• BIST 101.742
  • Altın 227,615
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • Antalya 11 °C
  • Ankara 3 °C

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ CANLANDIRACAK VERGİ İNDİRİMİ

Hüseyin Çintaş

Alanya’da konut ve işyeri satın alan yurt dışı vatandaşları ve gurbetçilerimize vergi istisnası olduğunu biliyor muydunuz? İnşaat sektörünün canlanması için yürürlüğe giren bu kanunun beklentileri karşılaması için öncelikle herkes tarafından biliniyor olması gerekiyor tabi.. Bilinsin ki yatırım yapmak isteyen insanlar birbirini teşvik etsinler.  Yurt dışı vatandaşları ve ikametgâhı 6 aydan fazla yurt dışında bulunan gurbetçilerimiz ALANYA‘dan almış olduğu konut ve işyerinde K.D.V. İstisnasına tabidir. Sadece taşınmazın bedelini ödeyecekler, K.D.V. sini ödemeyeceklerdir. Maliye Bakanlığı’nın yapmış olduğuinşaat sektöründeki bu düzenlemeyle ekonominin büyümesini hedeflemektedir.3065 sayılı K.D.V. kanunun 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının 23/2/2017 tarihli ve 6824 sayılı kanunun 7. maddesi ile 1/4/2017 tarihinden itibaren uygulanmaktadır. Tabi bu istisna uygulamasından yararlanabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir bunlar;

1-Konut ve işyeri olarak inşa edilen binaların ilk tesliminde uygulanır.

2-Türkiye’ye yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan kurumlar.

3-Çalışma ve oturma izni olarak 6 aydan fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları.

4-Konut ve iş yeri olarak inşa edilen binaların bedelinin döviz olarak Türkiye‘ye getirmek kaydıyla bu bedel bankalar aracığıyla veyafiziki olarak getirilecekse gümrük idaresinden alınan belge kullanılır.

Taşınmazın bedelini en az %50 sini satışa ilişkin faturanın düzenlendiği tarihten önce, kalan kısmının da en geç bir yıl içerisinde alıcı tarafından döviz olarak Türkiye ‘ye getirilerek satıcıya ödenmesi gerekir.

5- Konut ve işyerinin bir yıl içerisinde elden çıkarılmaması gerekiyor. Konut ve işyerinin K.D.V. den istisna olduğunu tapu müdürlüğünce şerh konur. Eğer taşınmaz bir yıl içerisinde elden çıkartılırsa tahsil edilmeyen K.D.V, gecikme faiziyle birlikte taşınmazın bulunduğu yer vergi dairesine ödenir. Bu bedel ödendikten sonra tapu müdürlüğü taşınmazın devrini yapar.

6- İstisnanın yukarıdaki aktardığımız usulüne uygun şekilde gerçekleşmemesi durumunda zamanında tahsil edilmeyen K.D.V. , gecikme faizive vergi ziyaı cezası ve satıcı ve alıcı her ikiside sorumlu tutulur.

Yukarıda saydığım koşullara uyuyorsanız ya da çevrenizde uyan birileri varsa bilgilendirin ve harekete geçin.  Bu vergi indirimiyle inşaat sektörüne yatırım yapmanın tam zamanı. 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513