MEHMET AL-ÖZEL-HABER

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen ilk duruşmaya tutuksuz yargılanan beton mikseri şoförü Yaşar G. ve safari araç sürücüsü İdris Y. avukatlarla birlikte katılırken, 2 tanık mahkemede hazır bulundular.

Alanya’da çalıştığı otelde düşen personel ağır yaralandı Alanya’da çalıştığı otelde düşen personel ağır yaralandı

BETON MİKSER ŞOFÖRÜ KAZAYI ANLATTI

Mahkemede sanık sandalyesinde kazanın nasıl olduğunu anlatan beton mikserinin şoförü Yaşar G. “Antalya istikametine 70 kilometre ile seyir halinde tünel içinde giderken önümde siyah cip vardı. Onun önünde ise safari aracı vardı. Önümdeki siyah cip kör noktadaki kamyonun tekerleğine çarptıktan sonra öndeki safari aracına çarptı ve safari aracı devrildi. Tünelin içi karanlıktı” dedi. 

SAFARİ ARACININ SÜRÜCÜSÜ: BANA KİMİN ÇARPTIĞINI GÖRMEDİM

Duruşmaya katılan safari araç sürücüsü İdris Y. mahkeme heyetine kazanın yaşandığı anlattı. İdris Y. “Alanya'da aracımla sol taraftan seyir halinde gidiyordum. Beton mikseri arkamdan geliyordu. Lastik sesi duydum, yan yatarak sürüklendim. Bana kimin çarptığını görmedim. Ben de yaralandım, kaburgalarım kırıldı. Sol omuzum kazadan dolayı halen ağrımakta. Beton mikseri sürücüsünden davacı ve şikayetçiyim” diye konuştu. 

TANIK: BETON MİKSERİ BİZİ SIKIŞTIRDI

Hacımehmetli’de yaşanan safari kazasını ucuz atlatan kadın E.E., mahkemede şunları anlattı: “07 NYF 35 plakalı aracı babam kullanıyordu. Kızım da arka koltuktaydı. Tünel içerisinde babama kamyon bizi sıkıştırıyor dedim. O da kızım farkındayım dedi. Bizi daha sonra sıkıştırdı. Ön sol tarafımıza çarptı. Safari aracına çarptı. Kaza olunca safari aracı sürüklendi” ifadelerini kullandı. 

“BETON MİKSERİ BENİ SIKIŞTIRDI”

07 NYF 35 plakalı siyah cip sürücüsü Yusuf A. ise duruşmada kazanın nasıl olduğunu mahkeme heyetine anlattı. Yusuf A. “Normal olarak seyir halinde kızım ve torunumla sağ taraftan  gidiyordum. Beton mikseri beni sıkıştırarak sol önden bana vurdu. Ben de direksiyonu sıkı tutarak devrilmemek için çaba sarf ettim fakat aracın frene basamıyordum. Aracın hakimiyeti ben de değildi. Aracım kayıyordu. Ben savruldum, sonra da safari aracı takla attı ve sürüklendi. Gerisini görmedim ve hatırlamıyorum” dedi. 

“MÜVEKKİLİMİN KAFATASI ÇATLAK, 15 ÇİVİ VAR”

Safari kazasında ağır yaralanan Polonyalı erkek turist 33 yaşındaki Michel Lukasz Kowalecy’in avukatı ise, duruşmada müvekkilinin kafatasında çatlak olduğunu ve yaklaşık 15 çiviyle yaşamaya çalıştığını söyledi. Avukat, müvekkilinin durumu ağır olduğu için duruşmaya katılamadığını belirterek mikser sürücüsünden davacı ve şikayetçi olduğunu ifade ederek cezalandırılmasını talep etti.

SANIK AVUKATINDAN ADLİ KONTROLÜN KALDIRILMASI  TALEBİ 

Sanık avukatı tutuksuz yargılanan müvekkili beton mikseri şoförü Yaşar G. için mahkeme heyetinden adli kontrol şartının kaldırılması talebinde bulundu. Mahkeme başkanı tutuksuz yargılanan beton mikseri şoförü Yaşar G’nin adli kontrol şartının kaldırılmasını reddetti. 

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NE YAZI YAZILACAK

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, Hacımehmetli’deki kazanın güvenlik kameralarının incelenmesine, tünel çıkışında yaşanan kazanın daha detaylı incelenmesi için Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı gönderilmesine ve eksiklerin giderilmesi için ikinci duruşmanın 11 Ekim’e ertelenmesine karar verdi.  

OLAYIN GEÇMİŞİ

8 Eylül 2023 tarihinde Alanya’da 3 aracın karıştığı kazada bir turist ölürken, biri çocuk 10 kişi yaralandı. Hacımehmetli Mahallesi'nde sürücü Yaşar G. yönetimindeki 06 CME 531 plakalı beton mikseri, 07 NYF 35 plakalı pikaba çarptı. İsmi öğrenilmeyen pikap sürücüsü de kontrolünü kaybederek önündeki 07 HHD 79 plakalı safari aracına çarptı. Kazanın ardından bölgeye itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Devrilen safari aracındaki Polonya uyruklu erkek turist olay yerinde hayatını kaybederken, araçtaki şoför ile biri çocuk, 9 turist yaralandı. Kazada yaralanan 1’i çocuk, 10 kişi ambulanslarla ilçedeki hastanelere kaldırıldı. Beton mikseri aracının şoförü, polis tarafından gözaltına alınırken, kazada cipin altında kalarak hayatını kaybeden Polonyalı erkek turistin cesedi belediye aracına konularak morga kaldırıldı.