• BIST 106.999
  • Altın 270,782
  • Dolar 5,7272
  • Euro 6,3405
  • Antalya 17 °C
  • Ankara 5 °C

Yücel, “Kış için tedbir alıyoruz”

Yücel, “Kış için tedbir alıyoruz”
Alanya Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda başkan yücel kredi yetkisi için “Kış için tedbir alıyoruz” dedi.

Alanya Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda başkan yücel kredi yetkisi için “Kış için tedbir alıyoruz” dedi. Meclis oturumunun ardından Başkan Yücel ve meclis üyeleri, Lösemili Çocuklar Haftası’na dikkat çekmek amacıyla maske taktılar.

Burak Gül

Alanya Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Alanya Belediyesi Meclis Salonu’nda dün gerçekleştirildi. Toplantıya Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) Kerim Aydoğan, AK Parti'den Ali Rıza Kayacı mazeret bildirerek katılmadı. Toplantının açılışını yapan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kuruluşun 96. Yılını coşkuyla kutladık. Bir kez daha başta gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet minnet ve saygıyla anıyorum. Sınırlarımızı tehdit eden terör örgütlerine karşı yapılan harekatta görev yapan askerlerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun. Belediye olarak yılda 10-15 tane ulusal ve uluslararası düzeyde etkinlikler yapıyoruz. Bunlardan biri olan taş heykel sempozyumu başladı. 10 kasım vefatının 81. Yıl dönümünde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi saygı ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimize aileleri sevdikleri öğrencileri ile sağlıklı, huzurlu, mutlu bir ömür dilerim. Ayrıca mevlid kandilini idrak edeceğiz. Tüm halkımızın kandilini kutluyorum. Belediye olarak hep birlikte ortak kararlar alıyor ve uyguluyoruz. Bizim bu başarımızda emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Alanya Belediyesi olarak iki ayrı ödüle layık görüldü. Bir tanesi sıfır atık projesi kapsamında en iyi ambalaj atığı toplama hizmetini veren belediye olarak seçildik. Tarihi kentler birliğinden de Alanya Kalesi içerisinde restore ettiğimiz mutfak mirası projesi ile süreklilik ödülüne layık görüldük. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Şehidimiz Yusuf Önder'in sene-i devriyesi var Eşgilik'te tüm halkımızı davet ediyorum" dedi.

ÖDENEK ADALETSİZLİĞİ

Meclis açılışında söz alan CHP Meclis Grup Sözcüsü Erkan Demirci, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e Akdeniz Üniversitesi öğrencilerini proje etkinliği için Alanya’da ağırlamasından dolayı teşekkür etti. Demirci konuşmasının son bölümünde ise, “Geçtiğimiz günlerde konaklama vergisi ülkemiz gündemindeydi. Bilindiği üzere Alanya, en önemli turistik merkezlerden birisi ve bu verginin önemli bir kısmı Alanya’dan toplanacak. Belediyecilik açısından bir eleştirimi ifade edeceğim. Alanya 300 binin üzerinde bir nüfusa sahip ve belediye bu nüfus üzerinden ödenek alıyor. Ancak yaz döneminde Alanya Belediyesi 1 milyonun üzerinde kişiye hizmet veriyor.  Bu nedenle pek çok belediyemiz borç batağına saplanmış durumda.  Konaklama vergisinden elde edilecek gerilirin bir kısmının yerel belediyelere verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”  Diye konuştu.

İYİ Parti Meclis Üyesi Hacı Mevlüt Zavlak ise, Alanya Belediyesi'nin Türk konseyine üye ülkelerden birer kardeş şehir edinmesi önerisinde bulundu.

AK Parti Meclis Grup Sözcüsü Mehmet Ali Kiriş, konuşmasında “2 – 8 Kasım günlerini Lösemili Çocuklar Haftası olarak anıyoruz. Tüm halkımızı donör olmak için kan vermeye davet ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

YÜCEL; “İL GİBİ BAKILMALI”

CHP Meclis Grup Sözcüsü Erkan Demirci’nin ödenek konusundaki açıklamalarına destek veren Başkan Yücel, “Alanya belediyesinin bir merkez ilçe gibi tutulmaması ve il statüsünde bakılması gerektiğini düşünüyorum. Aynı nüfus yoğunluğunda bir merkez ilçe olsaydı çalışan nüfus yoğunluğu bile yarı yarıya olurdu diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından meclis gündeminde yer alan ve gündeme sonradan eklenen konuların görüşülmesine başladı.

GES VE ASFALT İÇİN KREDİ GÖRÜŞÜLDÜ

Mecliste, Alanya Belediyesi’nin Güneş Enerji Santrali (GES) 2’nci etabı için ve kış döneminde kullanılacak asfalt çalışmaları için 25 Milyon TL Kredi için yetki istemesi de mecliste konuşuldu. İlgili komisyondan oy çokluğu ile gelen maddeye CHP çekimser, İYİ Parti Grubu ise ret oyu verdi. CHP Grup Sözcüsü Erkan Demirci ve İYİ Parti Grup Sözcüsü Hacı Mevlüt Zavlak, kullanılacak kredinin GES ve asfalt için ayrılmasını istedi.

YÜCEL; “KIŞ İÇİN TEDBİRİ ALMALIYIZ”

Başkan Yücel, “ Burada oturan meclis üyelerimizin büyük çoğunluğu esnaf, Alanya’da yaz aylarında para kazanılır ve kışın daha az para kazanılır. Biz asfaltı devletten alıyoruz. Yazın asfaltı kış fiyatından 2 kat fazlaya alıyoruz. Ticaret yapar gibi düşünmemiz gerekiyor. GES’in maliyetini ayırmamız mümkün değil. Çünkü açık usul ihale yapacağız tam olarak bedel biçmemiz doğru olmaz. Geçtiğimiz yıl da aynı kredi için yetki aldık, kullanmamıza gerek kalmadı. Çok az bir kısmını kullandık. Belki bu krediyi de kullanmayacağız ancak kış için tedbir almak durumundayız.” Diye konuştu. Konuşmaların ardından gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Başkan Yücel, "Alanya belediyesinin bir merkez ilçe gibi tutulmaması ve il statüsünde bakılması gerektiğini düşünüyorum. Aynı nüfus yoğunluğunda bir merkez ilçe olsaydı çalışan nüfus yoğunluğu bile yarı yarıya olurdu diye düşünüyorum. Kışın tedbirini almak zorundayız" dedi.

KARDEŞ ŞEHİR TALEBİ GÖRÜŞÜLDÜ

Türk konseyine üye ülkelerden kardeş ülke edinilmesi talebi, ile ilgili Başkan Yücel, 24 kardeş şehrimiz var. Bir tanesi günün şartlarında ikili ilişkilerimizi dondurmuştuk. Diğerleri ile mevcut ilişkiler sürüyor. 2019’dan sonra Türk cumhuriyetlerinden kardeş şehir gereksinimleri duyduğumuz paylaşmıştık. Azerbaycan gezisi sonucunda 27.08.2019'da kardeş şehir için yazışmalarına başladık. Bu haklı mücadelemizde bizim arkamızda duran Macaristan ile de kardeş şehir ilişkilerimiz sürüyor. Yaşam standartları bizlere yakın olan bir şehirle temas halindeyiz. İnşallah sonuçlanınca meclisimizle paylaşacağız. Diğer şehirlere de görüşeceğiz. Bize değer katabilecek şehirlere temasa girersek daha faydalı olacağını düşünüyorum. Öneriniz için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

YENİ YOLUN ADI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU OLDU

Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Alanya’ya her platformda verdiği destek ve çalışmalardan dolayı isminin bir cadde veya tesise verilmesi konusu oy birliği ile meclisten geçti. Karar doğrultusunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ismi geçtiğimiz yıllarda ilk etabı tamamlanarak hizmete giren Yeni Çevreyolu’na verildi. Ayrıca, Hakkari’de atış yapıldığı sırada yaşanan patlamada şehit olan askerlerden Topçu Er Yusuf Önder'in isminin Kadıpaşa Mahallesinde bir parka, Trabzon Maçka'da PKK'lı teröristler ve askerler arasında çıkan çatışmada şehit olan Şehit Eren Bülbül’ün isminin de Pazar pazarında bir parka verilmesi oy birliği ile meclisten geçti.

ZEYTİN PROJESİ KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Mevcut zeytin hasadı dan çiftçilerin maksimum gelir elde etmesi açısında zeytin ilik ve zeytinyağı fabrikası için projelerin geliştirilmesi konusu ise tarım komisyonuna havale edildi. ALKÜ Cikcilli Yerleşkesine ait bölgede yapılacak değişikliğin Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanması için yetki talebi oy birliğiyle kabul edildi.

“SAPADERE’DEN BURS SAĞLANSIN”

Dilek ve temennilerde söz alan CHP'li Meclis Üyesi Nazmi Zavlak da, Sapadare Kanyonundan elde edilecek gelirin bir miktarının, Demirtaş ve çevresindeki mahalle sakinlerinde ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak aktarılmasını önerdi. Başkan Yücel ise Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü kanalıyla tüm ilçede gerekli şartları taşıyanlara burs yardımı yapıldığını belirterek öneriyi gündeme almadı.

SIFIR ATIK PROJESİ ÖDÜLÜ ALANYA BELEDİYESİ’NİN

“Yarınları kurtarmaya bugünden başla” sloganıyla hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi üzerine gösterdiği önemli çalışmalarla Türkiye’ye örnek başarılar elde eden Alanya Belediyesi, projede ödüle layık görüldü. İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi ve proje mimarı Emine Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle teslim alınan ödül, cenaze nedeniyle programa katılamayan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Tunahan Kasapoğlu tarafından teslim edildi.

Meclis oturumunun ardından Başkan Yücel ve meclis üyeleri, Lösemili Çocuklar Haftası’na dikkat çekmek amacıyla maske taktılar.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513