MEHMET AL-ÖZEL-HABER

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuklu yargılanan Erdal B. tutuklu bulunduğu Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS ile katılırken, tutuksuz yargılanan Engin M. ve Yusuf H. mahkemeye katılmadılar. Duruşmada sanık avukatları hazır bulundu.

“BENİM HASMIM OLDUĞU İÇİN SİLAH ALDIM”

Kendisini avukat olarak tanıtıp 9 milyon TL dolandırdı Kendisini avukat olarak tanıtıp 9 milyon TL dolandırdı

Tutuklu sanık Erdal B. cezaevinden SEGBİS vasıtasıyla verdiği ifadesinde şunları söyledi: “Ben silah ticareti yapmadım ve satmadım. Hasmım olduğu için silah satın aldım. Aldığım kişiyi de mahkemede söyledim. 4 tane silahla 4 ayrı aralıklarla yakalandım. Diğer 14 adet silah benim değil. O silahlar Engin B'ye ait. Benim onunla alakam yoktur. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim.”

SANIK ERDAL B’NİN AVUKATI BERAAT TALEP ETTİ

Tutuklu sanık Erdal B’nin avukatı ise, müvekkilinin beraatini talep ederek tahliyesini istedi.

ENGİN M’NİN AVUKATI: EL SWAPI ALINSIN

Tutuksuz yargılanan Engin M’nin avukatı duruşmada müvekkilinin silahlarda swap izinin çıkmadığını söyleyerek el swapının alınmasını talep etti.

8’ER YIL HAPİS VE PARA CEZASI VERİLDİ

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tutuklu sanık Erdal B. ve tutuksuz yargılanan Engin M’nin ‘İzinsiz Olarak Ateşli Silah ve Mermileri Ülkeye Sokma, İmal Etme Nakletme, Satma' suçundan 8'er yıl hapis ve 20'şer bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

8 Mayıs 2023 tarihinde Alanya İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri Kestel Mahallesi'nde E.M., E.B., ve Y.H'nin silah ticareti yapacağı bilgisine ulaştı. Takibe alınan 3 şüpheliden E.M'yi Kestel Mahallesi’nde yakalayan jandarma ekipleri yaptıkları aramalarda 9 adet marka ve seri numarası olmayan el yapımı tabanca, 14 adet şarjör ele geçirdi. Jandarma ekipleri E.B. ve Y.H'yi de yakalayarak gözaltına aldılar. Gözaltına alınan 3 kişiden E.B. ve E.M. tutuklanırken, Y.H. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Editör: DAMLA ERCİYAS