MEHMET AL - ÖZEL HABER

Alanya eski İlçe Emniyet Müdürü sanık Alper A. ‘Denetim Görevini İhmal Ederek Zimmet veya İrtikaba Neden Olmak’ ve ‘Zimmet’ suçundan yargılanacağı duruşmaya Sivas Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonundan SEGBİS aracılığıyla katılırken, 17 yıl hapis cezasına çaptırılan tutuklu Sanık Eyüp G. Alanya L. Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığı ile duruşmada hazır bulundu.

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Sanık Alper A. avukatı Bahadır Haktanır ve tutuklu yargılanan Eyüp G. avukatları Serkan Güray, Berkant Sipahioğlu katıldılar.

MÜDÜR ALPER A: 'DERNEK TAMAMEN BORCA BATMIŞ HACİZ KONULMUŞ'

Alper A, savunmasında: “Ben Alanya'da 2010 yılında yabancılar büro amiri olarak çalışmaya başladım. 2015 yılında iki yıl kadar Ankara'da görev yaptıktan sonra 2017 yılında tekrar Alanya'ya atandım. Görev yaptığım ilk dönemde derneğin mali durumu iyiydi. İşlettikleri restoran ve çekici vardı buna karşın o dönemde emniyete alınan 68 araç içinde motosiklette vardır katkısı olmadı. Yine Saray karakolunun beş kat tefrişatı bu şekilde yapıldı. Derneğin katkısı olmadı. Hatta Alanyaspor üçüncü ligde iken yardım toplanması için bilet satışını bizim yapmamız istenmişti. Yardımcı olmuştuk. Sonrasında 2017 de tekrar döndüğümde dernek tamamen borca batmış haldeydi hatta haciz konulmuştu. Bu sebeple almış olduğumuz iki tane Toyota otomobil rehin konuldu. Biz vergi dairesi ile görüşerek araçları emniyetin teslim almasını sağladık. Emniyet ailelerin çocuklarına özellikle eğitim görenlere yardım için yine o dönem bir gece düzenlenmişti. 60 bin TL toplanmıştı ancak Rize İl emniyet müdürü aynı dönem şehit olunca bu gece düzenlenmedi ben bu parayı dernek başkanına teslim ettim. Daha sonra ilden paranın iadesi istenmişti dernek başkanına sorduğumda parayı haciz geldiğini söyledi. Ben benzer şekilde bu soruşturma sürecinde dahi gerek taksitli nakit avans çekerek gerekse bireysel emekliliğimden aldığım para ile yardım ettiğim insanlar oldu. Bu şekilde bir parayı kullandığım veya kullandırttığım veya kullanılmasına göz yumduğum şeklindeki iddialar tamamen gerçek dışıdır hatta Eyüp'ün bu şekilde usulsüz iki kez araç tamir ettirildiğinden bahsedilmiş şirkete müzakere yazılarak emniyetin bu dönemde toplam kaç tane tamir ettirdiği ve devletin kaçını karşıladığı ilgili personelin dışardan para bulup kaçını yatırdığı hususlarının da sorulmasını talep ediyorum yine duruşmalardan bağışık tutulma talebim vardır” dedi.

Alper A. beraatini, bu mümkün değişse hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini istedi.

AVUKAT GÜRAY :'ZİMMET DEĞİL GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA'

Sanık Eyüp G.’in Avukatı Serkan Güray, “Atılı suçlamayı kabul etmiyoruz, özel şirketin hazırladığı bir belge hükme esas alınıyor. Kaldı ki Bölge Adliye Mahkemesi kararında eylemin zimmet olmadığı görevi kötüye kullanma olduğu belirtildi. Ayrıca Bölge Adliye Mahkemesinin incelediği mahkemenizin önceki dosyasında da yeni iddianame düzenlenen harcama kalemi vardı. Bu sebeple davanın reddi de gerekir mahkeme aksi görüşte ise bile müvekkilin bu zararı karşıladığını da belirtmek isteriz” dedi.

AVUKAT SİPAHİOĞLU: MÜDÜRLER ARASI BİR ÇATIŞMA SÖZ KONUSU

Sanık Eyüp G.’in diğer avukatı Berkant Sipahioğlu da “Göçmentürk isimli şirketin muhasebe kayıtlarına göre hazırlanmış bir dava söz konusu olsa da bu kayıtlar ile ilgili detaylı mali inceleme yapılması gerekir. Zira sunmuş olduğumuz belge aslı dosyada vardır. Bu belgeye göre yanında bilinmiyor yazan birçok kalem bulunmaktadır. Dolayısıyla itibar edilebilir ve karar vermeye elverişli bir makbuz değildir. Bunun dışında kanaatimizce müdürler arası bir çatışma söz konusudur. Hedef Alper A'dır. Buna ulaşmak için Eyüp üzerinden bu suçlamalar yürütülmektedir. Mahkemeniz aksi görüşte ise etkin pişmanlık hükümlerinden, değer azlığı ile ilgili hükümden ve lehe olan tüm hükümlerden yararlanmak istiyoruz” dedi.

Alanya’da komando timleri bahçelerde devriye atmaya başladı Alanya’da komando timleri bahçelerde devriye atmaya başladı

AVUKAT HAKTANIR: ALPER MÜDÜR EYÜP'E BU GÖREVDEN EL ÇEKTİRDİ

Sanık Alper A.’nın Avukatı Bahadır Haktanır: “Müvekkilin beraatini talep ediyoruz, zira iddianameye göre önceki Müdür Haşim Çakmaklı'nın yorumuna istinaden dava açılmış, halbuki bu yorum somut ve şüpheden uzak bir delil değildir. Yine Eyüp'ün bu durumda olduğunu bilmesine rağmen görevlendirdi diyor ama devam eden süreçte Alper Müdür Eyüp'e bu görevden el çektirdi bu husus lehte olduğu için beraatine karar verilmesi gerekmektedir” dedi.

Alanya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi heyetince Tutuklu Sanık Eyüp G. tutuksuz yargılanan Alper A. ve avukatlar dinledikten sonra dosyanın mütalaa alınmak üzere duruşma 21 Ekim tarihine erteledi.