banner53

18 yaş altı gençlere yasak kaldırıldı

Antalya Valiliği, 18 yaş altı çocukların ve gençlerin seyahatleri için yanlarında veli veya vasi olması zorunluğunun kaldırıldığını bildirdi. Bununla birlikte Alanya'da 18 yaş altı çocuklar ve gençler için seyahat yasağı kaldırıldı.

18 yaş altı gençlere yasak kaldırıldı
banner48

Valilikten yapılan açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerin, şehir içi ve şehirlerarası seyahatlerde veli veya vasi bulunması zorunluluğunun kaldırılmasını kararlaştırdığı belirtildi. Açıklamada, yolculuk sırasında yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirlerine uyulması gerektiği kaydedildi.
VALİLİĞİN AÇIKLAMASI
İçişleri Bakanlığı’nın yukarıda zikredilen genelgesiyle; İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemlerin ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmelerinin sağlanmakta olduğu, Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı’nın 30.05.2020 tarihli ve İller İdaresi Genel Müdürlüğü ifadeli 8558 sayılı genelgeleri ile o tarihte sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklarımız ve gençlerimizin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile seyahat izin belgesi almaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecekleri ve İçişleri Bakanlığı’nın 10.06.2020 tarihli ve İller İdaresi Genel Müdürlüğü ifadeli 9138 sayılı genelgeleri ile de 18 yaş altı çocuk ve gençlerimizle ilgili sokağa çıkma kısıtlamasının, ebeveynleri refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kaldırılması hususlarının düzenlendiği, Gelinen aşamada, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili Bakanlıklarla yapılan değerlendirmeler kapsamında, Valilik/Kaymakamlıklarca, 18 yaş altı vatandaşlarımızın ebeveynleri olmadan seyahat edebilmelerine ilişkin 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması istenmiştir.
Söz konusu genelge ile bildirilen hususlar ışığında yapılan görüşme sonucunda;1. Kurulumuzun 10.06.2020 tarihli ve 2020/48 nolu kararının 2. maddesinde belirtilen 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerimizin şehir içi ve şehirlerarası seyahatlerinde yanlarında veli/vasisi bulunması şartının kaldırılmasına,2. Bu kapsamdaki çocuk ve gençlerimizin, karayolu, demiryolu, deniz veya hava yolu ile yapacakları seyahatlerin ilgili mevzuat hükümleriyle belirlenen (pandemi süreci öncesinde olduğu şekliyle) esaslar çerçevesinde yapılmasına,3. Kendi başlarına yolculuk yapacak 18 yaş altı çocuk ve gençlerimizin seyahatlerinde de toplu taşıma araçlarına yönelik, İçişleri Bakanlığı’nca çıkarılmış olan Genelgeler ile Koronavirüs Bilim Kurulu Rehberinde yer alan hususlara riayet edilmesi kaydıyla seyahat edebileceklerine,
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca, 10.07.2020 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir. Tüm kamuoyuna ve vatandaşlarımıza duyurulur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.