Mehmet AL (ÖZEL-HABER)

Alanya'da park halindeki otomobil alev aldı Alanya'da park halindeki otomobil alev aldı

ÖNCE MÜEBBET VERİLDİ ARDINDAN İNDİRİM YAPILDI

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Suriye uyruklu 2 arkadaş arasında fayans dizme nedeniyle geçen yıl Mahmutlar’da çıkan kavgada Hüseyin M’nin önce kafasına sopa ile vuran, ardından da bıçaklayarak öldüren tutuklu sanık Hasan H. son kez hakim karşısına çıktı. Hasan H’nin Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS vasıtasıyla katıldığı duruşmada avukatı ve tercümanı da hazır bulundu. Mahkemede olayı gören kadın tanık S.U hazır edildi.

TANIK S.U: ÖLENİ DÜŞTÜ ZANNETTİM

Duruşmaya tanık olarak çağırılan kadın S.U ifadesinde şunları söyledi: “Ben o gün Mahmutlar’da oturan annemi ziyarete gittim. Yan binadan gördüğüm kişinin ayakları görünüyordu. Hastanede çalıştığım için önce yüksekten düşme zannettim. Olay yerine gittiğimde Arapça konuşuyorlardı. Gördüğüm kişi yerde yatıyordu. Nabzına baktık atıyordu fakat gözleri kapalıydı. Binadan terlikli, şapkalı ve çantalı şahıs çıktı. Yüzünde çizikler vardı. Ben de durdurun dedim. Olay yerine sağlık ve jandarma ekipleri geldi” dedi.

“ÖLDÜRME KASTIM YOK”

Duruşmada tercüman tarafından tutuklu sanık Hasan H’nin kasten öldürme suçundan cezalandırılacağı söylendi. Bunun üzerine sanık Hasan H. “Kasıt yok, öldürme kastım yok” diye konuştu. 

SANIK AVUKATI: ÖNCE SALDIRAN ÖLENDİR

Duruşmada sanık avukatı da, “Müvekkilime önce saldıran maktuldür. Çünkü bıçak çekmiştir. Bu olayda suçlu kavgada önce ölen ve bıçak çeken Hüseyin M'dir. Burada haksız tahrik sonrası müvekkilim maktulle kavga etmiştir. İlk iddianameyi kabul etmiyoruz. Ustası olan maktulün yaptırım dayatması olmasından dolayı kasten öldürme olayı yoktur. Müvekkilimin tahliyesini, aksi takdirde adli kontrol şartıyla salıverilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı. 

SON SÖZÜNDE “PİŞMANIM” DEDİ

Tercüman aracılığı ile son sözü sorulan tutuklu sanık Hasan H. “Beraber çalışıp para kazanacaktık. Böyle olmasını hiç istemedim, pişmanım” dedi. Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tutuklu sanık Hasan H’nin Suriye uyruklu arkadaşı Hüseyin M’yi kasten öldürme suçundan önce müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti Hasan H. için haksız tahrik nedeniyle indirim yapılarak 16 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verirken, itiraz hakkı ve temyiz yolunun açık olduğuna hükmetti.

ÇEKİÇLİ CİNAYETE MÜEBBET HAPİS VERİLDİ

Alanya'nın Karakocalı Mahallesi’nde 7 Eylül 2022 tarihinde arkadaşı Yılmaz Kip’in başına çekiçle vurarak öldüren tutuklu sanık Mehmet Ş. ‘kasten öldürme’ suçundan yargılandığı 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi heyetince müebbet hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına sanık Mehmet Ş. tutuklu bulunduğu Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'nden SEGBİS vasıtasıyla katıldı. Duruşmada sanık avukatı salonda hazır bulundu. Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, sanık Mehmet Ş'ye son sözlerini sordu. Sanık, bu olaydan dolayı çok pişman olduğunu ifade ederek, "Cezam neyse çekmeye hazırım" dedi.

2 AYRI SUÇTAN DAHA CEZA VERİLDİ

12 Temmuz tarihinde Mahkeme heyeti tutuklu sanık Mehmet Ş'ye 'kasten adam öldürme' suçundan müebbet hapis cezası kararı verirken, hırsızlık suçundan 7 yıl, 15 bin TL para cezası ile başkasına ait kredi kartlarını kullandığı için 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

UKRAYNALI BABAYA 2 KEZ MÜEBBET VE 15 YIL HAPİS

Alanya'da 21 Mayıs 2022 tarihinde 2 çocuğunu öldürdüğü, eşini de öldürmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla yargılanan Ukraynalı sanık, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis ile cezalandırıldı. Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına tutuklu sanık O.N. (39) SEGBİS aracılığıyla katıldı. Müşteki anne Yulia Navrotska'nın (34) gelmediği duruşmada, sanık avukatı hazır bulundu. Sanık O.N, tercüman eşliğinden olay günü fiziki ve psikolojik durumunun şu ana göre kötü olduğunu söyledi. Duruşmada söz verilen sanık O.N, olay günü psikolojik olarak çok kötü durumda olduğunu anlatarak, "Bu konuda çok fazla diyeceğim bir şey yok. Mevcut adli tıp raporuna göre karar almanızı rica ediyorum" dedi. Sanık avukatı da müvekkilinin psikolojik ve ruh halinin hala yerinde olmadığını iddia ederek, lehine olan tüm kararların uygulanarak beraatini istedi. 27 Temmuz tarihinde mahkeme heyeti, O.N'ye çocuklarını öldürmekten 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, müşteki anne Yulia Navrotska'yı da öldürmeye teşebbüsten 15 yıl hapis cezası verdi. 

Editör: DAMLA ERCİYAS