‘Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) 2022 Yılı Medya Başarı Ödülleri’ Cumhuriyetin 100’üncü yılı ve AGC’nin 30’uncu kuruluş yılına yakışır törenle sahiplerini buldu. Ödül törenine Antalya Valisi Hulusi Şahin, Alanya Kaymakam Vekili Gazipaşa Kaymakamı Orhan Altun, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya İlçe Jandarma Komutanı Hüseyin Direk, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, TGK Genel Başkan Vekili ve Konya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Sefa Özdemir, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Yönetim Kurulu üyesi cemiyetlerin başkanları, siyasiler, STK temsilcileri, AGC üyeleri, aileleri ve davetliler katıldı. Lonicera Otel'de yemekli kokteyl eşliğinde düzenlenen törende Alanya’nın sevilen sanatçısı Cüneyt Güzel de canlı performansı ile geceye renk kattı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.


“30 YIL HEP BİRLİKTE, EMEKLERİMİZLE OLDU”
Gecenin açılış konuşmasını yapan AGC Başkanı Gaye Coşkun, “Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında 30’uncu yaş günümüzü kutluyor olmak gurur verici. AGC’nin 30’uncu yılında geçmişten bugüne kadar emeği geçen tüm meslektaşlarıma, büyüklerime ve medya sektörü için mücadele eden, emek veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 30 yıl tek başına olmadı. Hep birlikte emeklerimizle oldu. Medya zor günlerden geçiyor. Özellikle dezenformasyon adı altında çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. İnternet Yasası’nı umutla bekliyorduk ama uygulamalarda henüz istediğimize ulaşamadık. Yönetmeliklerde ve uygulamalarda bizim için biraz esnemeye ihtiyaç var” dedi. 
“HALK İLE ARAMIZDA KÖPRÜ OLUŞTURUYORSUNUZ”
Başkan Yücel ise, “Yerel yöneticiler olarak eğitimden sağlığa, spordan sosyal yaşama kadar pek çok konuda halkımıza hizmet ederken vatandaşlarımızla aramızda köprü oluşturan değerli basın mensupları da bu hizmetlerimizin duyurulması ve halkımızın bilgilendirilmesi konusunda önemli birer rol oynuyorsunuz. AGC de 30 yıldır bu sektörün paydaşlarını bir araya getiren ve bu şehre çok şey katmış bir kuruluş olarak ülkemizin en önemli ve en değerli kuruluşlarının başında geliyor. Alanya’mızın köklü sivil toplum örgütlerinden olan AGC'nin kuruluş yıl dönümünü kutluyorum” diye konuştu.  

ALKÜ Sivil Havacılık Günü'nü kutladı ALKÜ Sivil Havacılık Günü'nü kutladı


“ANTALYA YEREL GAZETECİLİĞİN GÜÇLÜ OLDUĞU BİR ŞEHİR”
Vali Şahin de gazetecilerin çok önemli ve kritik bir görev yaptığını vurguladı. Medyanın 4’üncü kuvvet olduğunu, bu noktada basının temel ilkeleri olan meslek etiğinin önemli bir etken olarak insanların karşısına çıktığını söyleyen Şahin, “Elinizdeki güç basit bir güç değil. Dolayısıyla bu yüzden basın meslek ilkelerine uymak çok önemli. Bunu da meslek içi mekanizmalarla yapmak lazım. Burada da cemiyetler çok önemli bir yer tutuyor. Antalya’da yerel gazetecilik güçlü bir yer tutuyor” ifadelerini kullandı. 
“ALANYA 30 YAŞINDA BİR CEMİYETE SAHİP”
Törende konuşan Fuat Kozluklu, AGC Kurucu Başkanı Hayrettin Barbaros sayesinde Alanya’nın 30 yaşında bir cemiyete kavuştuğunu söyledi. Deniz Zeyrek ise, “Bizim tek görevimiz var. Halkın haber alma hakkını sağlamak. Bunun dışında herhangi bir kaygımız yok. Gazetecilik biterse o ülkedeki demokrasi alabileceği en büyük yarayı alır. Gazetecilik bizim şerefimizdir, onurumuzdur” diye konuştu. Coşkun Aral ise, “Yaptığımız meslek çok kutsal bir meslek. Aramızda siyasi farklar olabilir. Bu ülke bize bir emanettir. İyi ki varsınız diyorum. Ben tekrar AGC’ye teşekkür ediyorum. Biz gazetecileri davet etmekle onurlandırdıklarını ifade ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Kozluklu, Zeyrek ve Aral’a ödülleri ile hediyeleri takdim edildi. 


ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
‘AGC 2022 Medya Başarı Ödülleri’nde ‘Yılın Gazetecisi’ ödülünü ise şu isimler aldı: ‘Gazete Haberi’ dalında Mehmet Al, ‘Gazete Haberi Jüri Özel Ödülü’ dalında İbrahim Akdağ, ‘Gazete Köşe Yazısı’ dalında Mehmet Dikici, ‘Gazete Röportajı’ ile ‘Spikerlik’ dallarında Özlem Kaygusuz, ‘Gazete Röportajı Jüri Özel Ödülü’ dalında Asiye Araz, ‘Gazete Sayfa Tasarımı’ dalında Gizem Çetinkaya, ‘Gazete Reklam Tasarımı’ dalında Büşra Taşar, ‘Dijital Medya Köşe Yazısı’ dalında Ayhan Çetinkaya, ‘Dijital Medya Fotoğraf’ dalında Mert Cantürk, ‘Televizyon Haberi’ dalında Servet Sipahioğlu, ‘Montaj, Kurgu ve Jenerik’ dalında Işıl Fatma Arslan, ‘Televizyon Kültür Programı’ dalında Raşit Raşitoğlu, ‘Televizyon Spor Programı’ dalında Uğur Veysel Okşar, Arıkan Yılmaz Dim Özel Ödülü’nü ise Fadıl Kösedağ kazandılar. Geceye katkılarından dolayı Lonicera Oteller Grubu adına Uğur Sipahioğlu’na, Başkan Yücel’e, Antalya Büyükşehir Belediyesi adına Erkan Demirci’ye, ödül kazanan gazetecilere hediye çeklerini veren Alanyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Paşaoğlu’na katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi. Gecede Alanya Kaymakamlığı, İlçe Milli eğitim Müdürlüğü ve AGC iş birliğinde hazırlanan ‘Genç Kalemler Projesi’nde ‘İlkokul’ dalında Ela Durmaz, ‘Ortaokul Şiir’ dalında Ecrin Duru Kale, ‘Ortaokul Kompozisyon’ dalında Nimet Ela Ersek, ‘Lise Kompozisyon’ dalında Nagehan Yılmaz, ‘Lise Şiir’ dalında ise, Gülperi Yücel’e ödülünü Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz takdim etti. Ödül töreninin ardından gece müzik dinletisi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile devam etti. – AGC / Bülten