Kaymakam Ürkmezer: ÖHEP Koleji ile Hamdullah Emin Paşa Vakfı’nın hiçbir bağı yok Kaymakam Ürkmezer: ÖHEP Koleji ile Hamdullah Emin Paşa Vakfı’nın hiçbir bağı yok

– Erkan Uysal
Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başladı. Alanya’da 22 bin 697 öğrenci üniversiteli olmak için toplamda 80 merkezde ter dökecek. YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ise bugün saat 10.15’te başladı. TYT’de Türkçe testinde 40, Sosyal Bilimler’de 20, Temel Matematik’te 40, Fen Bilimleri’nde de 20 olmak üzere toplam 120 soru yer aldı. Adaylar 165 dakika boyunca sınavda yer alacak. Adayların bazıları sınava tek başına bazıları da aileleriyle birlikte geldi. Adaylar kapıda kontrolden geçtikten sonra sınav için bulundukları sınıflarına çıktı. Aileleri de adayların çıkmasını sabırsızlıkla beklerken bazı ailelerde yanlarında getirdikleri Kur'an-ı Kerim’i okudu.
YARIN AYT VE YDT GERÇEKLEŞECEK
Yarın saat 10.15’te başlayacak ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri’nde (AYT) ise Türk Dili ve Edebiyatı/Sosyal Bilimler-1 testinde 40, Sosyal Bilimler-2’de 40, Matematikte 40 soru, Fen Bilimleri’nde 40 soru olmak üzere toplam 160 soru olacak. Adaylara 180 dakika süre verilecek. Aynı gün saat 15.45’te başlayacak Yabancı Dil Testi’nde (YDT) de 80 soru yer alıyor, sınav 120 dakika sürecek.

Editör: DAMLA ERCİYAS