Sağanak yağışta köprü yıkıldı, öğrenciler sırtta taşındı Sağanak yağışta köprü yıkıldı, öğrenciler sırtta taşındı

MEHMET AL (ÖZEL-HABER)

Alanya’da Rus vatandaşı Oleg P'ye yönelik 'cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' ve 'silahla birden fazla kişi ile birlikte konutta geceleyin yağma' suçundan tutuklu yargılanan Firdaus K. (33) ve Donıyorbek A. (31) Alanya 2 Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya cezaevinden SEGBİS'le katılırken, tutuksuz yargılanan Sardor R. (33) ve Abdullokh P. (25) duruşmada avukatlarıyla hazır bulundular.
“SERBEST KALIRSA BAŞKALARINI DA ÖLDÜRÜRLER”
Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi duruşmasında tercüman aracılığı ile ifade veren müşteki Oleg P. kendisini gasp edenlerden şikayetçi olduğunu söyledi. Oleg P. “Bu kişiler serbest kalırsa bunlar dışarıda  başkalarını da öldürür” dedi.
“BİZİM SUÇUMUZ YOK”
Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan sanıklardan  Sardor R. ve Abdullokh P. duruşmada suçsuz olduklarını söyleyerek beraatini istediler.
SANIK DONIYORBEK A: OLEG'DEN ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM
Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Oleg P'ye yönelik ‘yağma ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan tutuklu yargılanan Donıyorbek A. SEGBİS'le verdiği ifadesinde tahliyesini istedi. Donıyorbek A.  kendisinin mağdur olduğunu belirterek serbest kaldığında Oleg P’den davacı ve şikayetçi olacağını söyledi.
SANIK FİRDAUS K: TAHLİYEMİ İSTİYORUM
Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan Firdaus K. da suçsuz olduğunu ve halen neden cezaevinde olduğunu anlamadığını söyleyerek tahliyesini istedi.
SANIK AVUKATLARI EV HAPSİNİN KALDIRILMASINI İSTEDİ
Sanık avukatları müvekkillerinden tutuksuz yargılanan Sardor R. ve Abdullokh P’nin mağdur oldukların ve çalışmak zorunda olduklarını ifade ederek ev hapislerinin kaldırılarak adli kontrol şartıyla ayda veya hafta bir kez imza atılmasını istediler.
DURUŞMA 27 EKİM’E ERTELENDİ
Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Oleg P’ye karşı ‘yağma ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından tutuklu yargılanan Donıyorbek A. ve Firdaus K’nın yurt dışına çıkış yasağı ile haftada bir kez imza atmak şartı ile tahliyelerine karar verirken, tutuksuz yargılanan Sardor R. ve Abdullokh P’nin ev hapislerinin kaldırılarak yurt dışına çıkış yasağı ile haftada bir kez imza atmak şartıyla duruşmanın 27 Ekim tarihine ertelenmesine karar verdi.      
 
 
OLAYIN GEÇMİŞİ
22 Kasım 2021 tarihinde Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri Tepe Mahallesi'ndeki bir villada ikamet eden Oleg P. (32) isimli kişiden lüks cip, 50 bin dolar, 600 lira ve D.A'dan toplamda piyasa değeri yaklaşık 500 bin dolar olan kripto para olarak bilinen 10 adet 'Bitcoin' ile 100 dolar gasp edilmesi üzerine harekete geçti. Ekipler yaptıkları teknik ve fiziki takipte çalıntı cipi park halinde bulurken, gaspçıların Çeçenistan uyruklu 12 kişilik çete olduğunu tespit etti. Soruşturmayı derinleştiren asayiş ekipleri şüphelilerden G.M., SA., C.M., R.K'nin yurt dışına çıkış yaptığını, I.B., K.U'nun Antalya'da, S.A. ve D.I'nın İstanbul'da, D.A., F.K., S.R. ve A.P'nin Alanya'nın Mahmutlar Mahallesi'nde olduğunu tespit etti. Bunun üzerine belirlenen 5 adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler 6 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldılar. Polis merkezindeki işlemlerinin ardından 6 çete üyesi adliyeye sevk edildi. Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tercüman aracılığı ile ifadeleri alınan tutuklu 6 sanık, 650 bin dolarlık vurgundan haberleri olmadığını ve kendilerinin olayla ilgisi bulunmadığını söylediler. Mahkeme heyeti adli kontrolle serbest kalan 2 sanıklardan Firdaus K. (33) ve Khaiemi U. (29) için yakalama emri çıkarmıştı.