MEHMET AL(ÖZEL-HABER)

Alanya'da 2013 yılında 6 kişinin dolandırıldıkları iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunduğu Rus emlakçı V.D. ve kadın ortağı L.B’nin ‘dolandırıcılık’ suçundan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması yapıldı. Mağdur ve tanıkların dinlenmesi için ikinci duruşma 2024 Ocak ayına ertelendi.

“PARALARI DÜNYACA ÜNLÜ SİTE ALDI”

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10 Ekim’de görülen duruşmaya Rus uyruklu emlakçı V.D. ve kadın ortağı L.B. ile sanık ve mağdur avukatları katıldı. Rus uyruklu V.D. ve L.B. tercüman aracılığı ile verdikleri ifadelerinde kendileri tarafından kurulan harika ev.com adlı siteyi 10 yıl önce, şirketi ise 2012 yılında kapattıklarını söyledi. L.B. ve V.D. üye olanlardan alınan paraları ortak sözleşme yaptıkları dünyaca ünlü Panama sitesinin aldığını, saadet zinciri altında para toplamadıklarını iddia ettiler.

“ZARARI GİDERİR MİSİNİZ?”

Antalya'da 5 polisin şehit olduğu helikopter kazası davasında mahkeme  ABD'den ifade bekliyor Antalya'da 5 polisin şehit olduğu helikopter kazası davasında mahkeme ABD'den ifade bekliyor

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, tutuksuz yargılanan sanık V.D. ve L.B'ye “Mağdurların zararını giderecek misiniz?” sorusunu yöneltti. Soruya kadın ortak L.B, “Hayır, biz kimseden para almadık” diye cevap verdi.  

“GAYRİMENKUL SAHA EĞİTİMİ VERDİK”

Rus emlak şirket sahibi V.D. ise, ofisine gelen üyelere gayrimenkul satış danışmanlığı altında inşaatı gezdirerek saha eğitim verdiğini söyledi.

İNŞAAT SAHİBİ KISMETOĞLU'NU ANLATTI

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanık olarak yargılanan Rus emlakçı V.D. Alanya'nın ünlü inşaat şirketi sahibi Ahmet Kısmetoğlu tarafından kendisine saldırıda bulunulduğunu söyledi.

MAĞDUR AVUKATI CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Duruşmada konuşan müşteki avukatı, Rus emlakçı V.D. ve kadın ortağı L.B’nin 6 müvekkilini dolandırıldığı iddiasıyla cezalandırılmasını talep ederek gelecek celsede tanıkların dinlenmesini istedi.

SANIK AVUKATLARI: TANIKLAR DİNLENSİN

Rus emlakçı sanıklar V.D. ve L.B’nin avukatları duruşmada müvekkillerinin suçsuz olduklarını söyleyerek tanıkların ikinci duruşmada dinlenmesini talep etti.

İKİNCİ DURUŞMA OCAK AYINDA

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması yapılan tutuksuz yargılanan sanıklar Rus emlakçı V.D. ve kadın ortağı L.B’nin ikinci duruşması müşteki ve sanık avukatları tarafından tanık dinlenmesi talebinde bulunulması, şirket ile ilgili evrakların ve mahkemeye başvuran mağdurların mahkemeye çağırılması için celp gönderilmesine karar verilerek 2024 Ocak ayına ertelendi.   

    

OLAYIN GEÇMİŞİ

Alanya'da 2013 yılında emlak işi yapan Rusya vatandaşı V.D. aidat ödeyerek üye olanların sonunda ev sahibi olacağı iddiasıyla 4 aşamalı bir sistem kurmuştu. İnternet üzerinden binlerce kişiye kurduğu sistemi konferans yöntemiyle anlatan V.D. sisteme girmeyi düşünen yaklaşık 100 kişiyi 2013 yılında Alanya'ya çağırarak toplantı yapmıştı. V.B. Alanya'da topladığı çoğunluğu Rus çok sayıda yabancıyı sisteme üye yapmıştı. Hileli yollardan Nikolay'dan bin 550 Euro, Lubov'dan 3 bin 920 Euro, Roman'dan 2 bin Euro, Radko'dan 720 Euro, Beato'dan 7 bin Euro alan V.D. ile L.B’nin ‘menfaat temin etmek suretiyle bilişim sistemlerinin sağladığı kolaylıklar ve tacir ve şirket yönettiği şirketinin müştekilere karşı nitelikli dolandırıcılık’ suçunu işledikleri ortaya çıkmıştı

ÜYELERE EV VAAT ETTİ

Üyelere 520 Euro giriş aidatı ödeyerek, yanında 2 yeni üye daha getirenlerin bir üst seviyeye yükseltileceğini ve 4 aşama sonunda ev sahibi olacağını vaat eden V.D'nin aidat ücretlerini ise Rusya'daki bankalarda topladığı iddia edilmişti. Rusya'dan Nikolay Udodenko (23) ve Liubov Semenova (59), Polonya'dan Maria Grzegorek (45), Almanya'dan Beata Burawska (45) ile Çekya’dan Zodka Samkova (48) sistemi sorguladıkları için Vladimir B. tarafından sistemden atıldıklarını ve dolandırıldıklarını iddia ederek 2 ay önce Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 

MÜTEAHHİT ŞİKAYETÇİ OLMUŞTU

Bunun üzerine 2013 yılında cumhuriyet savcılığı Rus emlakçı V.D. ve kadın ortağı L.B. hakkında soruşturma açtı. Ancak tercüman konusunda yaşanan sorun nedeniyle V.D. ve L.B'nin sözlü ifadeleri alınamadı. Yazılı ifadeleri istenen Rus emlakçı ve ortağı Alanya'daki faaliyetini sürdürdü. Bu arada müteahhit Ahmet Kısmetoğlu da kendisine 180 bin Euro’sunu peşin vererek 330 bin Euro değerinde villa satın alan Vladimir B'nin hem villayı satın almaktan vazgeçerek hem de yaklaşık 2 milyon TL başka yatırımlar yaptırarak kendisini mağdur ettiğini iddia ederek cumhuriyet savcılığına şikayette bulunmuştu.

Editör: DAMLA ERCİYAS