• BIST 119.802
  • Altın 299,823
  • Dolar 5,9395
  • Euro 6,5365
  • Antalya 9 °C
  • Ankara 4 °C
  • Adana 11 °C

Zeki İnsanlar Neler Yapar

Aynur Özkaya

İlginç tavizler, kendine özgü alışkanlıklar veya garip sosyal yetenekler... Bunların hepsi IQ'su yüksek, zekası diğerlerine göre farklı çalışan insanlara mahsus. İşte bu bireylerin aynı zamanda biraz tuhaf olmasının çeşit çeşit öngörülen sebebi var. Peki nedir bu farklılıklar? Sizler için ListVerse'den derledik.
1. Aşırı zeki insanlarda misofoni derecesinde ses duyarlılığı bulunması çok sık görülen bir durumdur.
Misofoni ise bu rahatsızlığa verilen genel addır. Misofonisi olan bir kişi kimi sesler karşısında rahatsızlık duyar ve bu çarpıntı, anksiyete gibi fiziksel tepkimelere de yol açabilir.
2. Endişeli olurlar.
Birçok bilim insanı anksiyete ve zeka seviyesi arasındaki bağlantıyı incelemiştir. Bu noktada ortaya çıkan gerçek şu ki, çok çalışan bir beyin veriyi tekrar tekrar inceler, değerlendirir; farklı açılardan bakar ve bu yüzden sonucunda endişe ve anksiyete duymaya başlar. Öte yandan bu duygular genellikle yaratıcılığı da tetiklerler.
3. Çok zeki insanlar günün her saatinde uyanık kalabilir.
Araştırmalara göre, zeka olarak daha üstün kişiler günün hangi saatinde daha verimli oluyorlarsa o saatte uyanık kalmayı tercih ederler.
4. Zeki kişiler yalnız kalmayı tercih eder.
Araştırmacıların 'Savanna mutluluk teorisi' olarak açıkladıkları alışkanlıklarımız, aslında evrimimizde bizi mutlu eden şeylerin peşinden gitmiş olmamızdan kaynaklanıyor. Öte yandan kimi araştırmalara göre, ne kadar sıklıkla sosyalleşiyorsanız mutsuz olma olasılığınız da o kadar artıyor. Süper zeki insanlar ise sosyal karşılaşmalarını belirli bir limitte tutuyor ve yalnız takılmanın daha tatmin edici olduğunu hissediyorlar.
5. Başarısızlık, aşırı zeki insanların moralini bozmaz, onların hevesini kırmaz!
Araştırmalar, çok zeki insanların hem başarılarından hem de başarısızlıklarından eşit derecede ders çıkarabildiğini gösteriyor. Bu aynı zamanda sürekli öğrenme ve gelişme için çok kritik bir yaklaşım.
6. Oldukça karanlık ve anlaşılması güç bir mizah anlayışları olabilir.
Konu hakkında yapılmış bir psikolojik araştırmada, 'rahatsız edici, karanlık mizah'tan zevk alan kişilerin, IQ test sonuçlarının ve eğitim seviyelerinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.
Aynı grup, saldırganlık değerlendirmesinde ise en düşük puanları aldı!

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513