• BIST 116.856
 • Altın 160,984
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • Antalya 8 °C
 • Ankara -1 °C

Ateş fırlarsa, imam çare olur mu cennete gitmeye?

Av.Mehmet Tığlı

Seçim öncesi en çok hatırlanan sözdür.  Yıllar önce Kanuni tarafından söylenmiş ve Cumhuriyet kurulurken tekraren Atatürk tarafından önemi belirtilmiş bir söz “Köylü milletin efendisidir”. 
 Kanuni bir gün mahremleriyle görüşürken onlara "Velinimet-i âlem [dünyanın efendisi] kimdir?" diye sormuş. Onlar "Padişah efendimizdir" diye cevap verince Kanuni, "Hayır, dünyanın efendisi reâyadır ki, ziraat ve harâset (çiftçilik) emrinde huzur ve rahatı terk ile iktisab ettikleri nimetle bizleri it’âm ederler" demiştir. Yani tarım ve çiftçilik işlerinde huzur ve rahatlarını bırakıp elde ettikleri ürünlerle bizi doyururlar. 
Köylü tükettiğinden çok üretendir. Sadece kendi yediğini değil, başkalarının tüketeceğini de üretendir. Ayrıca tüketirken, geri dönüşüm konusunda da başarılıdır. Eskidi diye hiçbir şeyi atmaz, eskiyen elbiseleri, kırpar, yolluk dokur, tükettiği yağın tenekelerini saksı olarak kullanır, yediği karpuzun kabuklarını çöpe atmaz, hayvanına yedirir, çekirdeğini yeniden eker.  Asla israf etmez.
Milletin sırtına yük değil, sırtındaki yükü hafifletenköylüyü, politikacılarımız seçim zamanı hatırlar olmuş.  Seçim sonrası kabak gibi oyacağı köylüyü, sıkışınca seçim öncesi elindeki oyu almak için sen bizim efendimizsin dermiş. Bu sözü duymaya başladığınızda seçimin yaklaştığını anlarsınız. Siyasetçiler köylü çocuğu olduğunu hatırlayıverir, başlarmış milletin efendisine sulanmaya… 
Sulanmayı bırakalım da gelin köylünün küçük bir derdini çözüverelim. Dert mi? Misal kendi köyümden örnek vereyim. Gündoğmuş’un doğu tarafına Malan Goyağı denir. Çaltı, Eskibağ, Balkaya, Kayabükü, Akyarı, Köprülü, Bedan gibi 13 köy yeni adıyla mahalle vardır, beşbine yakın efendi yaşar. Kimisinde iki, üç olmak üzere en az 18 cami bulunur bu goyakta ve bu kadar da imam vardır. Allah sağlıklarına zeval vermesin, her bir imamımız milletin efendisinin nihai duraklarının Cennet olması için elinden geleni yapmaktadırlar. Olaki cennetin yolunu unutanlar varsa, yolu gösteriveriyorlar. Rehberlik ederler dünyadan ahirete giden dikenli yolda. 
Lakin en az 18 imamın olduğu bölgede, milletin efendisi hastalandığı zaman sağlığın, sıhhatin yolunu gösterecek ilaç niyetine bir doktor yoktur. Malan Goyağına hizmet etsin diye Köprülü Köyünde, biraz devletten destek, biraz köylünün imecesiyle yılar önce sağlık merkezi yapılmıştı. Senelerdir bina boş, atıl bir vaziyette çürümeye terk edilmiş.Bir an önce ölüp,  cennete çabuk gitsinler diye düşündüğünden midir nedir, Devletimiz yıllardır doktor göndermez bu sağlık merkezine.
İmam sayesinde cennetin yolunu bulacak olan milletin efendisinin tansiyonu fırladığında, yada ateşi yükseldiğinde bunu düşürecek doktor olmadığı için tarlanın takkanın hatta seçim sandığının yolunu bulacak dizlerde derman olmuyor. Yolu bulamayınca üretim düşüyor. Üretim düşünce efendilerin dünyalığı yıkılıyor. Dünyalığı yıkılınca da başlıyor gaynatmaya, siyasilerin 70 sülalesi ile zinaya. 18 imamın rehberliği de boşa gidiyor, ne dünyalık kalıyor, ne ahretlik.
Devlet Babanın cebindeki para azalmış olabilir doktor göndermek için. Köylüler derki “para yoksa babamız da,  2 imam eksik göndersin, onun yerine bir doktor versin, dünyamızda kurtulsun, ahiretimiz de, sandığa gidecek dizlerde derman da olacak.”
Ana muhalefet CHP, dinsiz damgası yerim diye imam doktor dengesini dillendiremiyor. Benim oy kaygım yok, söyleyivereyim dedim seçim öncesi,  iktidar ve muhalefet partilerimizin mümtaz seçilmişlerine ve de seçileceklerine. Milletin efendisinin Tansiyonunu ve ateşini düşürün!  Efendiler, kendilerine efendi diyenleri sülalesi ile birlikte öpmeye kalkar ise, Alimallah kimse kestiremez son durak cennet mi, cehennem midir diye. Malumunuz zina haramdır.  
Dostça ve hoşça kalın.

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 242 513 6 513