Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan Aile Kadın Destek Merkezi kurulduğu ilk günden bu yana birçok kadının derdine derman oldu. İlçede kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması, Alanya’da yaşayan tüm kadınların korunması, desteklenmesi ve güçlendirilmesi ile aile kavramının önemi, sağlıklı bir şekilde ayakta kalması, ortaya çıkan problemlerin çözümü için gerekli önleyici, koruyucu ve müdahale edici çalışmalarda bulunma noktasında hizmet veren ve her hafta birçok seminere imza atan merkezde, her gün her hafta onlarca kadına destek sağlanıyor.

BİN 250 KADINA HİZMET

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel tarafından 25 Kasım 2020 tarihinde hizmete açılan merkezden bugüne kadar bin 250 kadın yararlandı. Toplamda 6 bin 650 bireysel seans hizmeti sağlandı. Aile Kadın Destek Merkezi’nde şuan aktif olarak verilen hizmetler arasında Psikolojik Danışmanlık, Hukuksal Danışmanlık, Aile Danışmanlığı, Diyetisyenlik Hizmeti, Evlilik Okulu, Eğitim Seminer Çalışmaları ve Atölye ve Grup Çalışmaları hizmeti sürdürülmekte. Her hafta yapılan çeşitli seminerler sayesinde 100’lerce kadın bu merkezden destek alıyor. Alanya Belediyesi tarafından kadınların hizmetine kazandırılan Aile Kadın Destek Merkezi 2 buçuk yıldır çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Alanya halkının hizmetine kazandırılan kadınların güven noktası haline gelirken, her geçen gün yeni çalışmalarla daha çok kadına ulaşmayı amaç ediniyor.

AİLE VE KADINLARA TAM DESTEK

Merkezde verilen danışmanlıklarda, Şiddet gören, istismara maruz kalan, yaşamdaki olumsuz olaylarla mücadele etmeye çalışan kadınlara ve aile bütünlüğü sarsılmış durumda olan bireylere psikolojik destek sağlanıyor. Kadınların ve aile bireylerinin istismar, şiddet konularında izlemeleri gereken yollar için hukuksal destek sağlamakta. Aile içinde ve çiftler arasında yaşanan zorlu süreçlerin ele alınması, çatışmaları çözebilme ve tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişimi ve gelişimi adına çalışma yapılıyor.

DİYETİSYENLİK HİZMETİ DEVAM EDİYOR

Tahir Göktepe’den acı uyarı: Üreticinin nefes alacak gücü kalmadı   Tahir Göktepe’den acı uyarı: Üreticinin nefes alacak gücü kalmadı  

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına kadınlara diyetisyenlik hizmeti verilmeye devam ediyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemiyle beden sağlığını korumak ve bu konuda daha bilinçli davranabilmek için diyetisyen hizmeti ücretsiz bir şekilde sağlanıyor.

ÇİFTÇİLER EVLİLİĞE HAZIRLANIYOR

Evlilik Okulu hizmetinde ise, Evlenmeye karar veren çiftlerin aile kurumuna hazırlanma noktasında bilinç düzeylerini ve farkındalıklarını arttırmak adına Evlilik Okulu faaliyeti düzenleniyor.

SEMİNERLER YIL BOYUNCA SÜRÜYOR

Eğitim Seminer Çalışmaları, Merkez bünyesinde yer alan psikolog, aile danışmanı, diyetisyen, fizyoterapist tarafından “Şiddeti Önleme, İstismar, Aile İçi İletişim, Ana Baba Tutumları, Temel Aile Bilinci, Kaygı, Depresyon, Sağlıklı Beslenme, Diyabet, Kronik Hastalıklarla Mücadele, Obezitenin Önlenmesi, Fiziksel Egzersizin Önemi, Nefes Alma Teknikleri gibi konu başlıklarında her hafta kadınlara, personellere, vatandaşlara periyodik olanlar seminerler verilmektedir. Binlerce kişi bu seminerlerden yıl boyunca yararlanmakta. Kadınların her alanda iyileştirici etki hissedebilmeleri adına medikal egzersiz, grup terapileri, hobi ve el becerisi kursları verilmekte.