• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Antalya 11 °C
  • Ankara 1 °C

KEMALİZM ÜZERİNE

Av.Yusuf Şanlı

17 Şubat  günü  Trajı yüksek bir İstanbul  Gazetesinde yayınlanan  “Duydunuz mu  Komşular ! Artık Kemalist olmak Moda” başlıklı  yazıdaki Kemalizm kelimesinin  bu kadar basite alındığına çok  üzüldüm.

Öncelikle “Kemalizm”  diye  bir ideoloji  yoktur.Ve Atatürk sağlığında böyle bir ideolojinin

doğmasını istememiş, böyle bir gayreti  de olmamıştır.Ancak ordumuz  Yunan’ı  İzmir’e döküp İstanbul’ u ve Trakya’yı da almak için İstanbul  istikametine  yönelince  ordunun başkomutanı Mustafa Kemal olunca Avrupa’da  Mustafa Kemal’e  bağlı olanlara  “Kemalist“ denmiştir. Bu Kemalist kelimesi zaman  zaman Türkiye’de de   yanlış kullanılmaktadır.

Atatürk sağlığında hiçbir şekilde  bu kelimeyi  kullanmadığı gibi yakın çevresi de kullanmamıştır.Çünkü Atatürk bir ideoloji adamı değildir. Ayrıca hiçbir kimse kendisini Atatürk’le mukayese edemez ve hiçbir kimse Atatürk gibi   olma ya  özen  gösteremez.Çünkü hiçbir dünya insanın  Atatürk’e benzemeye gücü yetmez. Atatürk sadece  bir komutan değildir. Onun  inkilapçılığı, siyasi kişiliği.Türk fikir hayatına verdiği  değerler  ve yarattığı birçok değerli kurumlar  komutanlığını 2.sıraya itmiştir. 72 yaşında aralıksız 60 yıldır  kitap okuyan, sosyal dalda eğitim veren bir üniversiteden mezun olan bir insan olarak okumaya verdiğim  bu 60 seneyi  düşünmekle geçirsem Atatürk’ün söylediği bir cümle gücünde bir cümle söylemeye   gücümün  yetmeyeceğini söyleyebilirim.

Atatürk’ün  kendi yazdığı ve kendi okuduğu nutkun her cümlesi  başlı başına bir  ebedi eserdir.örnek verirsek  nutkun sonundaki “Ey Türk Gençliği”  ile başlayan Atatürk’ün   gençliğe hitabesinin gücünde bir yazıyı Türkiye’de ve dünya’da  kimse  yazamaz ve söyleyemez.   

Üzülerek söyleyebiliriz ki  Atatürk hakkında yabancı yazar ve tarihçilerin yazdığı eserlerin  ebedi değeri Türkiye’de  yazılanların çok üstündedir.

Bilhassa İngiliz gizli belgeleri  Atatürk’ün  siyasi kişiliğinin, devrimciliğinin ve askeri başarılarının anlatımı ile doludur.Eğer bir gün Atatürk  Türkiye’de unutturulursa  Atatürk hakkında  çalışma yapacak olan ilim adamlarımız İngiliz  gizli belgelerinde  yeteri neden fazla kaynak bulacaklardır.

Atatürk hayatı boyunca  yurt dışına çıkmamış, hiçbir devleti ziyaret etmemiştir. Ancak Birçok yabancı devlet adamı Türkiye’yi ve Atatürk’ü ziyaret etmiştir. Bu ziyaretlerden birisi   4 Eylül 1936 tarihinde  Büyük Britanya  kralı 8’inci Edward’ın sonradan eşi olacak olan bayan Simpson’la birlikte  Akdeniz üzerinden özel  yatıyla Atatürk’ü  çok özel ve ilk yurt dışı seyahati olarak   ziyaret etmesidir. O tarihte  Büyük Britanya dünyanın ¼ kısmına sahipti, Diğer adı “Güneşin Batmadığı imparatorluk”tu. Dünya’da 1’inci güçtü. Eğer böyle bir ülkenin kralı  özel olarak Atatürk’ü  ziyaret ettiyse  bu olay bile Atatürk’ün Büyüklüğünün ölçüsünü  gösterir. Okuduğum kaynaklardan  ABD.de  başkan Roosevelt İle de yazışmaları vardır. Ve Roosevelt’de Atatürk’e hayrandır. Türk kurtuluş savaşında  denize döktüğü  Yunanistan’ın Başbakanı Venizelos Atatürk’ü Nobel’e aday göstermişti. Atatürk’ün ölümünden sonra Atatürk’ün  tabutu 19 Kasım 1938 günü İstanbul’dan Ankara’daki geçici  kabri Etnografya müzesine götürülürken Çanakkale’de yendiği  İngiliz  ve  Fransız askerleriyle ve diğer yabancı  askerler, sefirler, yabancı generallerle birlikte Çanakkale’de  bir ayağını kaybeden  İngiliz mareşali Birdwood’da Atatürk’ün tabutunu taşıyan top arabasına  selam durmuşlardı

Mağlup ettiği devletler  ve  askerler tarafından bile  saygı ile ve sevgi ile anılan.tartışmasız Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan  bir büyük dahi için yukarıda anılan Gazetedeki  yazıyı    Atatürk’ün büyüklüğüne mütenasip  görmedim. O yazıdaki irdeleme  biraz daha ciddiyet içinde ele alınmalıydı. Bu yazımızın anlatımından Atatürk gibi bir dahinin konu edildiği bir  yazı yazılırken Atatürk’ün  büyüklüğünün ve başarılarının göz önüne alınması  gerektiği  ortaya çıkar.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513