• BIST 99.547
  • Altın 237,185
  • Dolar 6,1013
  • Euro 7,1788
  • Antalya 22 °C
  • Ankara 17 °C

TATİLDE ALANYA’DA ALIŞVERİŞ YAPAN TURİSTE VERGİ İADESİ VAR

Hüseyin Çintaş

Okullar tatil oldu, yıllık izinler alındı, tatil planları yapıldı ve Alanya’da turizm sezonu açıldı.

Ülkeler turistler tatilde olmanın keyfini doyasıya yaşayabilsin diye cazip fırsatlar sunmada birbirleriyle yarışıyorlar.Biz de bu yarışın bir parçası olarak birçok ülkedeki fırsatın gerisinde kalmamak için takipteyiz.  Ne  de  olsa  bacasız  sanayii  turizm  en büyük  döviz  kaynağımız  ve  ekonomimizi  canlı  tutmak  için bu  sanayinin hep işliyor olması lazım..

Ülkemize gelen turistlerin yararlandığı onlarca ayrıcalıklı durum var. Vakti gelince hepsine değiniriz.   Fakat esnafın alış veriş yapan turisti mumla aradığı şu günlerde öğrenmeyen kalmasın diyeceğim bir kanun var ki o da şudur; ‘’Türkiye’deki gurbetçiler de dâhil tüm turistlerin alışveriş yaptıklarında, satın aldıkları malların bedeli içinde yer alan KDV’yi iade olarak alabiliyorlar olmaları.’’ Bu kuralın pek çok turist ya da ticaret erbabı tarafından bilinmiyor olması oldukça üzücü.  Tabi bunun yanı sıra bilse de bu vergi iadesini almak için neler yapması gerektiğini, hangi koşulların olması gerektiğini bilmeyen de onlarca insan vardır.

Aşağıdaki maddeleri bol bol alışverişlerin yapıldığı, ithalat ve ihracatın arttığı, Alanya turizminin canlandığı,  şehre bol döviz bırakıldığı günlere vesile olmasını dileyerek aktarıyorum;

1.Alanya’da ki,  yani turist olarak bulunduğunuz şehrin mağazalarının, tax free faturasını düzenleyebiliyor olması. Çoğu kurumsal mağaza bu faturayı düzenleyebiliyor. Bu faturayı düzenleyen mağazaların camlarında ‘tax free’ logosunu görebilirsiniz. Camlarında bu logonun bulunmadığı mağazalarda  ‘tax free’ faturası düzenleyebiliyorlar mı sormayı ihmal etmeyin.

2. Bu vergi iadesinden yararlanabilmeniz için o ülkede kaldığınız gün sayısı 185’i geçmemiş olması gerekiyor.

3.Almış olduğunuz ürünleri yurt dışına çıkarken gümrük görevlisine gösterip faturanızı onaylatmanız gerekiyor. Bu işlemler havalimanlarının dış hatlar bölümünde tax free (vergi iade) ofislerinden yapılmaktadır.

4. Satın almış olduğunuz ürünlerin KDV’siz tutarı 100TL üzerinde olması gerekiyor.

5.Almış olduğunuz ürünlerin satın aldığınız tarihten itibaren 3 ay içerisinde satın alan kişi olarak beraberinizde yurt dışına çıkarmış olmanız gerekiyor.

6.Almış olduğunuz ürünlerin KDV iadesini belirteceğiniz banka ve postane hesap numarasına yatırılabilir veya nakit olarak TL,Dolar, Euro şeklinde alabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513