• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Antalya 17 °C
  • Ankara 7 °C

Top yere vurmadan zıplamaz

Metin Erdem

Ekonomi, ihtiyaçların sınırsız ve/fakat kaynakların sınırlı olmasıyla ortaya çıkmış bir bilim dalıdır. İhtiyaç ile kaynak arasındaki fark ekonominin gücünü tayin eder. Bu da bir plan gerektiriyor. Planlar özelliklerine göre kısa, orta ve uzun vade olmak üzere 3 çeşit yapılıyor. Ekonomik göstergelerin aşağı doğru yöneldiği dönemlerde palyatif (geçici) tedbirler ile tekrar yükseltmeye çalışmak; makro büyüklükler ve uzun dönemler için akılcı bir çözüm değildir. Kur politikası ve faiz oranları ekonomi için önemli parametrelerdir. 

Şu an döviz kurları beklentilerin çok üzerinde arttı ve Türkiye ekonomisini iyice ısıttı. Aşırı kur artışına neden olan İç ve dış faktörlerin ne olduğu hususu yazarın bugünkü gündemi değildir. Günlük-cari politikalarla kur/faiz dengesini kurmaya çalışmak oldukça zor ve tehlikelidir. MB(Merkez Bankası) bazen hiç müdahale etmiyor. Sadece silahını gösteriyor ama ateş etmiyor. Çünkü eğer, silah (faiz- döviz, tahvil satışı vb.) işe yaramazsa döviz kuru 2 katına çıkar. MB’nin kurlara geç müdahale etmesinin nedeni budur. Yani silahlarına tam güvenemiyor. Risk faktörünü hesaplıyor. Bu kertede, ilerleyen günlerde ekonominin temel kurallarından biri devreye girecek. Ekonomin kuralıdır… Top yere vurmadan zıplamaz… Yani aşağı eğilimli ekonomik göstergeler tam dip yapmak zorunda. (Tekrar yükselmesi için) . Sorun olan parametreleri yatayda tutmaya çalışmak uzun vadede işe yaramaz. Bırakın dip yapsın. Başka türlü enflasyon, kur, cari açık vesaire gibi göstergeler düzelmez. Bu durum, yapısal tedbirler alınarak mı yapılacak veya siyasi kaygılar nedeniyle ertelenerek kendiliğinden mi ortaya çıkacak. (Bakınız 1994 ve 2001 krizleri) Cumhurbaşkanlığı seçiminde en önemli etken, adaylar tarafından bu konuda yapılacak tercihlerdir. 16 yıllık bir iktidar var ve Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden aday. Yapısal sorunlara ilişkin seçim sonrası sert önlemler mi alacak veya göstergeleri parça parça düzeltmeye çalışıp dip yapma noktası ötelenecek mi?. Bunları deklare edecek mi etmeyecek mi? Yazara göre AK Parti ve Erdoğan için  en kritik seçim stratejisinden birisi bu olacak. Çünkü “şunu yapacağım” dese muhalefet “Şimdi niye yapmıyorsun” diyecek. Bu itibarla Sayın Cumhurbaşkanı şöyle bir strateji izleyecek. Ekonomiye ilişkin teknik detaylara girmeden “Herşeyin farkındayım. Çok badire atlattık.  Bana güvenmeye devam edin. Mevcut sorunları çözeceğim” şeklinde genel çerçeveli bir politik strateji izleyecek. 

Muhalefet ise “ İktidar yanlış yapıyor. Sorumlusu odur. Şu politikalarla ben düzelteceğim” diyecek. Kim gelirse gelsin konjoktürel gelişmelerle birlikte ekonominin dip yapacağını ve tekrar yükselerek düzeleceğini öngören yazar, ekonomi konusunda umutsuz değildir. Türkiye büyük ve güçlü bir ülke, deneyimli ekonomistleri ile siyasetçileri var. Ekonomi yönetilebilir bir olgudur. 

İSTEMEM SEVME BENİ

Eski ALTSO ve ALTAV başkanı ve mevcut ALİDAŞ başkanı Kerim Taç ile yazar arasında çok sohbet ve diyalog geçmiştir. Bu kadar önemli kurumların başında olan bir kişi ile hem insani ilişkiler hem de kurumsal ilişkileri Alanya gibi küçük bir yerde sağlıklı tutmak oldukça zordur. Yazar, Kerim Taç ile sohbetten çok hazeder ve insan olarak da sever. Ama kurumsal başkanlık kimliğinden dolayı yıllarca sert eleştiri (hakaret içermeyen) sınırları içerisinde yazar tarafından kaleme alınmıştır. Bir gün yazar, yine bir eleştiri yazısının çıktığı gün başkan Taç ile ALTSO’nun kapısında göz göze geldi. Arada 20 metre var. Birden bakışı değişti ve arkasını dönüp giderken (belli ki çok kızmış) yazar koştu ve iki eliyle güçlü bir şekilde sarıldı. “seni seviyorum başkan” diyen yazarın kollarını hiddetli bir şekilde itmeye çalışan Taç, “istemeeemm sevme beniii” diye bağırdı. 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513