• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • Antalya 12 °C
  • Ankara 3 °C

FESHANE RUHU

Fazıl Tunç

Geçen hafta Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) olağanüstü kongresinde oy kullanmak üzere İstanbul’a gittim. Türkiye’nin en güçlü basın meslek örgütlerinden olan ve Avrupa’da resmen tanınan tek Türk basın meslek örgütü olan TSYD’nin yıllardır üyesi ve delegesi olmaktan hep gurur duydum.  Son iki dönemdir de bu derneğin Antalya Şubesi  Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapmaktayım.  Bu nedenle yoğun iş tempomuza ve sorunlarımıza rağmen her şeyi bir kenara bırakıp görevimizi yapmak için, Alanya’dan 4 arkadaş (Mehmet Ali Dim, Teoman Eriş ve Ercan Yıldırım) İstanbul’daki kongre  salonunda yerimizi aldık.

Arkadaşlarım adına bir yorum yapamam ama kendi adıma samimiyetle söylemem gerekirse gittiğime pişman oldum.

Her gün televizyon kanallarında program yaparak ve yazılar yazarak, Türkiye’yi yönlendiren,  herkesi eleştiren, Türk sporuna, siyasetine, dolayısıyla toplum yaşamına yön veren insanların salonda sergilediği tutum karşısında dehşete kapıldığımı söylemek zorundayım.

Ön yargısız ve kararsız bir şekilde gittiğim kongrede başkan adaylarını dinleyip ona göre oyumu kime vereceğimi belirleyecektim. 

Daha seçimin en başında patlak veren gerginlik ve iş bilmezlik yüzünden divan başkanı bile seçilemedi. Sonra eski Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay üzerinde uzlaşıldı ve yeni bir divan oluşturuldu.

Çok fazla detaya gerek yok. Nitekim saat 17.00’de oy kullanma süresi sona erecekken oylama ancak 15.30’da başlayabildi. İçimden kimseye oy vermenin gelmediği gergin kongrede Divan Başkanı kongreyi ileri bir tarihe erteledi de ben de oy kararsızlığımdan kurtulmuş oldum.

Türkiye’nin içinde bulunduğu gergin ortamın her kuruma yansımasının açık bir örneği olan kongrenin iptalinden sonra Alanya’ya dönmeyi planlarken, sevgili arkadaşım, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, telefonla arayarak Çatalca Şehitliği gezisinden dönen 350 Alanyalı’nın iki gün sonra İstanbul’da, Başakşehir Belediye Başkanı sayın Mevlüt Uysal’ın konuğu olacağını, İstanbul’da yaşayan Alanyalılar’ın da geceye katılacağını söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in de  geceye katılımını beklediklerini belirten Özcan, benim de orada bulunmamı rica etti.

Hazır İstanbul’a da gelmişken Nurhan arkadaşımı kırmak da Alanyalılar’ı es geçmek de olmazdı ve tereddütsüz evet diyerek  geceye iştirak ettim. İyi ki de etmişim.

Tarihi Eyüp semtindeki Feshane’de düzenlenen geceye 315’i Alanya’da, gerisi İstanbul’da yaşayan Alanyalılar olmak  üzere tam 650 kişi katıldı.

Katılımın yüksekliğinin yanı sıra salondaki ortamın sıcaklığı, Alanya’da yıllardır hepimizin görmeyi hayal ettiği bir ortamdı. Bir günlüğüne bile olsa kendimizi gurbette hissettiğimizden mi, Alanya dışına çıkmanın verdiği psikolojik rahatlıktan mıdır bilinmez, insanların birbirine yaklaşımı, gerçekten de Alanya samimiyeti ve dayanışmasının geçmiş yıllardaki tezahürü gibiydi. İnsanların birbirleriyle yarıştığı değil, kolladığı, yan gözle baktığı değil, göz göze gelmekten imtina etmediği, herkesin masa masa dolaşarak  birbiriyle hasbihal ettiği bir ortam vardı. Aynı şehirde yaşadıkları halde sanki ilk kez birbirine görüyorlarmış gibi kaynaşma çabası içine giren insanların bu tavrı belediye başkanlarının da gözünden kaçmamış olacak ki, iki başkan tüm masaları tek tek dolaşarak herkesle el sıkıştı.

Ortamdan etkilenen Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ‘’Önümüzdeki yıl burada 650 değil. 2 hatta 3 bin kişiyi de ağırlamaktan onur duyarım. Bunu yapacak imkanımız da yerimiz de var’’ dedi.

Bunun üzerine Adem Başkan da, önümüzdeki yıl İstanbul’daki Alanyalılar Gecesi’nde Alanya ürünlerinin sergilenmesi ve gecenin daha kapsamlı hale getirilmesi için her türlü fedakarlığı yapacağını söyledi.

İster misiniz İstanbul’da da ALKOD’unkine benzer bir Alanya Sofrası kurulsun.  Hani hiç fena da olmaz, Eyüp sahilinde ya da Beykoz sırtlarında veya Tarabya’da, İstanbul Boğazı’na bakarak ülübü piyazı, kabak düzmesi yemek, Güneyliler Orkestrası eşliğinde‘’Dandini’’ ya da ‘’Hasbahçe Zeybeği’’ oynamak da keyifli olabilir aslında.

Her kuruma ve kişiye eşit mesafede durarak, siyaset üstü kalan,  yılmadan yorulmadan çalışarak, Kent Konseyi’ni oldukça işlevsel tutmayı başaran, Alanyalı şehitlerimizi yad etmek amacıyla yapılan bu geziyi aynı zamanda bir dayanışma ve kültür gezisi boyutuna taşıyan Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan’ı avuçlarım patlayana kadar alkışlıyorum.  Ona destek veren MHP’li Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve AK Partili Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a da sonsuz teşekkür ediyorum.

Bu olayı niye bu kadar önemsediğimi sorarsanız da hemen söyleyeyim.  

Alanya insanı, son 10 yıldır birbiriyle olan diyaloğunu azalttı. 1990’lı yıllarda sayısız restoran ve eğlence mekanı Alanyalılar’la dolup taşarken, şimdi bu mekanlarda Alanyalı’ya rastlamak neredeyse mümkün değil. Eskiden her yerde her kesimden insanla iç içe olan ve o yüzden de ‘’Şehrin ileri gelenleri’’ denilen Alanyalılar’a bugün Beyaz Alanyalılar denilmeye başlanmışsa bu yüzdendir. Alanya’da marka olmuş, mesleğinde bir yere gelmiş veya başka bin deyişle para sorununu çözmüş insanlar artık ne yazık ki halkın içine çıkmıyor.

Bunun sebepleri de çok ayrı tartışılabilir. Başarılı insanların sürekli dedikodularla yıpratılmaya çalışılmasından, mahalle baskısının farklı şekilde işlemeye başlamasına, tüm ekonomik başarılara rağmen bir gecede her şeyini kaybedeceği korkusuna kadar bunun sebepleri arasında yer alabilir. 

İstanbul’daki Alanyalılar gecesindeki samimi ortamı, siyaset üstü duruşu bu yüzden önemsiyorum.

Yenikapı’da yaşanan beraberlik ruhunun ülke genelinde devamı sağlanamazken Feshane’de yaşanan ruhu, bunca zorluk ve sıkıntı içerisindeyken Alanya olarak biz yaşatabilsek fena mı olur ?

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513