banner53

'Alanya deprem bölgesi değil anlayışını bırakın'

İnşaat Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilciliği ilçedeki 3 adet deprem istasyonu sayısının artırılması gerektiğini söyledi. Her iki oda temsilciliği "Alanya bir deprem bölgesi değildir söyleminden vazgeçip, deprem hayatımızın bir parçasıdır anlayışına geçilmeli" açıklamasında bulundu.

'Alanya deprem bölgesi değil anlayışını bırakın'

Akdeniz'de 5 Ocak'ta meydana gelen 5.3 ve bugün yaşanan 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından İnşaat Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilciliği ortak açıklama yaptı. Her iki temsilcilik Akdeniz Körfezi’nde detaylı fay tespit çalışması yapılması gerektiğini vurguladı.
"YERİN YAPISINA GÖRE ŞİDDETLENEBİLİR"
Temsilcilikler yaptıkları açıklamada, "11 Ocak 2022 tarihinde saat 04.08’de meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem, Kıbrıs adası’nın batı kısmında Ege-Kıbrıs Yayı üzerinde gerçekleşti. Ege-Kıbrıs Yayı, Türkiye’nin güney kıyısı yakınlarında, Girit Adası'nın güneyinden geçerek kuzeydoğu yönünde Rodos Adası'nın güneyinden Fethiye Körfezi’ne doğru uzanır. Ayrıca Ege-Kıbrıs Yayı, Antalya Körfezi, Kıbrıs kuzeyi ve İskenderun Körfezi arasında içbükey bir kavis yapar. Bu yayın kuzeybatıya doğru devamını, Antalya Körfezi'nden başlayan ve kuzeybatı doğrultusunda devam eden ters fay niteliğindeki Aksu bindirme fayı temsil eder. Ege—Kıbrıs Yayı boyunca Afrika plakası, Anadolu bloğunun altına doğru dalıyor. Bu fay sistemi üzerinde oluşmuş 7 ve üzeri büyüklükteki depremler 26 Haziran 1926 Datça açıkları 7.7, 25 Şubat 1935 Girit kuzeyi 7.1, 9 Şubat 1948 Akdeniz 7.2, 25 Nisan 1957 Akdeniz 7.1 büyüklüğündeki depremler. Odak noktasında oluşan depremin büyüklüğü, yerin yapısına göre şiddetlenebilir. Yer yapısı alüvyon ve suya doygun bir zemin ise hissedilen deprem büyüklüğü daha yüksek değerlere ulaşacaktır. Kaya birimlerde ise zemin büyütmesi daha düşüktür. Akdeniz Körfezi’nde detaylı fay tespit çalışması yapılmalıdır" ifadelerine yer verdiler.
"YENİ FAYLAR TESPİT EDİLMELİ"
Alanya merkez itibariyle literatürde herhangi bir aktif fay bulunmadığını ancak Akdeniz Çanağı içerisinde ve çevre bölgelerde aktif fay sistemleri bulunduğuna dikkat çeken İnşaat Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilciliği, "Bu fayların deprem üretme potansiyeli her zaman olasılık dahilinde. İvedilikle ilgili kurumlar tarafından Akdeniz içerisinde 3 boyutlu sismik çalışmalar yapılarak yeni faylar tespit edilmeli ve diri fay haritasına eklenmeli" açıklamasında bulundu. 
"YAŞADIĞIMIZ DEPREMLER BİLİNCİ ARTIRMALI"
Kaliteli mühendislik hizmetinin yaşatacağına dikkat çeken İnşaat Mühendisleri Odası ve Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilciliği, 2019 yılından itibaren yapılan ve yapımına devam edilen binaların yürürlükte olan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018(TBDY-2018) şartlarına uygun bir biçimde projelendirildiğini aktardı. Yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "1998-2019 yılları arasında yapılmış olan mevcut yapılar, Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik Hükümleri'ne uygun bir biçimde projelendirildi. Binalarımız, kaliteli mühendislik, müteahhitlik ve denetim hizmeti almış ise deprem açısından güvenlidir. Dolayısıyla korkulacak bir durum yoktur. 2000 yılı öncesi yapı stoğumuza ait binalardaki beton kalitesi, donatı kalitesi gözden geçirilmeli. Kentsel dönüşüme hız verilmeli, riskli binalar tespit edilip yıkılmalı ve yerlerine depreme dayanıklı binalar inşa edilmeli. Deprem Master Planı hazırlanması ve yapı envanteri çıkarılmasına ivedilikle başlanılmalı. Alanya’da mevcutta var olan 3 adet deprem istasyonunun sayısı artırılmalı, tam anlamıyla faal hale getirilmeli ve deprem veri kayıtları takip edilmeli. Alanya bir deprem bölgesi değildir söyleminden vazgeçip, deprem hayatımızın bir parçasıdır anlayışına geçmemiz gerektiği aşikar. Çevremizdeki fay sistemlerinin durumu, son dönemlerde sık sık yaşadığımız depremler, bizdeki bu deprem bilincini artırmalı."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.