Alanya'daki  orkinos çiftliklerine turizmci ve hayvanseverlerden tepki! Alanya'daki orkinos çiftliklerine turizmci ve hayvanseverlerden tepki!

DEKAFOK Kıyı Koruma Derneği’nin 2021 yılından beri yürüttüğü deniz kaplumbağası koruma çalışmalarının en önemli parçalarından biri olan bilinçlendirme ve farkındalık amaçlı eğitim sonucunda, konuya hâkim olan otel personelinin duyarlı davranışı sayesinde, yaralı bir deniz kaplumbağası yaşama tutundu. 
Kıyıya vuran ve hareket halinde olduğu görülen deniz kaplumbağasının derisini ıslak havlularla örterek kurumasını engelleyen personel, Alanya Doğa Koruma ve Millî Parklar şefliğine haber verdi. 
Doğa Koruma ekiplerinin bölgeye gelmesiyle uzmanlar tarafından tedavi altına alınan deniz kaplumbağasının, ilk belirlemelere göre tekne pervanesinin çarpması sonucu yaralandığı bildirildi. Boyun ve kabuk bölgesinde derin kesik oluşan deniz kaplumbağasının, otel personeli ve Doğa Koruma şefliğinin hızlı müdahalesi sayesinde durumunun iyiye gittiği öğrenildi. 
Alanya DKMP ekiplerine teslim edilen deniz kaplumbağası, tedavisi başarıyla tamamlandıktan sonra tekrar denize bırakılacak. 

Editör: DAMLA ERCİYAS