Alanya’da yanan minibüs kullanılamaz hale geldi Alanya’da yanan minibüs kullanılamaz hale geldi

MEHMET AL-ÖZEL-HABER

Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada 36 bin Euro’sunu çalan 2 gaspçıya otomobiliyle çarparak ölümüne sebep olan Ukraynalı Dmytro C. tutuklu bulunduğu Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nden Jandarma Tabur Komutanlığı’nca yoğun güvenlik önlemleri altında duruşmada hazır edildi. Ölen gaspçılara gözcülük eden sanık Yunus Emre Ç. tutuklu bulunduğu Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nden mahkemeye SEGBİS'le katılırken, duruşmaya sanık ve mağdur avukatları, çevirmen, Dmytro C’nin eşi ve yakınları da katıldılar.

DMYTRO C. “GASPÇILARI TANIMIYORUM” DEDİ

Duruşmada tutuklu sanık Dmytro C. 36 bin Euro’sunu çalmalarının ardından otomobili ile takip edip çarptığı motosiklette bulunan ve ölümlerine neden olduğu Murat O. ve Elnur B’yi tanımadığını söyledi. Dmytro C. “Cep telefonundan buluşma yeri için anlaşmıştık fakat şahıs gelmedi. Site önünde beklerken aracının yanına kasklı ve maskeli iki kişi motosikletten önce aracımın camını kırdı. Daha sonra kafama silah dayayarak bir el ateş ederek koltukta bulunan para dolu çantayı işaret edip istediler. Daha sonra çantayı verdim. Bir an kendime gelerek gaspçıları yakalamak için hız yaparak takip ettim. Bir sese geldiğini duyarak çarptım. Aracın altında gövdesi ayrılmış kişi görünce dizlerimin üzerine çöktüm. Şok oldum, motosiklet giderken ateş etmediler” dedi. 

“ÇANTADA BENİM GELECEĞİM VARDI”

Tercüman aracılığı sorulan soruya cevap veren Dmytro C.  “Çantada benim her şeyim vardı. Pasaportum, evraklarım ve 36 bin Euro param vardı. Böyle olacağını hiç düşünmemiştim” diye konuştu. 

“BANA DMYTRO GELİRSE FOTOĞRAFINI ÇEK DEDİLER”

Olayda tutuklu yargılanan Yunus Emre Ç. cezaevinden SEGBİS'le verdiği ifadesinde, “Bana Murat ve Elnur, 'Dmytro C. sitenin önüne gelirse fotoğrafını çek bize gönder dediler. Ben de Dmytro gelince aracıyla fotoğrafı çekerek kendilerine gönderdim. Olayda kullanılan motosiklet benim üzerime kayıtlı. Parasını Murat verdi. Kendisi üzerine alamadığı için, böyle olay olmasını hiç istemezdim. Sizlerden özür diliyorum” ifadelerini kullandı. 

SANIK DMYTRO’NUN AVUKATI: MEŞRÜ MÜDAFA 

Duruşmada hazır bulunan Dmytro C’nin avukatı ise, “Müvekkilim kendisini meşru müdafaa ederek parasını kurtarmaya çalıştı. Bu çantası onun her şeyi. Savaştan kaçtı. Tahliyesini talep ederim” dedi.

“2 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ”

Tutuklu sanık Yunus Emre Ç’nin avukatı ise, “Müvekkilim her şeyi anlattı. Kendisi sadece fotoğraf çekti ve de öğrenci.  Tahliyesini talep ederim. 2 kişinin ölümüne sebep olan tutuklu sanık Dmytro C’nin kullandığı aracının olay yerinde fren izi bile yok. Bu demek oluyor ki çok hızlı gittiği belli olmuştur” diye konuştu. 

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme 2 kişinin ölümüne sebep olan Dmytro C. ve gözcülük yapan Yunus Emre Ç’nin tutukluluk halinin devamına, olayda 4 yabancı uyruklu tanıkların adreslerinin tespit edilmesi için cumhuriyet başsavcılığına yazıyla bildirilmesine karar vererek duruşmayı 24 Ekim’e erteledi.        

OLAYIN GEÇMİŞİ

10 Kasım 2023 tarihinde Ukrayna vatandaşı Dmytro C. BO 1180 EH plakalı cipi ile Mahmutlar Mahallesi, Sarıhasanlı Caddesi üzerinde bekleme yaptığı sırada Murat O. ve Elnur B. camını kırdıkları araçtaki 36 bin Euro’sunun bulunduğu çantayı gasp ederek, 07 BLH 180 plakalı motosiklet ile kaçtı. Aracıyla takip ettiği şüphelilerin bir el ateş ettiği Dmytro C. yaklaşık 300 metre takipten sonra motosiklete çarptı. Kazada motosikletteki 2 kişi olay yerinde hayatını kaybettiler. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ekipleri, Dmytro C’yi gözaltına aldı. Şüpheli karakoldaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Dmytro C. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Editör: DAMLA ERCİYAS