MEHMET AL-(ÖZEL HABER)

Alanya’nın Konaklı Mahallesi’nde 11 Temmuz 2023 tarihinde Altın Kum Sitesi’nin kamelyasında 2 arkadaşıyla oturan Ziya Ç’ye daha evvel husumetli olduğu Necip Kara tarafından iddiaya göre, “Ne bakıyorsun lan” diye hitap edildi. Bunun üzerine Ziya Ç. evden aldığı silahı ile Necip Kara'ya 3 el ateş ederek yaraladı. Olaya dair 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olan sanık Ziya Ç. (70) getirildi. Mahkemeye olaya şahit olan Hilmi Y. ve Cezayir A. tanık olarak katılırlarken, duruşmada sanık ve müşteki avukatları hazır bulundu.

“VURULDUKTAN SONRA BENDEN ÖZÜR DİLEDİ”

Duruşmada Necip Kara'ya yönelik ‘Kasten Öldürme’ suçundan tutuklu yargılanan sanık Ziya Ç. (70) Alanya jandarma ekiplerince duruşma salonunda hazır edildi. Mahkeme başkanı, “Sanık Ziya Ç’ye, Necip Kara'ya karşı kasten öldürme suçundan cezalandırılacaksınız. Olayı anlatır mısınız?” dedi. Sanık Ziya Ç. “Daha evvel Necip Kara site yöneticiliği yaparken hiçbir karara uymuyordu. Sürekli karşı çıkıyordu. Kendisi genel kurul kararıyla görevden alındı. O günden beri bana husumetliydi. 11 Temmuz tarihinde sitenin kamelyasında ben, Hilmi Y., Cezayir A. ile birlikte otururken Necip Kara markete giderken ‘Ne bakıyorsun lan’ diyerek gitti. Ben de eve giderek üstümü değiştirdim. Üzerime silahımı alarak aşağı indim. Ben de çarşıya gidecektim. Necip Kara marketten ellerinde süt bidonlarını yere bırakarak bana ‘Ne bakıyorsun lan’ deyip ve sinkaflı küfür ettikten sonra üzerime yürüdü. Ben trafik kazası geçirmiştim. Vücudumun bazı kemikleri kırıktı. Can güvenliğimden dolayı silahı aldım ve kendimi savunmak ve korkutmak amacıyla yere üç el ateş ettim. Hilmi bana müdahale etti. Necip yere düşünce benden özür diledi. Ben sadece yerde başını ayağımla ittim. Necip kolundan, karnından, bacağından yaralanmıştı. Benim kötü niyetim olsaydı başından vururdum. Sitenin kameraları çalışmıyor” dedi.

TANIKLAR: NECİP KARA KÜFÜR ETTİ 

Sanık Ziya Ç. tarafından Necip Kara'ya 3 el ateş edilmesine şahit olan Hilmi Y. ve Cezayir. A., Necip Kara tarafından Ziya Ç’ye sinkaflı küfür edildiğini ve kavgayı başlattığını söylediler. 

MÜŞTEKİ AVUKATI: KAMERA GÖRÜNTÜSÜ MEVCUT

Müşteki Necip Kara'nın avukatı, “Sanık Ziya Ç. müvekkilimi kasten öldürmeye teşebbüs etmiştir. Başını ve vücudunu tekmelemiştir. Başına silah dayamıştır. Silah tutukluk yapmış. Sanığın ifadelerini kabul etmiyoruz. Olayın kamera görüntüleri bende mevcuttur. Mahkemenize sunacağım. Sitenin kameraları bozuk dediler. Sanığın cezalandırılmasını talep ederim. Tanık beyanlarını kabul etmiyoruz” diye konuştu. 

Alanya’da çok sayıda ilaç içen çocuk hastanelik oldu Alanya’da çok sayıda ilaç içen çocuk hastanelik oldu

SANIK AVUKATI: MÜVEKKİLİM 70 YAŞINDA

Sanık Ziya Ç’nin avukatı, “Müvekilim 70 yaşında. Müvekkilim 7 aydır tutuklu. Trafik kazasından dolayı vücudunda kırıklar var. Kendisi aynı sitede yıllarca ikamet etmektedir. Bir husumetten dolayı eski site yöneticisiyle kavga etmiştir. Öldürmeye kastı olsa silahında mermiler mevcut. Öldürmek istese başında dururken kafasına ateş ederdi. Basit yaralamadır. Kolundan giren mermi karnından dışarı çıkmıştır. Müvekkilimin tahliyesini talep ederim” ifadelerini kullandı. 

OLAY YERİNDE KEŞİF YAPILDI

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ‘Kasten Öldürmeye Teşebbüs’ suçundan tutuklu yargılanan sanık

Ziya Ç. ile olay yerinde keşif yaptı. Jandarmanın yoğun güvenlik önlemleri altında saat 14.00'te olayın yaşandığı Konaklı Mahallesi, Altınkum Sitesi’nde mahkeme başkanının da bulunduğu keşifte tanıklar ve şahitler hazır bulundu. Sanık Ziya Ç. keşifte olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı. Olayla ilgili duruşma 10 Mayıs’ta görülecek.