banner53

Obezite sonrası sarkmalarda post bariatrik estetik

Özellikle tüp mide ameliyatı sonrası sarkma problemi kaçınılmaz bir sonuçtur. Peki, obezite sonrası sarkma probleminden kurtulmak için ne yapmalı? Post bariatrik cerrahi vücutta oluşan deri sarkması gibi problemlerin düzeltilmesini sağlayan bir operasyondur.

Obezite sonrası sarkmalarda post bariatrik estetik
banner48

Post bariatrik estetik sürecinde kilo verme sonrası sarkan deriyi toparlamak için kişinin durumuna göre 360 derece germe (360 body lift), karın germe, popo kaldırma, meme dikleştirme, kol germe, bacak germe gibi operasyonlar kombine edilerek uygulanır. Post bariatrik cerrahi ile vücut şekillendirme sağlanarak daha düzgün ve biçimli bir beden görünümü elde edilir.

POST BARİATRİK CERRAHİ DENEYİMLİ ESTETİK CERRAHLAR TARAFINDAN YAPILMALI

Post bariatrik cerrahi; yani obezite sonrası estetik ameliyatlara halk arasında kilo verme ameliyatı sonrası cerrahi de denilir. Vücutta sarkma sorunu daha yoğun olduğu ve geniş bir alana yayıldığı için kimi zaman birkaç operasyon birleştirilir. Bunun için post bariatrik estetik uzmanlık isteyen bir ameliyattır. Bu nedenle de obezite cerrahisi sonrası estetik ameliyatlar alanında deneyimli uzman plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

POST BARİATRİK CERRAHİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Aşırı kilo verme sonrası vücutta sarkmalar oluşmaya başlar. Çünkü genişleyen deri zayıflama sonrası artık eski haline gelemez. Özellikle tüp mide ameliyatı gibi obezite cerrahisi sonrası deri sarkması sık yaşanılan bir durumdur. Bu sorun vücut estetiğini bozar ve bu durumda vücut şekillendirme cerrahisine ihtiyaç olur. Post bariatrik estetik, bu deri sarkma sorunlarından kurtulmak isteyen kişilere çözüm sağlar. Post bariatrik estetik için obezite cerrahisi sonrası kilo vermenin 6 ay boyunca sabit hale gelmesi gerekir. Kilo verme devam ediyorsa estetik ameliyat yapılamaz. Hastanın yaşı kaç olursa olsun fiziksel ve psikolojik olarak bu estetik ameliyatlara hazır olması önemli bir noktadır. Kişi, hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazır olduğunda vücut şekillendirme amacıyla post bariatrik cerrahi sürecine başlanır.

POST BARİATRİK ESTETİKTE HANGİ OPERASYONLAR YAPILIR?

Post bariatrik estetikte öncelikle kişinin genel sağlık durumu ve deri sarkma problemleri değerlendirilir. Daha sonra vücut şekillendirmek için hangi cerrahilerin yapılacağına karar verilir. Obezite cerrahi sonrası kilo verme devam ederken genellikle deri sarkmaları karın, bel, kalça, popo, kol, meme, bacak, sırt gibi bölgelerde oluşmaya başlar. Bu yüzden sıklıkla 360 derece vücut germe, karın germe, kol germe, bacak germe, popo kaldırma gibi estetik ameliyatlar kombine edilerek uygulanır. Erkeklerde meme büyüme sorunu varsa jinekomasti, kadınlarda meme sarkma sorunu varsa meme dikleştirme teknikleri post bariatrik estetik sürecine eklenir. Ayrıca kalan inatçı yağlar için de liposuction uygulanabilir.

Post bariatrik estetik ile vücut şekillendirme ameliyatları kişiye özel olarak planlanır. Her operasyon genel anestezi altında gerçekleşir ve genellikle 3-5 saat aralığında devam eder. Post bariatrik cerrahide vücut şekillendirme tekniğine bağlı olarak kesi izleri, vücut hatlarına görünmeyecek şekilde gizlenir. Bu cerrahi izler, başta belirgin olsa da zamanla daha belirsiz bir hal alır. Operasyon sonrası 2 gün hastanede yatış gerekir. Eğer 2-3 operasyon yapılacaksa estetik operasyonlar arasında 3-6 ay kadar bir iyileşme süresi bırakılır.

Post bariatrik cerrahi bütünsel bir yaklaşım gerektirir. Kilo verme sonrası sarkan derileri toparlamak için yapılan bu estetik ameliyatlar aslında bir bütünün parçasıdır. Özetle; örneğin karın germe ameliyatı ile başlanan post bariatrik estetik sürecinde bir sonraki adım olan bacak germe operasyonu da düşünülmeli ve buna göre planlama yapılmalıdır. Bu nedenle ayrı bir uzmanlık ve deneyim gerektiren bir cerrahidir.

POST BARİATRİK CERRAHİ SONRASI ÖNEMLİ NOKTALAR

Yoğun deri sarkma problemi yüzünden fiziksel görüntüsünü beğenmeyen her kadın ya da her erkek için post bariatrik cerrahi ideal bir vücut şekillendirme ameliyatıdır. Post bariatrik cerrahi ile kişi vücut şekillendirme estetiği sonrası daha estetik vücut hatlarına sahip olur. Post bariatrik cerrahi sonrası dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. En önemli nokta ise; sahip olduğunuz bu yeni vücut profilini korumak için sağlıklı ve dengeli beslenerek ideal kilonuzu korumaya çalışmanızdır. Aksi takdirde yeniden kilo alma, sağlanan bu vücut estetiğinin bozulmasına neden olur.

Eğer sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmanız tavsiye edilir. Çünkü ameliyat sonrası sigara içmek iyileşme sürecini olumsuz etkileyen bir durumdur. Estetik operasyonlardan 7 gün sonra iş ve sosyal yaşamınıza dönebilirsiniz. Bu süre boyunca evde dinlenin ve ani hareketlerde bulunmayın. Post bariatrik cerrahi ameliyatları sonrası 1-2 ay kadar ağır kaldırmayın. Spor, havuz, hamam, sauna gibi aktivitelere ara verin. Kendinizi iyi hissettikçe hafif tempo yürüyüşler yapabilirsiniz. Vücut şekillendirme cerrahisi sonrası genel olarak 1-2 ay süreyle korse kullanımı gerekir. Vücut şeklini destekleyen bu korselerin aksatılmadan kullanılması gerekir. Bu süre boyunca iz kalma riski yaratmamak için de ameliyat yerlerini güneş ışığından korumalısınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.