MEHMET AL (ÖZEL-HABER)

Alanya'da Rus vatandaşı Oleg P.'ye yönelik 'Cebir Tehdit veya Hile Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma' ve 'Silahla Birden Fazla Kişi ile Birlikte Konutta Geceleyin Yağma' suçundan tutuksuz yargılanan sanıklar Abdullokh P. (24), Donıyorbek A. (30), Dzhabrail İ. (34), Lusup B. (42), Said A. (45), Sardor R. (32) ve Firdaus K. (32) Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılmazlarken avukatları duruşmada hazır bulundu. 

SANIK AVUKATLARI BERAAT İSTEDİ

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında tutuksuz yargılanan 7 sanığın avukatları müvekkillerinin suçsuz olduklarını söyleyerek beraatlerini talep etti. 

Müşterisini korumak isteyen taksi şoförü, hayatının şokunu yaşadı Müşterisini korumak isteyen taksi şoförü, hayatının şokunu yaşadı

SANIKLARA CEZA YAĞDI

Alanya 2.Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tutuksuz yargılanan Abdullokh P, Donıyorbek A, Dzhabrail İ, Lusup B, Said A, Sardor R. ve Firdaus K’ya Rus vatandaşı Oleg P.'ye yönelik 'Silahla Birden Fazla Kişi ile Birlikte Konutta Geceleyin Yağma' suçundan sanıklara ayrı ayrı, 10'ar yıl 10 ay, 'Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma' suçundan 6'şar yıl, 8'şer ay, her sanık için toplam 17'şer yıl, 6’şar ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. 

  

OLAYIN GEÇMİŞİ

22 Kasım 2021 tarihinde Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri Tepe Mahallesi'ndeki bir villada ikamet eden Oleg P. (32) isimli kişiden lüks cip, 50 bin dolar, 600 lira ve D.A'dan toplamda piyasa değeri yaklaşık 500 bin dolar olan kripto para olarak bilinen 10 adet 'Bitcoin' ile 100 dolar gasp edilmesi üzerine harekete geçti. Ekipler yaptıkları teknik ve fiziki takipte çalıntı cipi park halinde bulurken, gaspçıların Çeçenistan uyruklu 12 kişilik çete olduğunu tespit etti. Soruşturmayı derinleştiren asayiş ekipleri şüphelilerden G.M., SA., C.M., R.K'nin yurt dışına çıkış yaptığını, I.B., K.U'nun Antalya'da, S.A. ve D.I'nın İstanbul'da, D.A., F.K., S.R. ve A.P'nin Alanya'nın Mahmutlar Mahallesi'nde olduğunu tespit etti. Bunun üzerine belirlenen 5 adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler 6 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldılar. Polis merkezindeki işlemlerinin ardından 6 çete üyesi adliyeye sevk edildi. Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tercüman aracılığı ile ifadeleri alınan tutuklu 6 sanık, 650 bin dolarlık vurgundan haberleri olmadığını ve kendilerinin olayla ilgisi bulunmadığını söylediler. Mahkeme heyeti adli kontrolle serbest kalan 2 sanıklardan Firdaus K. (33) ve Khaiemi U. (29) için yakalama emri çıkardı.

Editör: DAMLA ERCİYAS