• BIST 86.022
  • Altın 248,884
  • Dolar 6,0621
  • Euro 6,7571
  • Antalya 22 °C
  • Ankara 21 °C

‘Sadece ağalarla değil esnafla da ilgilenilmeli’

‘Sadece ağalarla değil  esnafla da ilgilenilmeli’
Bir zamanlar Alanya siyasetine damga vuran Turgay Erbayrak, Gerçek Alanya Gazetesi’ne içini dökerken, bazı eleştiriler de yaptı.

Erbayrak, “Sadece ağaların sorunlarıyla değil, halkın, esnafın sorunlarıyla da ilgilenilmeli. Biz bu anlayışla siyaset yaptık” dedi. 

Alev Uzunbaş'ın röportajı

İl Genel Meclisi Eski Üyesi, 33 yıllık esnaf Turgay Erbayrak, küçük sanayi sitesinin kent merkezinden kaldırılarak, Kerim Aydoğan’ın ALTSO başkanlığı döneminde  Güzelbağ’da tahsis ettirdiği 500 dönümlük araziye taşınmasını istedi. Esnafın, ekonomik krizle birlikte yüksek kiralarla da boğuştuğunu belirten Erbayrak, “Buradaki dükkanlar zaten ağaların, paşaların elinde” dedi.

AK Parti teşkilatlarına ve mevcut ALTSO yönetimine sitem eden Turgay Erbayrak, Kerim Aydoğan Başkanlığındaki Ticaret Odası’nı aradıklarını belirterek, “Asla ve asla mevcut ALTSO Başkanı kötü bir insan demiyorum, ama tek bir noktaya bakıyor, halkla, esnafla da beraber olmalı, sadece ağalarla değil. Kerim Aydoğan esnafı, halkı kucaklıyordu. Tepede oturmakla olmuyor bu işler. Eskiden zengin işadamları da ziyaret ediliyordu ama bizim gibi küçük esnaf da unutulmuyordu, korunuyordu” dedi. İşte Turgay Erbayrak’la yaptığımız röportaj:

 

-Küçük sanayi itesi olarak sorunlarınız nelerdir?

Sanayi sitesi artık esnafa küçük geliyor. 950 Tane dükkanımız var. Alanya’nın sürekli aldığı göç nedeniyle -dükkanlar yetmiyor. Üç dükkanı birleştirip bir dükkan yapıyorlar. Yetersiz kaldığı için esnaf Cikcilli bölgesindeki evlerin altında iş yapmaya çalışıyor. Kerim Aydoğan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı döneminde küçük esnafa büyük bir iyilik yaptı. Güzelbağ’dan 500 dönüm hazine arazisini esnafa tahsis ettirdi. Sanayi sitesinin buradan kaldırılarak o bölgeye taşınması için çabası vardı. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’da konuya el atmış, tapu sorunlarını çözdürmüştü. O projenin hayata geçmesini istiyoruz. Bulunduğumuz bölgenin de turizme kazandırılmasını istiyoruz. Adem Murat Yücel de Belediye Başkanı olarak destek verirse sanayi saitesini kent merkezinden kaldırabiliriz.

-Turizmde yaşanan krizin sizlere yansıması nasıl oldu?

Buradaki dükkanlar ağaların, paşaların elinde. Ustaların sahip olduğu dükkan sayısı 350’yi bulmaz. Bir kişinin 50 tane dükkanı var. Küçük esnafımız kira ödeyemez duruma geldi. Bir an önce dükkanların gerçek sahiplerine yani ustaların eline geçmesi gerekiyor. Sanayi bitik, kiralar çok yüksek.

-AK Parti Alanya Teşkilatı’nın kurucularındansınız. Aynıu zamanda İl Genel Meclis Üyeliği yaptınız. Bu anlamda biraz geriye dönersek neler söylemek istersiniz?

AKP’nin kurucular kurulunca yer aldım. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte ki, o zaman bakan olmamıştı, beraber AKP’yi Alanya’da kurduk. İyi bir yönetim oluşturduk. Yönetimde çok güzel çalışmalarımız oldu.  O dönemlerde herkes AK Parti’den kaçıyordu, korkuyordu, uzak duruyordu. Kimseyi yönetime alamıyorduk. Bizler elimizi taşın altına koyduk, çok çalıştık ve iktidar olduk. İl Genel Meclis üyeliğine aday oldum ve birinci sıradan seçilip, Vali beyle göreve başladık. Ben Sağlık Komisyon Başkanlığı görevine getirildim. Alanya Devlet Hastanesi çok kötü durumdaydı. Sağlık alanında Alanya’da çok güzel çalışmalar yaptık. Bu çalışmaları yaparken yarı devlet, yarı işadamlarımızın  maddi desteğini aldık.

İsmail Başaran’ı Devlet Hastanesi’nin Başhekimliği görevine getirdik. İktidar partisini de arkamıza alarak Alanya Devlet Hastanesi ile ilgili çok büyük çalışmalarımız oldu. Buradaki en büyük avantajımız ise Sayın Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Semt polikliniklerimizi Alanyalı işadamlarına yaptırdık. Kimi demirini, kimi çimentosunu verdi, kimisi betonu verdi. Tek tek vatandaşımızı, esnafımızı, işadamlarını dolaşarak katkı aldık.

400 tane diyaliz hastamız vardı. Eski cihazlarla onlara hizmet veremiyorduk. Sağlıklı bir çalışma yapamıyorduk. Sağlık Bakanlığı’ndan ödenek aktararak, 17 tane diyaliz makinesi aldık. Doktorları ve sağlık personeliyle birlikte atamalar yaptırdık. Hastalarımızı evlerinden aldırmak için İl Özel İdaresi’nden 80 milyara minibüs aldık. Hastaların ayağına kadar giden bir hizmet ağı kurmuş olduk.

Ameliyathanemiz çok küçük ve eski bir sistemdi. Ameliyathaneyi yeniledik. Teknolojiyi yeniledik. Görüntüleme merkezini kurduk. Red Tower’ın sahibi Hüseyin Gümrükçüler’in babası kanserden vefat eden eşi adına büyük bir görüntüleme merkezi kurdu. Numan Gümrükçüler çok hayırsever bir adamdı. Trilyonluk bir yatırım yapmıştı. Bugün hala Alanya insanı bu hizmetten yararlanıyor. Üçlü olarak kurduğumuz bu sistem ile sağlıkta reformlar yapmıştık. Araştırma Hastanesi’nin temellerini de o yıllarda attırmıştık.  

-Peki günümüzün siyasetçilerini nasıl buluyorsunuz?

Şu anda siyasi birliktelik yok. Biz yalvarıyorduk insanlara partiye kayıt ettirmek için, o zaman herkes korkuyor ve kaçıyordu. Fakat şu anda partiyi solcular ele geçirdi. Eski sosyal demokratlar partiyi kucakladı. Biz Refah Partisi kökenliydik. Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül  Refah Partisi’nden ayrılan ilk gruptu. Hatırlarsanız o zaman Tayyip Erdoğan için “Muhtar bile olamaz” demişlerdi. Eskiden biz çalışırdık, milletvekilimizi çalıştırırdık, Alanya’mıza hizmet ettiriyorduk. Geçmişte yaptıklarımız şimdi tamamlanıyor. Yeni hiçbir şey üzerine konulmuyor.

-Mevcut teşkilattan memnun değilsiniz yani.

Şimdi ki teşkilat halktan kopuk, halktan ayrılmış durumda. Özellikle de 7 Haziran’da yapılan seçimlerin ardından halktan büyük oranda kopukluk oldu. Ahde vefa yok. Partiden bizi kovdular. Her ilçe başkanı kendi ekibini kuruyor, kursunlar tabi  fakat partinin dinamiklerini, partiye emek vermiş olan insanları, hizmet edenleri, eskiden mum ışığı olanları da kucaklamaları gerekir. Davet edilmiyoruz, partiden üyeliğimizi bile siliyorlar. Fakat biz yine Ak Parti’liyiz. Ama buradaki insanların değil, Recep Tayyip Erdoğan’ın hatırına Ak Parti’liyiz. 2001 Yılından bu yana Ak Parti iktidar olarak Türkiye’yi yönetiyor. Peki neden Alanya Belediyesi’ni alamıyoruz? Çünkü, insanlar itiliyor, kakılıyor. Sadece sandık çalışmalarında “Hadi abi sandık çalışması yapalım” deniliyor. Hizmet eden insanlar unutulmuş, partiye sonradan gelenler AK Parti’nin göbeğine çökmüş, sıkıntı burada. Bir sivil toplum kuruluşu başkanı AK Parti’ye ilçe başkanı olabiliyor. Sen STK başkanı isen, onu yapacaksın.

-Alanya’nın gündeminde ne olmalı sizce?

Turizm gündemde olmalı. Ormanı, yeşili, doğası, su havuzları, denizi, mağarası, tarihi yerleri ve barajı ile Alanya çok güzel bir yer. Ve hepimiz bu pastanın etrafında toplanıyoruz. Dolayısıyla bu pastaya sahip çıkmak hepimizin görevi. Turizmde kimler çalışıyor? Kırsaldan gelen insanlarımız. Geçen yıl bir otelde 150 kişi çalışıyordu ama şimdi 80’e düşmüş. Turizm SOS veriyor.

-Peki ne yapılmalı sizce?

Milletvekillerimiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, sivil toplum ögütlerimiz, işadamlarımız, esnaflarımız bir araya gelerek adı tanıtımsa, tanıtım yapılmalı. Sağ-sol demeden çözüm aranmalı.

Turizmi çeşitlendirmek lazım. Sağlık turizmi geliştirilebilir. Eski Başhekim İsmail Başaran bu projenin hayata geçmesi için çalışmalar yapmıştı. O çalışmalardan yararlanabiliriz. Kış turizmi yapılabilir. Turizm şu an ağır hasta. Eğer tedaviyi bulamazsak Alanya’yı çok zor günler bekliyor.

Kale’ye teleferik projemiz vardı. Sayın Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel çalışkan bir adam. Bu projeyi hayata geçirmesini bekliyoruz. Tersanemizde Osmanlı döneminde Keykubat zamanından kalma bir mescid varmış. O dönemin müftüsü bir kez sabah namazı kıldırdı, devamı gelmedi. Damlataş Mağarası yeterince tanıtılmıyor.  

-Esnafın da turizmi baltalığını düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. Mesela bir fren balatası kaç liradır? 50 Lira. Ama dışarıdan Alanya’ya gelen esnaf ne yapıyor? 500 liraya satıyor. Bunun önü alınmıyor maalesef, bu gibi pek çok olumsuzluklar var.

-Tekrar siyasete dönüş yapmayı düşünüyor musunuz?

Şu an işimin başındayım. Konjoktürü çok iyi görmüyorum. Siyaseti vatandaşla, halkla diyaloğu iyi olanlar yapmalı. Şehir insanını da kucaklamalı, Toroslar’a çıkıp Ahmet Ağa’ya da sarılmalı. Şehir insanının sorununa da vakıf olmalı, Toroslar’daki Ahmet Ağa’nın sorununu da bilmeli, çözmeli. Çözmek için çaba harcamalı. Siyasetçinin her şeyden önce vakti ve nakiti olmalı ki, vatandaşa vakit ayırsın, parası olmalı ki, tamah etmesin. İşadamının dosyasını değil, vatandaşın sorunlarını ve dosyasını taşısın.

-Şu an politikanın içinde olsaydınız ilk işiniz ne olurdu?

Sivil toplum örgütleri, muhtarlar, esnaflar ve işadamları ile geçmişte olduğu gibi sık sık bir araya gelirdim. Sorunları birlikte tespit edip, Ankara’ya götürürdüm. Milletvekillerini teşkilatlar çalıştırır. Sen milletvekiline program yapmazsan, milletvekiline sorunları taşımaz ve takip etmezsen, yaşadığın kente hiç bir katkı veremezsin. 13 Yıldır Alanya’da ne oldu? Yarım kalanlar yapıldı. Stadyum, spor solunu, balıkçı barınağı, hastane projesi bizim dönemimizde hayata geçti. Şimdikiler tamamlıyor. Herkes elini taşın altına koymalı.

-Son olarak neler söylemek istersiniz?

Alanya’da birlik ve beraberlik istiyoruz. Alanya’nın ekmeğini yiyor, suyunu içiyoruz. Turizmin ayağa kaldırılmasını, ören yerlerinin tanıtılmasını istiyoruz. Alanya için çalışan insanlara destek vermeliyiz. Belediye Başkanı Adem Murat Yücel çalışkan bir insan. Hizmetin partisi olmaz. Kim hizmet ediyorsa onun yanında yer alınmalı. Alanya bir bütündür. Halkıyla, muhtarıyla, belediye başkanıyla, milletvekiliyle bir bütün olarak kalmalı.

Biz zengin işadamlarının dosyasını değil, halkın sorunlarını taşıdık. Siyasette iki daire, bir dükkan sattım. Siyaseti bıraktıktan sonra kimileri kırmızı ışıkta kaldı,  mahkemede yargılandı. Ama ben yeşil ışıkta geçtim. Görev yaptığım süre içerisinde bir tane hazine arazisi v.s. bulamazsınız. Siyaset ya koltuk için, ya rant için, ya da Allah rızası için yapılır. Biz Allah rızası için yaptık. Dağlarda gezer köylünün sıkıntısını tespit edip, giderirdik.

Şimdi çivi üzerine çivi çakıyorlar mı? Alanya insanı SGK’daki işini çözmek için Antalya’ya giderdi. Eski ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, Başkent Hastanesi’nin arkasına SGK’yı taşıdı. Alanyalı artık Antalya’ya gitmiyor. Kerim Aydoğan nerde şimdi? Çalışan insanları dışarıda bıraktılar. Oysa Kerim Aydoğan’ın somut çalışmaları vardı. Alanya’ya çok hizmetleri oldu. Neden? Çünkü Kerim Aydoğan halkın içinden gelen bir adamdı. İşadamlarının haklarını savunurdu. Ama esnafı asla ezdirmezdi. Çünkü esnaflıktan geliyordu. Esnafın sorununu biliyordu.  Ticaret Odası’nda çok iyi çalışmalar yaptı. Alanya’ya çok kazanımları oldu.

Yanındaki yönetimi de çok iyi seçmişti. Mustafa Tuna esnaftı. Mahmut Köse esnaftı. Esnaflar Alanya’nın sorunlarını bildikleri için kente yönelik çok hizmetler yaptılar.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513