• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Antalya 25 °C
  • Ankara 21 °C

İDARİ TATİL VE RESMİ TATİL ARASINDAKİ FARK

Hüseyin Çintaş

Milyonlarca Müslümanın beklediği mübarek kurban bayramı tatili, 30 Ağustos Zafer bayramı tatili ile birleşince kamuda çalışanlar için 10 gün idari izin müjdesi geldi. Özel sektör çalışanları için ise 5,5gün resmi tatil ilan edildi.  Resmi tatil ve idare izin kavramları toplumun çoğu kesimi tarafından hala karıştırılan kavramlar. Resmi tatil Türkiye’de çalışan herkesin izinli sayıldığı kamu ve özel sektör ayrımının olmadığı izindir. İdari izin ise sadece 657 sayılı kanuna tabi devlet memurlarını kapsamaktadır. Memurlar ve isçiler için kurban bayramı tatili ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor? Bayramda çalışacak işçilere uygulanacak fazla mesai ücreti nasıl olacak? Ödenecek vergi, SGK ve taksitlendirmelerde ertelenmeler var mı?  Bugünkü yazıda inceleyelim istedim.

1-Hükümetin 28 -29-31 Ağustos tarihlerini de idari izin saymasıyla beraber, memurların 26 Ağustos 2017 Cumartesi günü başlayacakları idari izinleri 5 Eylül 2017 Salı günü son bulacaktır. 

2-Özel sektörde çalışan işçiler için ise, 30 Ağustos zafer bayramı ile beraber 31 ağustos Perşembe günü yarım gün 1-2-3-4- Eylül tam gün olarak toplamda 5,5 gün resmi tatil yapıp, 5 Eylül Salı günü işbaşı yapacaklar.

3-Bayramda çalışacak işçilere uygulanacak fazla mesai ücretini bir örnekle açıklayalım. Örneğin: Bir işçinin net maaşı 1.800 TL olduğunu varsayarsak, günlük kazancı 60 TL’dir. Bu işçi günlük 7,5 saati doldurduktan sonra bayramda da çalışmış ise günlük bir yevmiye fazla alacaktır. Normal mesai (60 TL) + bayram mesaisi (60 TL)=120 TL alacaktır. 

4-Vergi ödemelerinde bir erteleme henüz söz konusu değildir. 28 Ağustos Pazartesi günü KDV, Muhtasar, Damga vergilerinin son günüdür. 31 Ağustos Perşembe günü ise SGK, BAĞ-KUR, cari dönem ödemeleri ve BAĞ-KUR, SGK,  vergi taksitlendirmelerinin son günüdür. Ödemesini banka aracılığı ile yapacak olan mükelleflerin dikkat etmesi gereken 31 Ağustos Perşembe günü bankaların yarım gün açık olacağıdır.

MESLEĞİMİZİN DUAYENİ ŞÜKRÜ KIZILOT’UN ARDINDAN

Türkiye’nin önde gelen vergi uzmanlarından, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Şükrü Kızılot Salı günü hayatını kaybetti.  Kendisi bu mesleği yapan herkes için çalışkan kişiliği ve mesleğe kattığı değerle hep örnek alınan biriydi.  1999’da yılın bilim adamı seçildi. Gazi üniversitesinin 80. Yılında da ‘’En başarılı bilim adamı’’ ödülünü aldı. Şükrü Kızılok’un bugüne kadar 58cilt kitabı, 2.500 dolayında makalesi yayınlanmış. Ömrünü böylesine bilime ve insanları aydınlatmaya adayan bir bilim adamı aramızdan sessiz sedasız ayrılırken onu anmadan geçmek istemedim.  Umarım onun gibi bilim adamları ülkemizde hep var olur, bizler de böyle değerli insanların kıymetini artık ölmeden anlarız.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513