banner53

Eğitim Sen Alanya’dan iktidara çağrı

AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı’nı geri çekmesini isteyen Eğitim Sen Alanya Şubesi Sekreteri Hüseyin Erdem, bunun yerine ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’nın temel alınması gerektiğini ifade etti.

Eğitim Sen Alanya’dan iktidara çağrı
banner48

Eğitim Sen Alanya Şubesi Sekreteri Hüseyin Erdem, ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı’nın geri çekilmesi gerektiğini söyledi. PTT Alanya Şubesi önünde açıklama yapan Hüseyin Erdem’e sendika üyeleri de destek verdi. Kapalı kapılar ardında hazırlanan ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı’nın TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşülmeye başlandığını ifade eden Erdem, tasarıda özel okul ve kurslardaki öğretmenlerin ekonomik, sosyal hakları, ücret ve çalışma koşulları ile hiçbir düzenleme olmadığını söyledi.

Erdem, “Siyasi iktidar öğretmenler arasında halen var olan sözleşmeli, kadrolu, ücretli öğretmen ayrımlarına yenileri eklemekle kalmıyor, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısını daha da pekiştirecek adımlar atıyor. Öğretmenlik zaten bir uzmanlık mesleği. Bu temel gerçeği yok sayarak öğretmenleri kariyer basamaklarına göre bölmek, farklı ücret politikaları üzerinden ayrıştırmak öğretmenler arasındaki ilişkilerin ve mesleki dayanışmanın bozulmasına neden olacak. Yapay olarak oluşturulan farklı statü ve unvanlar, zaman içinde giderek belirginleşen sınıfsal ayrışmalara, okullarda katı ve hiyerarşik çalışma ilişkilerinin oluşmasına yol açacak. Siyasi iktidar eğer bir meslek kanunu yapmakta samimi ise yapması gereken tek şey öğretmenlik mesleği açısından uluslararası düzeyde kabul gören en önemli belge olan “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı”na uygun bir düzenleme yapmalı. Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemi, uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen bir metindir. Bu metin dikkate alınmadan hazırlanan bir meslek kanununu kabul etmemiz mümkün değil. Eğitim Sen, yıllardır sadece öğretmenlerin değil, eğitim kurumlarında çalışan tüm eğitim ve bilim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini savunuyor. Nitelikli eğitim için öğretmenler kadar emeği olan idari ve teknik personel, yardımcı hizmetliler sınıfı ve 4-B statüsünde çalışan eğitim emekçilerinin hakları ve talepleri de dikkate alınmalı. Öğretmenler için düşünülen iyileştirmeler, tüm eğitim ve bilim emekçisi arkadaşlarımızın çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi ile birlikte ele alınmalı. Siyasi iktidar, TBMM’ye sunduğu ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı’nı derhal geri çekmeli. Bir meslek kanunu hazırlanacaksa “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı” temel alınmalı, sadece öğretmenlerin değil, tüm eğitim emekçilerin hakları ve talepleri güvence altına alınmalı. Bu doğrultuda çalışmalar yürütmek üzere eğitim alanında örgütlü tüm sendikaları birlikte hareket etmeye çağırıyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.