• BIST 88.819
  • Altın 341,403
  • Dolar 6,6790
  • Euro 7,3003
  • Antalya 18 °C
  • Ankara 11 °C
  • Adana 20 °C

YALAKALIĞIN TARİHSEL KÖKENİ.

İhsan Arslan

   Beşikler vermişsin Nuh'a
   Salıncaklar hamaklar
   Havva anan dünkü çocuk sayılır.
   Anadoluyum ben .
   Tanıyor musun ?
   Anadolu bir köprü Yüzyıllar boyu sürekli istilalara uğramış ,egemenlerin her an değiştiği bu topraklarda yaşayan Anadolunun kadim halkları yaşama içgüdüsüyle "Gelene ağam ,gidene paşam" demek zorunda kalmışlardır .
   Bir sabah uyanıyorsun ,karşında demir zırhlar içinde duran Yüzbinlerce insan Haçlı Ordusu .Dillerinden anlamıyorsun ama hoş tutmak zorundasın .Yoksa yaşama şansın yok.
   Bir gün köyü çekik gözlü ince bıyıklı Moğol atlıları işgal ediyor. Önüne gelen herşeyi yakıp yıkıyor,öldürüyor.Bu seferde Moğola övgüler düzmek zorundasın.
   Ardından bakıyorsun Timur ordusuyla Anadoluya girmiş 1402 Ankara Savaşından sonra otağını kurmuş Anadoluya .Timur'u hoş tutucan en azından "Köprüyü geçene kadar ayıya dayı "demek zorundasın.
   Osmanlı hakimiyetini kurmuş .Memalik-i Osmaniy-ye (Osmanlı mülkü ) üzerinde yaşayan insanlar kul. 
   Şalvarı şaltak Osmanlı.
   Eğeri kaltak Osmanlı 
   Ekende yok,biçende yok.
   Yiyende ortak Osmanlı .
   Osmanlının toprak düzenine karşı bir başkaldırı olduğu zaman Anadoluya devşirme bir paşa gönderilir .Devşirme Paşa Türk olmadığı için Anadoluda yaşayan Türkmenlere karşı acımasızdır .Yakar yıkar ,taş üstünde taş,omuz üstünde baş bırakmaz.
   Celali isyanlarını bastırmada önemli rol oynamış Devşirme (Bosna-Hersek Doğumlu )Kuyucu Murat Paşa'nın huzuruna 10 Yaşlarında bir Türkmen çocuğu getirilir. Çok güzel bir çocuk askerler öldürmeye kıyamamış .Kuyucu Murat "Kurt enciği, kurt olur "diyerek oracıkta çocuğu kendi elleriyle boğar.
    Sonuç:Hayatta kalabilme ,yaşama içgüdüsüyle ,güçlüye biat etmiş,gelene ağam ,gidene paşam ,köprüyü geçene kadar ayıya dayı  demiş atalarımızdan bize geçen birtakım genler var.Bu genlerden kaynaklı YALAKALIK yadırganacak bir şey olmasa gerek.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513