‘Dua etmekten başka bir imkanımız görünmüyor’

Üretim arttıkça yer altı sularının kullanımının miktarının da arttığını belirten MUZBİR Başkanı Mustafa Şenli, 250 metre sondaj derinliğine ulaşıldığını söyledi. Yatırımlara kuraklık eklenince maliyetlerin de artığını vurgulayan Şenli, “Her namazın ardından dua etmekten başka bir imkanımız da görünmüyor” diye konuştu. 

‘Dua etmekten başka bir imkanımız görünmüyor’
banner48

Alanya Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mustafa Şenli, ilçede muz bahçesi yapılabilecek alanların kalmadığını belirterek yatırımların Manavgat’a kaymaya başladığını söyledi. 30 yıl öncesine göre daha ağır şartlarda kuraklığı hissettiklerini ifade eden Şenli, muza yönelimin geçen yıllara göre fazla olmadığını dile getirdi. 
Alanya’da yaşanan su sıkıntısı ve kuraklık tarım sektörünü zorluyor. Konuyla ilgili Gerçek Alanya’ya açıklamalarda bulunan Şenli, kuraklığın tarımı tamamını etkilediğini vurguladı. Şenli, “Muz ve avokadoda su kullanımı çok fazla olduğu için ister istemez en fazla etkilenen sektörlerden birisi de muz üreticileri. Kuraklık insanların kendi eliyle düzeltebileceği bir şey değil. Bir doğa olayı. Bu süreçte de sularımızı en iyi şekilde kullanmaya ve tarımı sürdürmeye çalışıyoruz. Bölgesel olarak tankerle sulanan bahçeler var. İlave sondaj açanlar var. Düşünün 230-250 metreye ulaşan sondaj derinlikleri oldu. Su o kadar aşağılara indi. Bu arada devletin getirmiş olduğu sulama birliklerinin vasıtasıyla bahçelerini sulayanlar var. Bunlarda çok fazla sıkıntı yok ama bireysel sulama sistemlerinin olmadığı bölgelerde tarım yapan üreticilerimizin birçoğunda sıkıntı var” dedi. 
“İKİNCİ SONDAJ İÇİN İZİN ALDIK” 
Sondajlarda kuruyan yerlerde ikinci bir sondaj açılması için izin aldıklarını belirten Şenli, “Buna DSİ müsaade etti. Yani sondajı olup da eğer kuruyan, bahçesinde, tarlasında su çıkma ihtimali olan kişiler varsa bu kişiler müracaat ettiği takdirde ikinci sondajlarını açabiliyor. Bununla beraber yapılmakta olan sulama hattında özellikle inşaatı bitmiş bölgelerde su talebimiz oldu. Demirtaş ve Seki bölgesine yakın zamanda verecekler. Bunun da olumlu cevabını aldık. İşin açıkçası her namazın ardından dua etmekten başka bir imkanımız da görünmüyor” diye konuştu.  
“AYNI SÜRECİN DAHA AĞIRINI YAŞIYORUZ”
Dönemsel olarak Alanya’da kuraklık süreçlerinin yaşandığını hatırlatan Şenli, “Bundan 30 sene kadar önce böyle bir durumu yaşadık. O sürecin arkasından yağmurlar erken geldi ve kurtarıcı olmuştu. Şimdi aynı sürecin biraz daha ağırını yaşıyoruz. Bu ağırlık şuradan kaynaklı. Üretim arttıkça yer altı sularının kullanım miktarı artıyor. Eskiden bir bölgede 3-5 tane sondaj varken, şu anda bakıyorsunuz, bir bölgeye girdiğiniz zaman sondajlar birbiri ardına sıralanmış vaziyette. Hepimiz birlikte bu yer altı sularını kullandık. Haliyle yer altı sularının kullanıla kullanıla bitmesinden, bu dönemdeki üretim alanlarının da gelişmesinden dolayı çok daha fazla etkisini gördük. Belki 20-30 sene önce bu kadar ağır geçirmemiştik. Çünkü çok fazla sondaj, kuyu yoktu. Yapılan tarım genelde örtü altı tarım olmadığı, açık tarla tarımı olduğu için özellikle muzda kullanılan su miktarı yeterli geliyordu ama üretim yapılan alan genişledi. Muz örtü altına girdi. Bununla birlikte bölgemiz de tropik ürünlerin yetiştirilmesi arttı. Yer altı sularına başvurulması çok daha fazla oldu. Bundan dolayı bu sene yaşadığımız hissiyat belki şiddeti aynıdır ama üretim çok fazla olduğu için çok fazla etkilenir olduk” ifadelerini kullandı.  
“MUZ TARIMI YAPILABİLECEK ARAZİNİN ŞARTLARI AĞIRLAŞTI”
Muza hala yönelim olduğunu ancak geçen yıllardaki gibi fazla olmadığını açıklayan Şenli, “Çünkü bölgemizde artık muz tarımı yapılabilecek arazinin şartları ağırlaştı. Muz arazileri olarak işleyebileceğimiz dağların çoğunu işledik. Daha çok Manavgat bölgesine, düz arazilere doğru kaymaya başladı. O yüzden bizim bölgemizde çok fazla olmamakla birlikte Manavgat bölgesine doğru kaymalar başladı. O bölgelerde şu an yatırımlar devam ediyor. Geçmiş yıllarda bir seranın maliyeti 80-90 bin TL’ye mal edilebiliyorken, şu anda 180-190 bin TL’leri buldu. Maliyetlerin artması da yatırımların azalmasında etken ama burada en büyük etken artık arazilerin dolmuş olması ve arazi şartlarının ağırlaşması” dedi.  
“MÜTEAHHİT BİR TÜRLÜ BAŞLAYAMADI”
Dimçayı ve Yeniköy Barajı’nın devreye girmesi ile ilgili sık sık yetkililerle görüştüklerini aktaran Şenli, Alanya’da bu konuyla ilgili ilerleyen günlerde toplantı yapılacağını söyledi. Şenli, “Bu iki yerin acilen devreye girmesi gerekiyor. Dimçayı sulamasında ikinci etaptaki çalışmalar gayet güzel devam ediyor. Hatta Yaylalı’da yapılacak olan pompaj sahasının boruları geldi. Borular gelmeye devam ediyor. Şu anda Hocalar, Yeşilöz’de, önümüzdeki kış döneminde Kargıcak ve Yaylalı bölgesinde çalışmalar yapılacak. Bize söyledikleri göre de 2022 yaz mevsiminden önce tesis bitirilip işletmeye açılacak diye bekliyoruz. Yeniköy’ün yeni yapılan ihalesi ile yer teslimi müteahhide yapıldı. Müteahhit şantiyesini kurdu ama bir türlü başlayamadı. Bunun başlatılması için gerekli girişimlerde bulunuyoruz” diye konuştu.  
“YATIRIMLARA KURAKLIK EKLENİNCE MALİYET ARTIYOR”
Tarımın inişli çıkışlı bir sektör olduğuna dikkat çeken Şenli, “Özellikle muz, avokado, bölgemizde yetişen diğer tropik ürünler olsun, insanlar yatırımlarını yaparken, su kaynaklarını kullanırken, tesislerini yaparken, en etkin ve verimli şekilde yaparlarsa bu çok daha iyi olacak. Kuraklık dönemleri belki bundan sonra belki birkaç dönem devam edebilecek. Devletin getireceği yatırımları elbette ki takip ediyoruz ama insanların sularını çok dikkatli, hesaplı ve verimli kullanmaları gerekiyor. İhtiyaçtan fazla su kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Yapacağımız yatırımlarda yer tercihlerini yaparken artık buna göre yapmalıyız. Çünkü yatırımlar artık çok maliyetli. Üstüne bir de kuraklığı eklediğiniz zaman maliyet artırılmış oluyor. Bugün bir tanker suyun 700-800 liraya mal olduğu ifade ediliyor. Bir tanker su ile bu durumun düzelmesine imkan olmadığına göre kişiler yatırımlarını yaparken bu hususları dikkate almalı” ifadelerini kullandı. – Erkan Uysal 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner2