CHP İl Başkanı Nuri Cengiz Alanya’da açıkladı CHP İl Başkanı Nuri Cengiz Alanya’da açıkladı

Alanya Belediye Meclisi’nin aralık ayı toplantısında AK Parti Meclis Üyesi Alper Birer, Antalya Büyükşehir Belediyesi 2023 yılı bütçesinin görüşüldüğü ASAT Genel Kurulu’nda alınan suya indirim kararı konusunda açıklamalarda bulundu. 
Komisyon kararı ile yeni yılda yeni tarife ile Antalya’da mesken abonelerinde 5 tona kadar ilk kademe tarifede suyun tonu 1 lira olurken, 6-20 ton arası ikinci kademede tonu 11 lira olarak belirlendi. Kırsal mahallelerde ise 5 tona kadar birinci kademe 1 lira, 6-20 tona kadar ikinci kademe ise 2 lira 75 kuruş oldu. Ticarethanelerde 10 tona kadar suyun tonu 23.69 liradan 11 liraya indirildi. Kırsalda hayvan besiciliğiyle uğraşan 5 bin 911 vatandaşın 50 metreküpe kadar suyu 1 liradan kullanması kararı alınmıştı. 


Yeni tarifeye yönelik değerlendirmelerde bulunan AK Partili Birer, “Aylık ÜFE, TÜFE oranında otomatik artış öngörüldü. Şuandaki tarife 2023’ün 4’üncü ayında yine aynı rakama gelmiş olacak. Mahalleye dönüşen beldeler de de durum aynı olarak yüzde 17 zamlanacak. Mahalleye dönüşen köylerde ise 4’üncü ayda yüzde 70’lik bir zam olacak. Ayrıca bu indirim kararının kırsalla ilgili bölümünün uygulanamayacağını düşünüyorum” dedi. 
Birer’in değerlendirmesine yanıt veren CHP Belediye Meclis Üyesi Erkan Demirci, “Bu zam meselesinde ÜFE oranında zam yapılması kararı Menderes Türel döneminde alındı. Bu dönem o karar yumuşatılarak ÜFE + TEFE ortalaması şeklinde alınacak ve bir miktar düşecek. Hükümetimiz de enflasyonu düşüreceğini söylüyor. Eğer bu rakam her ay yüzde 5 değil de yüzde 1 olursa suya da her ay yüzde 1 oranında zam gelecek demektir” dedi. – Kemal Cengiz