MEHMET AL-ÖZEL-HABER

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya ‘silah kaçakçılığı’ suçundan tutuklu olan E.M. ve E.B. Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS'le katılacaklar. Başka suçtan tutuklu olan S.K, K.Y. tutuksuz yargılanan Y.H. ve S.Ö. ile sanık ve tanık avukatları duruşmada hazır bulunacaklar.

Yanan otomobildeki 2 Polonyalı turist hayatını kaybetti Yanan otomobildeki 2 Polonyalı turist hayatını kaybetti

TAKİP SONUNDA YAKALANDILAR

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘silah kaçakçılığı’ suçundan tutuklu yargılanan E.B’nin 23 Aralık 2022 tarihinde Dinek Mahallesi'nde polis uygulama noktasında aracı durduruldu. Polis ekiplerince suç unsuru bulunup bulunmadığının sorulması üzerine şüpheli E.B. aracın bagajından 2 adet beze sarılı tabancayı çıkartarak polis ekiplerine kendi rızası ile teslim etti.

RESTORAN ÖNÜNDE 1 ADET SİLAHI TESLİM ETTİ

Silah kaçakçılığı suçundan tutuklu yargılanan E.B. 15 Ekim 2022 tarihinde gittiği bir restoranda üzerindeki tabancayı kolluk görevlerine teslim etti. Ele geçirilen silah şüpheli E.M. hakkında silah ticareti suçu yönünden delil olarak saklandı.

ARA SOKAKTA YAKALANDI

8 Mayıs 2023 tarihinde Alanya İlçe Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Amirliği ekipleri ihbar üzerine lüks bir aracı takibe aldı. Lüks araç içerisinde 3 erkek şahsın bulunduğu belirlendi. KOM ekipleri takip sırasında üzerinde sırt çantası bulunan bir erkek şahsın araçtan indiğini, diğer 2 erkek şahısların da şüpheli hareketler sergilediğini fark etti. Araçtan inen şahsın ara sokağa girdiğini gören jandarma ekipleri şüpheliyi takip ederek yakaladı. Şahsın sırt çantasının içerisinde 9 adet silah ve 14 adet şarjör ele geçirildi. KOM ekipleri sırt çantasında arama yapılan şüphelinin E.M. araçtaki 2 şahsın ise, Y.H. ve E.B olduklarını tespit etti. 

“TABANCAYI E.B’DEN ALDIM”

13 Ocak 2023 tarihinde S.K. ise üzerinde 1 adet tabancayla yakalandı. S.K. tabancayı tutuklu sanık E.B'den aldığını söyledi.

“HASMIM VAR, SİLAH BULUNDURMAM GEREKİYOR” 

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkeme Başkanı, duruşmada ‘silah kaçaklığı’ suçundan tutuklanan sanık E.B’ye ‘silah satmak’ suçundan yargılandığını hatırlatarak olayı anlatmasını istedi.  Sanık E.B. “Ben kimseye silah satmadım. Benim hasmım var. Arabama ve evime silah sıktılar. Silahı mecburen bulundurmam gerekiyordu. 4 defa silahla yakalandım. Silahları Tosmur'dan ve Manavgat’tan temin ettim” dedi.

“ÇANTAYI BULDUM, ÇIKAN SİLAH SAYISINI BİLMİYORDUM”

‘Silah Kaçakçılığı’ndan tutuklu yargılanan sanık E.M. ise, “Gece Tosmur’da bir kişi çantayı yola atarak kaçtı. Ben de hırsızlık çantası zannettim. Yoldan çantayı aldım. E.B. ve Y.H. araçla gelerek beni de aldılar. Dimçayı’na gittik. Orada jandarmalar geldi. Bana çantada ne var dediler. Ben de bilmiyorum, çanta benim değil dedim. İçine baktılar. 9 silah, 14 şarjör buldular. Hatta bana, senlik bir şey yok dediler. Daha sonra tutuklandım” diye konuştu. 

BENİ EV DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN ARADI 

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘silah Ticareti’nden tutuksuz yargılanan Y.H. ise mahkemede, “E.B’yi tanımam, E.M'yi tanırım. Beni ev değişikliği için aradı. Ben onun evini kiralamıştım. Sözleşme sona erdiği için beni çağırdı. Beni E.M. aracına aldı. Dimçayı’na giderken araca E.B’yi aldık. Dimçayı’nda yakalandık” ifadelerini kullandı. 

“SİLAHI 14 BİN 500 TL’YE ALMIŞ”

Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nde başka suçtan tutuklu bulunan sanık S.K. ise, duruşmada kendisinin organizatör olduğunu söyledi. S.K. “Alanya'da ikamet ediyorum. Antalya'da organizatörlük yapıyorum. Çok sayıda kişi beni tanıyor. Para taşıdığımdan dolayı sanık E.B'den 14 bin 500 TL vererek silah aldım” dedi.

“ELİMDE FAZLADAN SİLAH VAR DEDİ”

Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nde başka suçtan tutuklu bulunan sanık K.Y. de, “E.B. benim arkadaşım. Ben cep telefonu vermiştim. Telefonun bedelini istedim. Bana elimde fazladan silah var dedi. Kabul etmemi istedi. Bana 1 adet silah getirdi” diye konuştu. 

KİRALADIĞI ARAÇTA SİLAH ÇIKTI

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan S.Ö. ise, mahkemede iddiaya göre E.B. tarafından kiralanan araçta bulunan silahın kendisinin olmadığını ve üzerinde cep telefonunun olmadığını söyledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

8 Mayıs 2023 tarihinde Alanya İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri Kestel Mahallesi'nde E.M., E.B., ve Y.H'nin silah ticareti yapacağı bilgisine ulaştı. Takibe alınan 3 şüpheliden E.M'yi Kestel Mahallesi’nde yakalayan jandarma ekipleri yaptıkları aramalarda 9 adet marka ve seri numarası olmayan el yapımı tabanca, 14 adet şarjör ele geçirdi. Jandarma ekipleri E.B. ve Y.H'yi de yakalayarak gözaltına aldılar. Gözaltına alınan 3 şüpheliden E.B. ve E.M. tutuklanırken Y.H. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Editör: DAMLA ERCİYAS