Mehmet AL (ÖZEL-HABER)

Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen ikinci duruşmaya ‘uyuşturucu’ suçundan tutuklu sanık otobüs şoförü M.T. tutuklu bulunduğu Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS'le katıldı. Mahkemede sanık avukatı da hazır bulundu. Cezaevinden SEGBİS ile ifade veren sanık M.T. “İlk mahkemede verdiğim ifadelerim doğrudur” dedi. Sanık avukatı ise, “Müvekkilim uyuşturucuyu satmak için değil, içmek için almış. İlk duruşmada tanık ifadelerinde ise uyuşturucuyu satmadığı anlaşılmıştı. Müvekkilimin maddi yönden kaybı var. Müvekkilimin tahliyesini talep ederim” diye konuştu. Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ‘Uyuşturucu Ticareti Yapmak’ suçundan tutuklu yargılanan M.T’nin tutukluluk halinin devamına, O.A isimli şahıs için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazıyla bildirilerek konu hakkında bilgi alınmasına ve tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 14 Aralık’a erteledi. 

  

“ÇALIŞTIĞIM ZAMAN UYUŞTURUCU İÇMEDİM” DEMİŞTİ

Otobüs şoförü M.T ilk duruşmada şunları söylemişti: “Ben uyuşturucu satmıyorum. Kendim içiyorum. Uyuşturucu çantası çocukların eline geçmesin diye çalıştığım otobüste yanıma aldım. Ben kimseye uyuşturucu satmadım. Çalıştığım zaman hiç uyuşturucu içmedim. 5 gram uyuşturucuyu Antalya-Zeytinlik Mahallesi’nde O.T. adlı kişiden 2 bin TL’ye aldım. Diğer uyuşturucuyu Konya'dan aldım.” İlk duruşmada Alanya 1. Ağır Ceza Mahkeme Başkanı’nın  evinden de uyuşturucu çıktığını hatırlatması üzerine M.T ise, “Evdeki uyuşturucular az kaldığı için yanıma almadım” diyerek kendini savunmuştu.

TANIK: GÜVENMEDİĞİM İÇİN PARA VERMEDİM

İlk duruşmada tanık olarak dinlenen A.G. ise, “Ben restoranda çalışıyorum. M.T. şoför olduğu için kendisi çalıştığım restorana yemek yemek için geliyordu. Kendisiyle aramızda uyuşturucu mevzusu geçti. Sanık bana uyuşturucu gerekirse sana ben 200 TL’lik temin ederim dedi. Ben de kendisine güvenmediğim için para vermedim” ifadelerini kullanmıştı.

“KARAKOLDA KORKTUM”

Alanya 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmada ikinci tanık olarak dinlenen Y.E.G. ise, “M.T şoför olarak çalıştığı için restorana gelerek yemek yerdi. Oradan tanıyorum. Ben kendisinden uyuşturucu satın almadım” dedi. Mahkeme başkanı tanık Y.E.G'ye, “Polis karakolunda verdiğin ifadede uyuşturucu satın aldığın yazıyor. Burada farklı, mahkemede farklı ifade veriyorsun” dedi. Y.E.G ise, “Karakolda korktuğum için böyle ifade verdim” diye cevap verdi. Mahkeme başkanı, “Yanında avukat var. Niye korkuyorsun?” diye söyleyince, Y.E.G. “İfade verirken avukat yoktu” ifadelerini kullanmıştı. 

OLAYIN GEÇMİŞİ

Park halindeki araçları tekmeleyip kayıplara karıştılar Park halindeki araçları tekmeleyip kayıplara karıştılar

Edinilen bilgiye göre, Alanya'da çalıştığı otobüste eroin sattığı tespit edilen M.T. Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Büro Amirliği ekiplerince takibe alındı. Yaklaşık 3 ay süren takibin ardından Atatürk Caddesi’ndeki durakta polis tarafından şok operasyon düzenlendi. Otobüste narkotik köpekle yapılan aramada çok sayıda paket halinde eroin maddesi ele geçirildi. Operasyonla yakalanan otobüs şoförü M.T. gözaltına alınarak Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. İfadesi alınan M.T. sevk edildiği nöbetçi mahkemece ‘Uyuşturucu Ticareti’ suçundan tutuklanarak Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Editör: DAMLA ERCİYAS