Deprem uyarısı

Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilcisi İhsan Erman Kaptanoğlu, İmar Affı ile riskli yapıların mevcudiyetinin devam ettirildiğini ve deprem için gerçekçi önlemlerin alınmadığını söyledi. 

Deprem uyarısı
banner48

17 Ağustos depreminin yıl dönümünde imar affı ile yasallaşan kaçak yapılar bir defa daha gündeme geldi. Yerel yönetimlerin kaçak yapılar üzerindeki müdahale gücünü zayıflattığı ifade edilen imar affı sonrası yasallaşan yapıların bazılarının deprem tehdidi oluşturduğu gündeme geldi. Gerçek Alanya Gazetesi olarak konuyu Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilcisi İhsan Erman Kaptanoğlu’na sorduk. 
“17 AĞUSTOS’TA 18 BİN 373 VATANDAŞIMIZ ÖLDÜ”
Depremler ve doğal afetlere karşı gerçekçi önlemlerin alınmadığını belirten Kaptanoğlu, “21 yıl önce 17 Ağustos 1999 tarihinde saat 03.02’de Richter ölçeğine göre 7.4 büyüklüğünde olan ve 45 saniye devam eden Gölcük deremi, milyonlarca insanımızın yaşadığı Kocaeli, Sakarya, Düzce, Yalova, Bolu, Bursa, İstanbul, Sakarya ve Zonguldak illerini etkiledi. 2010 yılında yayınlanan Meclis Araştırması Raporu’na göre, 18 bin 373 vatandaşımız öldü.  48 bin 901 vatandaşımız yaralandı. 505 vatandaşımız sakat kaldı. 96 bin 976 konut ve 15 bin 939 işyeri kullanılmaz hale geldi. Ülkemizdeki deprem gerçeği, deprem meydana geldiğinde hatırlanıyor. Gerekli dersler çıkartılmadığından, her büyük depremden sonra büyük acılar yaşanıyor, can ve mal kayıpları oluyor. Aktif bir deprem kuşağında bulunan ülkemizde, deprem ve afetlerin geçmişte olduğu gibi gelecekte de olacağının bilimsel bir gerçek olduğu göz ardı edilmeden, telafi edilemez can ve mal kayıplarının yaşanmaması için deprem ve afetlere karşı ciddi ve gerçekçi önlemler alınmalı” dedi. 
“DEPREME KARŞI GERÇEKÇİ ÖNLEMLER ALINMADI”
“İmar Affı” ile riskli yapıların varlığının devam ettirildiğine dikkat çeken Kaptanoğlu, "İmar Barışı" adıyla yasalaşan yeni "İmar Affı" ile yapının depreme dayanıklılığı malikin sorumluluğuna bırakılarak, riskli yapıların mevcudiyeti devam ettirildi. Denetimsiz ve kaçak yapılar yasal hale getirildi. Bu durum, olası depremler ve doğal afetlere karşı gerçekçi önlemlerin alınmadığını gösteriyor. Kamu yararı ve ülke çıkarları doğrultusunda, deprem bilincinin toplumun bütün kesimleri arasında yayılması için sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve kamu kurumları arasında dinamik bir ilişki kurularak, etkin bir bilgilendirme programı uygulanmalı” diye konuştu.
“2020’DE 7 MİLYAR TL’Yİ AŞAN ZARAR MEYDANA GELDİ”
2020 yılı içerisinde çok sayıda doğal afet yaşandığına dikkat çeken Kaptanoğlu, “Bugün 17 Ağustos depreminin 21’inci yıl dönümünde geriye doğru baktığımızda  sırf 1 Ocak 2020 ile 17 Ağustos 2020 tarihleri arasında geçen yaklaşık 8 aylık zaman dilimi içinde Elazığ-Sivrice, Bingöl-Karlıova, Van-Başkale, Manisa-Akhisar depremleri, Van-Bahçesaray çığ düşmesi, Adana, Antalya, İstanbul, Bursa, Rize ve Artvin’de meydana gelen sel baskınları nedeniyle 100’ü aşkın vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, 25 bine yakın konutun veya iş yerinin hasar gördüğü, 7 milyar lirayı aşkın maddi kaybın meydana geldiği bir tablo ile karşı karşıyayız. Öte yandan iklim değişikliği, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de afetlerin gerek şiddetini, gerekse meydana geliş sıklıklarını ve yıkıcı gücünü artırıyor. Afet güvenliğimiz için zamanın iyiden iyiye daraldığı, önlemleri hayata geçirmekte sıkıştığımız, hatta geciktiğimiz bir eşikteyiz” ifadelerini kullandı. 
“DEPREM BİLİM KURULLARI HAYATA GEÇİRİLMELİ”
Afetin olayın kendisi değil sonucu olduğunun altını çizen Kaptanoğlu, “Deprem, heyelan, çığ düşmesi, taşkın gibi tehlikeler ile içerisinde yaşadığımız ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin ve kırılganlıkların bir fonksiyonu. Bu nedenle afet etkilerine karşı kırılganlıklarımızı azaltmayı hedefleyen, sadece teknik açıdan değil, ekonomik ve sosyal boyutları güçlendirilmiş planlar hayata geçirilmeli. Pandemi ile hayatımıza giren Bilim kurullarının bir benzeri olabilecek Deprem Bilim kurulları her ilde mutlaka hayata geçirilmeli ve konusunda uzman akademisyenler ile ivedilikle faaliyetlerine bir an önce başlamalı. Sonuç olarak, depremler, afetler karşısında yaşam alanlarımızın afetlere karşı korunması, ülkemiz insanının can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli çalışmalara acilen başlanılması gerektiğini belirtiyor ve hayata geçirmelerini bekliyoruz. Deprem öldürmez. Denetimsizlik, akıl, bilim ve teknik dışı uygulamalar öldürür” dedi.  - Erkan Uysal 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.