banner80

Keykubat’ın kemikleri sızladı

Tarihi Alanya Kalesi’ne geçmişine ve çevreye saygısı olmayanlar tarafından zarar veriliyor. Surlarına yazılar yazılan Kale’nin burçlarının içerisine içki şişeleri atılırken, bir zamanlar su ihtiyacının karşılandığı bazı sarnıçlar adeta çöp konteynerine dönmüş durumda. 

Keykubat’ın kemikleri sızladı

ERKAN UYSAL (ÖZEL HABER)

Alanya Kalesi’ne spreylerle yazılar yazılıp, surlara ve etrafına çöplerin atılması tepki çekti. Tarihi bölgedeki 3 burç ile bazı sarnıçların içerisi adeta çöplüğe çevrildi. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından 1221 yılında fethedilen Alanya Kalesi’nin bir bölümünü oluşturan Esat Burcu ile devamındaki burçların hali görenlerin içini acıtıyor. Esat Burcu’nun duvarlarına sprey boyalarla yazılar yazılmış durumda. Hafta sonu vatandaşların ve turistlerin gezdiği bölgede surların üzerine sayısız izmarit atılırken, burcun çevresindeki alanda ise karton, içki şişeleri gibi atık maddeler yer alıyor. Alanya Kalesi’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesi için uğraş verilirken, alanda görülen durum hem şaşırttı hem de üzdü. Esat Burcu çevresinde görenleri sevindiren tek şey ise kendi halinde otlayan keçiler oldu.  

ÜST TARAFTAKİ BURÇ DA FARKSIZ DURUMDA    
Esat Burcu’nun üzerinde yer alan burçta da durum farksız. İlan-ı aşk yazılarının yer aldığı burcun içerisine içki şişeleri, pet şişeler ve ambalaj atıkları atılmış durumda. Kale yoluna kadar uzanan surların üzerindeki belli kısımlar ise adeta kırılmış içki şişelerine ait cam kırıklarıyla kaplanmış durumda. Tarihi yapının toprakla buluştuğu kısımlarda da çeşitli atıklar görülüyor.  

ÇOK SAYIDA İÇKİ ŞİŞESİ ATILMIŞ 
Alanya Kalesi’ne çıkan vatandaşlar ve turistlerin mola vererek ilçeyi izlediği bölgede bulunan burcun içi de bilinçsiz kişilerce adeta çöplüğe çevrilmiş durumda. Burcun girişinde plastik atıklar yer alırken içerisinde ise içki şişelerini görmek mümkün. Türk bayrağının göndere çekildiği ve dalgalandığı burcun adeta çöplük haline getirilmesi görenlerin içini acıttı.   

SARNIÇLAR ÇÖP KONTEYNERİ GİBİ 
Bunun yanında Esat Burcu’ndan kale yoluna uzanan patikaların yakınındaki bazı sarnıçlar da bölgeyi gezenler tarafından çöp konteynerine çevrilmiş halde. Sarnıçların içerisi taş, toprak ve çöplerle dolarken, bazı atık maddeler de su yüzeyinde yer alıyor. Patikaların bazı bölümünde ise çok sayıda kırılmış içki şişeleri yer alıyor. 

BÖLGEDE ATEŞ DE YAKILIYOR
Esat Burcu’na uzanan patikaya gelmeden önce ise bölgede ateş yakılarak tehlikeye davetiye çıkarılıyor. Kullanılmayan bir şilte ve ağaç dalları kullanılarak tutuşturulan ateşe aldırmayan vatandaşlar ve turistler yanan ateşe ve dumana aldırmadan bölgede gezmeye devam etti. 


"HALK VE YETKİLİLER ÖZEN GÖSTERMELİ"
Alanya Kalesi'nin kirletilmesi ile ilgili değerlendirmede bulunan emekli arkeolog Naime Ünal, "Alanya'nın simgelerinden biri olan Kale, denizden ve karadan zor ulaşılabilirliği ve doğal korunaklı olması sebebiyle tarih boyunca kesintisiz yerleşim görmüştür. Alanya geçimini turizm ile karşılayan bir ilçe. Turizm potansiyeli ülkemizde ilk sıralarda yer alıyor. Kale konumu, tarihi ve mimari açıdan büyük önem taşıyor. Ayrıca manzarası insanı başka diyarlara, hayal alemine götürür. Tabiat güzelliği tarihle iç içe girmiş açık hava müzesi konumunda. Böyle güzel bir yerde yaşadığımız için çok şanslıyız ancak bugünkü durumu itibariyle Alanya Kalesi çöplük yuvası haline gelmiştir. Çevreyi korumak ve temiz tutmak insanoğlunun görevlerinden biri. İlçe çok sıcak ve güneşli olması nedeniyle de yere atılan cam kırıkları güneşte mercek etkisi yaratarak yangına davetiye çıkarıyor. Ayrıca çok geniş bir alanı kapsayan kale içerisinde (Esat Burcu'ndan Arap Evliyası mevkiine uzanan bölgedeki patikanın sonunda) 2 adet çöp konteyneri bulunuyor. Alanya'da yaşayan halkın ve yetkililerin bu konuya özen göstererek dikkatli olmaları gerekiyor" dedi.

5 YILA KADAR HAPİS CEZASI VAR
2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 65. maddesine göre, kültür ve tabiat varlıklarına zarar verenlere 2 ila 5 yıl arasında hapis cezası veriliyor. Kanunun 65. maddesinde, “Tescil edilen sit alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarının bu kanuna göre tebliğ veya ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarar görmesine kasten sebebiyet verenler ile izin alınmaksızın insani ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır” ifadesi yer alıyor. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.