banner53

Alanyalı halcilerden Büyükşehir’e dava!

Projesi ALTSO tarafından çizdirilip Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce temeli 2016’da atılan ve inşaatı hâlâ devam eden Türkler Mahallesi’ndeki Toptancı Hal Kompleksi, mahkemeye taşındı. Proje konusundaki itirazlarına olumlu yanıt alamayan Alanya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği, yürütmenin durdurulması için Büyükşehir’e dava açtı.

Alanyalı halcilerden  Büyükşehir’e dava!
banner48

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına AK Partili Menderes Türel döneminde projesi Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) tarafından çizdirilmesiyle (10 Aralık 2016) başlanan ve 2019 yerel seçimleri ile göreve gelen CHP’li Muhittin Böcek tarafından devam ettirilen Alanya’nın Türkler Mahallesi’ndeki Toptancı Hal Kompleksi’nden memnun olmayan halciler sözlü ve yazılı taleplerinin ardından hukuka başvurdu.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İSTEMİ

Alanya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne Alanya’nın Türkler Mahallesi’ne yapılmakta olan yeni toptancı hali nedeniyle dava açtı. 28 Mart 2022’de yürütmenin durdurulması istemi ile açılan davada derneğin vekâletini CHP’nin eski belediye meclis üyelerinden Avukat Erdoğan Toktaş üstlendi.

DOĞUYA İKİNCİ BİR HAL YAPILMASI ŞART

Yüzde 80’i tamamlanan yeni halin hizmete girmesiyle buraya taşınacak olan halciler adına 3 Mart’ta Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat eden dernek, yapımı devam eden inşaatın hal yerine başka bir hizmete tahsis edilmesini, bu mümkün olmazsa iki dükkânın birleştirilerek Alanya Batı Bölgesi Hal Kompleksi olarak düzenlenmesini istedi. Ayrıca Alanya’nın doğu bölgesi hal ihtiyacı için de Doğu Bölgesi Hal Kompleksi olarak ikinci bir hal yapılmasını talep ettiler.

YENİ HAL KOMPLEKSİ PROJESİ HUKUKA AYKIRI

Büyükşehir Belediyesi’nden olumsuz yanıt alan dernek yönetimi, mahkemenin yolunu tuttu. Dava gerekçesinde, tamamlanınca ilçedeki tüm halleri tek çatı altında toplayacak Türkler Mahallesi’ndeki yeni hal kompleksinin konumu, dükkân sayısı ve dükkânların özellikleri, kullanım özelliklerinin uygun olmadığı; üretici, aracı ve tüketicilerin ulaşım imkânlarını zorlaştıracağı, yetersiz ve ihtiyaca çözüm mahiyetinin bulunmaması, imar yönünden sorunların bulunması gibi nedenlerle hukuka aykırı olduğu belirtildi.

ATIL DURUMDA KALIP KAMU ZARARI OLUŞACAK

Dava dosyasında, yapılacak olan hal kompleksinin 5957 Sayılı Hal Kanunu’nda belirtilen şartları, niteliği taşımadığından yasaya aykırı olduğu, fiili durumu nedeniyle ihtiyaçlara karşılık veremeyeceğinden yakın zamanda tamamen atıl hale gelerek harcanan kamu parasının boşa gideceği vurgulandı.  ÖZEL HABER –Kemal Cengiz

Alanya’da bulunan Merkez, Demirtaş, Konaklı, Payallar olmak üzere toplam 4 hal ile yeni hal projesinin karşılaştırıldığı bilirkişi raporunun da yer aldığı dosyada şu bilgilere yer verildi:

-                                       MEVCUT 4 HAL                                 YENİ HAL

-İşyeri kullanımı alanı       22 bin m2                                           14 bin m2

-Hal kullanım alanı           158 bin m2                                        156 bin m2

-Ön sundurma alanı            84 m2                                                  Yok

-Arka sundurma alanı          28 m2                                                  Yok

-Rampa                                110 cm                                                Yok

-Toplam kullanım alanı      210 dönüm                                       149 dönüm

-Oturum alanı                    90 m2                                                  60 m2                                                  

-Yeni hal projesinde iş yerlerinin karşılıklı görüş cephesi yok

-Yeni projede araç yaklaşma yerleri ve yükleme boşaltma alanları diğer dükkanlara göre daha dar.

-Yeni hal projesinde 159 adet iş yeri, bunun karşılığında 43 adet ardiye yetersiz kalacak.

-Yeni projede tüccarlar için ardiye ve paketleme tesisleri yok, otoparkı yetersiz.

-Yeni projede soğuk hava veya muz sarartma odaları yok.

- Yeni hal projesindeki giriş ve çıkışlar yetersiz. İki blok arası 150 metre olacağı sözü verilmişken projede 110 metre olarak yapılmış.

-156 bin m2 kullanım alanı olan yeni projeye yanındaki 50 bin m2 hazine alanı eklenmelidir.

- Mevcut Alanya Halinin ön cephesi 7.30 cm ve 34 metre uzunluğunda iken yeni yapılacak projede ön cephe 5.80 cm ve yaklaşık yarısının kullanımı mümkün değil.

- Türkler Mahallesi’ne yapılan yeni hal projesi, esas üreticinin bulunduğu doğu bölgesine uzak.

-Yeni hal kompleksinde imar mevzuatına birçok aykırılık mevcut.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.