- Mehmet AL

Alanya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilçedeki bir konvoyda yaşanan cinayetin karar duruşması polis tarafından yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Duruşmaya Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu olan sanıklar Süha T.  ve Selman E. SEGBİS vasıtasıyla katılırken, mahkemede  sanık avukatları ve maktulün avukatı hazır bulundu. Mahkemeye ölen Halil Yiğitbay'ın eşi ve yakınları katıldı. 

SANIKLAR SUÇU KABUL ETMEDİ

Alanya’da iki otomobilin çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı Alanya’da iki otomobilin çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı duruşmaya Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS'le katılan sanıklar Süha T. ve Selman E'ye, “Kasten öldürme suçundan cezalandırılacaksınız? Ne söyleyeceksiniz?” diye sordu. Sanıklar suçlarını kabul etmeyerek tahliyesini ve beraatlerini talep etti. 

YİĞİTBAY’IN EŞİ: ADALETİNİZE GÜVENİYORUM

Ölen Halil Yiğitbay'ın eşi Havva Yiğitbay duruşmada verdiği ifadesinde, “5 çocuğumla yalnız kaldım. Eşim hapçılar ve serseriler tarafından öldürüldüğü için çok ağırıma gitti. Sizin vicdanınıza bırakıyorum. Adaletinize güveniyorum” dedi.

KASTEN YARALAMA OLMUŞTUR

Mağdur avukatı tutuklu sanıkların cezalandırılmasını talep ederken, sanık avukatları ise, kamera görüntülerini kendi çabalarıyla iyileştirdiklerini, videodan net görüntülendiğini, olay görüntülerinin TRT ve TÜBİTAK tarafından incelendiğinde müvekkillerinin kasten yaralama olayı gerçekleştiğini söylediler. Sanık avukatları müvekkillerinin tahliyesini ve beraatlerini talep ettiler.  

BİR SANIĞA 15 YIL, DİĞERİNE MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Halil Yiğitbay'ın konvoyda bıçaklanarak yaşamını kaybetmesi  olayına karışan Selman E’ye 15 yıl hapis cezası verirken, Süha T'nin müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.     

OLAYIN GEÇMİSİ

Alanya'nın Dinek Mahallesi, Emniyet Kavşağı'nda 24 Mayıs 2021 tarihinde saat 21.30 sıralarında meydana gelen olayda Konaklı Mahallesi'nde butik işleten Nihat Yiğitbay (28), Halil Yiğitbay (44) ve Hasan Yiğitbay (46) kardeşler iş yerini kapatıp eve gitmek için yola çıktı. İlçe merkezindeki evlerine seyir halinde olan Hasan Yiğitbay kullandığı hafif ticari araçla trafik ışıklarına geldiği sırada bir grup motosikletliyle tartışmaya başladı. Aynı grup daha sonra 200 metre ileride bulunan trafik ışıklarında kavga etmeye başladı.

HASTANEDE YAŞAMINI YİTİRDİ

Yaşanan arbedede Halil Yiğitbay, Nihat Yiğitbay ve ismi henüz öğrenilemeyen 2 kişi aldığı bıçak darbesinden dolayı yaralandı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralıları ambulansla ilçedeki özel bir hastaneye götürdü. Boynundan ve kalbinden bıçak darbesi alan Halil Yiğitbay, yoğun bakım ünitesinde doktorların tüm müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi. Diğer 3 yaralının ise hayati tehlikesinin olmadığı belirtildi. 

Editör: DAMLA ERCİYAS