız kardeşi Raziye E. ve eşi Şenol E., av tüfeği ile öldürülen Osman Ersoy'un eşi Hacer, kızı Hatice Gül ve oğlu Tunahan Ersoy, Osman Ersoy'un kardeşi Ramazan Ersoy katıldılar. Duruşmaya tanıklardan Ahmet, Büşra, Raziye, Sevda, Sibel, Zahide Ersoy, İrfan Çavuşoğlu, tutuklu sanık Y.Ş’nin eşi Fatma ile kızı, Osman Ersoy ve kız kardeşi Raziye ve Şenol Ersoy ile daha önce zeytinlikte çıkan kavga ihbarına gelen 3 jandarma personeli de duruşmaya katıldı.

TUTUKLU ZANLI Y.Ş: SUÇSUZ YERE YATIYORUM

Alanya'nın Türkler Mahallesi'nde 26 Ekim 2022’de Osman Ersoy av tüfeği ile koltuk altından vurulmuştu. Tutuklu yargılanan Y.Ş. duruşma salonunda verdiği ifadesinde, “Suçsuz yere 10 aydır yatıyorum. Çocuklarım, ailem Manavgat’a taşındı. Ben o gün sabah erkenden kalktım. Kızımı okula göndermek için uyandırdım. Televizyonu açtım, daha sonra telefonla dışarı çıktım. Traktörün yanında Osman Ersoy yatıyordu. Ben de havluyla tampon yapmaya çalıştım. Ambulans geldi hastaneye kaldırdı. Benim bir suçum yok” dedi.

KIZKARDEŞ RAZİYE ERSOY: SERADAN ÇIKMADIM

Abisi Osman Ersoy'un öldürülmesi olayında duruşmada tanık olarak dinlenen Raziye Ersoy şunları söyledi: Olayın olduğu gün serada çalışıyordum. Bir ses geldi. Ben de motorlardan çıktı zannettim. Ambulansın geldiğini gördüm dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, Raziye Ersoy’a, “Ambulans gelmiş hiç merak etmedin mi?” diye sordu. Raziye Ersoy ise, “Arkadaşlarla serada çalışmaya devam ettik. Daha sonra öğrendim abim Osman Ersoy'un vurulduğunu” dedi.

ENİŞTE ŞENOL ERSOY: BENİM O GÜN SERVİSİM VARDI

Ölen Osman Ersoy'un eniştesi olan Şenol Ersoy tanık olarak verdiği ifadesinde şunları söyledi: “Ben taksicilik yapıyorum. Sabah erkenden servisim vardı. Okula çocukları götürüyordum. Ben sonradan öldüğünü öğrendim” diye konuştu. 

EŞİ HACER ERSOY: BEN ŞOKA GİRDİM

Öldürülen Osman Ersoy'un eşi Hacer Ersoy duruşmada verdiği ifadesinde şöyle konuştu: “Olay günü eşimle beraberdik. Ben sulama yapmak için suyu açtım, aşağı indim. Bir patlama sesi duydum. Eşim traktör lastiğin yanına düştü. Ne yapacağımı bilemedim. Bağırdım, şoka girdim. Eşimin koltuk altından kan geliyordu. Sanık Y.Ş’den davacı ve şikayetçiyim” ifadelerini kullandı. 

ÜNİVERSİTELİ KIZI OLAYI AĞLAYARAK ANLATTI

Alanya’da korkutan kaza! Otomobil ile motosiklet çarpıştı!: 1 yaralı Alanya’da korkutan kaza! Otomobil ile motosiklet çarpıştı!: 1 yaralı

Öldürülen Osman Ersoy'un üniversite okuyan kızı Hatice Gül Ersoy duruşmada ağlayarak verdiği ifadesinde şunları söyledi: “Babam suçsuz yere öldürüldü. Babam bizler için gece, gündüz çalışıyordu. Seradaki ekinleri satamadı, borca girdi. Yine de bizleri mağdur etmedi. Halam ve eniştem evin alt katındaki evi tutuklu sanık Y.Ş’ye oturması için verdiler. Babaannem babamı istedi. Halam Raziye ve eniştem Şenol Ersoy babamı istemiyorlardı. 2021 yılında babam borca girdi. Seradaki ürünü satamadığı için yaklaşık 20 bin TL borcu oldu. Babam kesinlikle silah taşımaz. Çantasında sadece cep telefonu bulunur. Babamın öldüğü gün ben Aydın’daki üniversitede okuyordum. Bu olaydan sonra erkek kardeşim kendini evde iple astı. Kardeşimi ipten ben aldım. Bu çok acı olay. Tutuklu sanık Y.Ş’nin konuştuklarına inanmıyorum. İnşallah içerden çıkamaz. Umarım adalet yerini bulur. Bunların en ağır cezayı almasını istiyorum” dedi. 

“BABAMIN SİLAHI OLSAYDI BEN GÖRÜRDÜM”

Öldürülen Osman Ersoy'un oğlu Tunahan Ersoy duruşmada şunları söyledi: Babamın silahı var diye söylüyorlar. Babam el çantasını bana verir. Eğer çantasında silah olsaydı ben görürdüm. Babam silahlı olan çantayı da bana vermez. Babamın öldürüldüğü gün okuldaydım. Bana sonradan haber verdiler”  diye konuştu. 

KARDEŞİ RAMAZAN: KORKUMDAN EVİME KAMERA TAKTIRDIM

Öldüren Osman Ersoy'un kardeşi Ramazan Ersoy duruşmada şunları söyledi: “Ben 23 yıldır dışarıdayım. Almanya'da yaşıyorum. Kardeşimin öldürülmesi olayından sonra kız kardeşim Raziye Ersoy'un eşi eniştemiz Şenol Ersoy bana aracı göndererek, ‘Savcı, jandarma dinlemem. Oraları yıkarım’ dedikten sonra evime kamera taktırmak zorunda kaldım. Annem Ayşe Ersoy Almanya'dan emekli. Onun maddi yönden sıkıntısı olmuyor” ifadelerini kullandı. 

“HALAM, BABAMA ÜÇ SONRA ÖLECEKSİN DEDİ”

Ölen Osman Ersoy'un oğlu Tunahan Ersoy, “Babamla annem zeytin toplarken Şenol eniştemin yanında halam Raziye Ersoy, “Senin üç gün ömrün var. Domuz kurşunu ile öleceksin dediklerini duymuştum. Ben de o gün okuldaydım. Abim de bu olayın ardından rahmetli oldu” dedi.

MAKTUL AVUKATI: TÜFEĞİ JANDARMA DEDEKTÖR KÖPEĞİ BULDU

Maktul Ömer Ersoy'un avukatı Necdet Vural mahkeme heyetine şöyle konuştu: “Osman Ersoy'un öldürülmesinin ardından Türkler Mahallesi’nde bir otele Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın katılacağı program öncesi Antalya İl Jandarma Komutanlığı’na ait dedektör köpekleri salonda yaptıkları arama sonrası yetkili komutan bu köpekleri şu olay yerine gönderelim diyerek olay yeri inceleme ekibiyle olayın yaşandığı yere geldi. Dedektör köpeği kokuyu aldıktan sonra direkt olarak seraya yönelerek seradaki naylon altında gizlenmiş tüfeği buldu. Kavganın yol açtığı arazi halen Hazine arazisi. Sanık Y.Ş’nin tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istiyorum” diye konuştu. 

SANIK AVUKATLARI: ÖLEN KİŞİNİN SİLAHI VAR

Ömer Ersoy'u öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan Y.Ş’nin avukatları maktulün üzerinde silah taşıdıklarını iddia ederek mahkeme heyetine serada çalışanların tanık olarak dinlenilmesini, ayrıca anne Ayşe Ersoy'un gelecek celsede dinlenilmesi talep ederek tutuklu müvekkili Y.Ş’nin salıverilerek tutuksuz yargılanmasını talep ettiler.

KAVGAYA DAİR TUTANAKLAR İSTENECEK

Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti olayda ve serada çalışanların tanık olarak dinlenilmesine, hastane ve jandarmada bu olaydan önce kavga ettikleri tutanakların istenilmesine, tutuklu sanık Y.Ş’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 14 Kasım’a erteledi.  

OLAYIN GEÇMİŞİ

Alanya'da 26 Ekim Çarşamba günü Osman Ersoy (50) Türkler Mahallesi’ndeki evinin önünde av tüfeğiyle vurulmuş, olayın ardından kimliği belirsiz şüpheli olay yerinden kaçmıştı. Ersoy kaldırıldığı hastanede doktorların tüm müdahalesine rağmen yaşamını yitirmişti. Olayın ardından soruşturmayı derinleştiren Alanya İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı JASAT ekipleri Ersoy'un kiracısı olduğu tespit edilen Suriye uyruklu Y.Ş.  ve eşi F.Ş’yi (42) gözaltına aldılar. Jandarmadaki işlemleri tamamlanan Suriyeli karı koca adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden kadın F.Ş. savcılıkta ifadesi alındıktan sonra serbest kalırken, kocası Y.Ş. ise ‘Adam Öldürmek’ suçundan nöbetçi mahkemece tutuklanarak Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. 

Editör: DAMLA ERCİYAS