Alanyalı üreticilere kırsal destekler anlatıldı

Alanya’daki üreticilerin desteklenmesine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 74 alet ve ekipman alımında destek sağlanacak. Desteklemede kadın girişimciler ile 40 bin liraya olan alet ekipman alımına öncelik verilecek.  

Alanyalı üreticilere kırsal destekler anlatıldı

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından 'Kırsal Kalkınma Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Altyapı Yatırımları Desteklemeleri' konulu toplantı düzenledi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Konferans Salonu’ndaki toplantıya Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, Alanya Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Adem Kaya ile üreticiler katıldı. Toplantıda konuşan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, 74 tarım alet ve ekipmanla ilgili destek verileceğini söyledi. Rüzgar kadın girişimcilere ve 40 bin liraya kadar olan alet ekipmanlara daha öncelik tanınacağını aktardı.  


“ALANYA’YA 5 BUÇUK MİLYON TL HİBE DESTEĞİ VERİLDİ”
Kırsal Kalınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’nın 2 bölüm halinde uygulandığını açıklayan Kırsal Kalkınma Destekleme Şube Müdürü İzzet Kaş ise, bunların kırsal ekonomik altyapı ve tarıma dayalı ekonomik altyapılar temelinde olduğunu kaydetti. Kaş, “Amacımız kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarım-sanayi entegrasyonu, istihdam sağlanması, gıda güvenirliği. Bu amaç doğrultusunda 2006’dan bu yana Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı destekleniyor. Ekonomik yatırımlar denilen soğuk hava deposundan pekmez işlemeye, zeytinyağı fabrikasından sulama sistemlerine kadar 252 proje uyguladık. İlimizde çiftçilere ve yatırımcılara yaklaşık 88 milyon TL hibe desteği aktardık. Alanya’da 14 proje uygulandı ve 5 buçuk milyon TL’ye yakın hibe desteği verildi. Makine ekipman bazında 2014’e kadar uygulanan projelerde yaklaşık 28 milyon TL hibe desteği verdik. 8 bin 777 adet makine ekipman desteği oldu.  Kırsal ekonomik altyapı yatırımı desteklerine gerçek ve tüzel kişiler başvurabiliyor. Başvuru için makine ekipman bazında bakıldığında o kişi kırsal alanda bir yıldır çiftçilik yaptığını belgelemeli. Bunu Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) ile hayvanı varsa TÜRKVET veya gıda zinciri ile belgelemesi gerekiyor. Başvuran kişi kırsal alanda ikamet etmeli ve kamudan bağımsız olmalı. Daha önce bakanlığın desteklerinden yararlanmış veya cezalı durumda olanlar, terörizme bulaşanlar, hırsızlık, dolandırıcılık, icra, iflas durumu olanlar başvuramıyor. Sisteme nüfus cüzdanı kayıt örneği, tüzel kişi ise ticaret sicili gazetesi yüklenmeli. Alınacak ekipman traktör ile çekilecek bir ekipman ise traktör ruhsatı yüklenecek. Ruhsat başvuran kişiye ait olacak. Ruhsat 2 kişiye aitse bir kişi sadece bir makine ekipman desteğine başvurabiliyor. Tüzel kişiler için yetki belgesi sisteme yüklenecek. Makine ekipmanın satıcıdan proforma faturası alınmalı ve faturanın ekine makinenin teknik özellikleri yazılmalı. Aynı zamanda sisteme tapu kayıt sureti ile adli sicil kaydı yüklenmeli” diye konuştu. 


“600 BİN TL’YE KADAR BAŞVURU YAPILABİLİYOR”
17 Aralık 2021 saat 23.59’a kadar bakanlığın sitesi üzerinden başvuru yapılabileceğini söyleyen Kaş, müracaatın nasıl yapılacağını slayt üzerinden anlattı. Kaş, “A iş planında 300 bin liraya kadar başvuru yapılıyor. 74 makine ekipman için başvuru var. B iş planında ise 20-600 bin TL arasında projelere başvuru yapılıyor. 40 bin liraya adar olan makine ekipmana öncelik tanınacak. Makine ekipmanlar için faiz desteği niteliğindeki destekler hariç hiçbir destekten yararlanamıyoruz. B iş planı kapsamında bilişimsel ve hayvansal ürünlerin işlenmesine yönelik tesisler bu kapsamda. Et parçalama, pekmez yapımı, tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik tesis, tarımsal sabit tesis, kontrollü örtüaltı tarım, kültür mantarı bu kapsamda. Bütün konularla ilgili enerji ihtiyacımız varsa yenilenebilir enerji ile ilgili de başvuru yapabiliyoruz. Ahır yapımı için en az 10, en fazla 40 başlık bir ahır planlanmalı. Büyükbaş hayvanlarda 50’ye, küçükbaş hayvanlarda 300’e kadar başvuru yapılabiliyor. Kontrollü örtüaltı tarım dediğimiz seralar 300 metrekare ile 10 dekar arasında olmalı. Bunun üzerinde yatırım yapacaksak modern sera yapılmalı. Eğer yeni tesis yapılacaksa Toprak Kanunu kapsamında izinlendirilmeli. Arı ürünleri, el sanatları, ipekböcekçiliği, su ürünleri ile ilgili başvuru yapılabilir. Bunların hepsine bakanlığın duyurular kısmından bakabilirsiniz” ifadelerini kullandı. – Erkan Uysal 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.