• BIST 99.835
  • Altın 239,941
  • Dolar 5,6848
  • Euro 6,4117
  • Antalya 23 °C
  • Ankara 13 °C

ANADOLU TÜRKÜ’NÜN DÖNÜM TARİHLERİ

Av.Yusuf Şanlı

Ülkemizde sık sık Çanakkale savaşıyla ilgili milli ruhu anlatılırken Çanakkale Ruhu yanında hiç  Sakarya Savaşından  bahsedilmez. Halbuki Sakarya Savaşı Türkiye, dünya Türklüğü ve esir milletler açısından Çanakkale Savaşı kadar önemlidir. Tarihimizde Türklüğü derinden etkileyen çok önemli dönüm noktaları vardır. Anadolu Türk tarihinin bizim için çok önemli olan dönüm noktalarını ve bu tarihleri şöyle sıralayabiliriz.

1-1071 Malazgirt Meydan Savaşı: 1071 yılı 26 Ağustos günü bugünkü Muş  yakınlarındaki Malazgirt ovasında yapılan Malazgirt  Meydan savaşında Büyük Selçuklu hükümdarı sultan Alpaslan komutasındaki Türk ordusu IV Romanos Diogenes (Romen Diyojen) komutasındaki  Bizans ordusunu yenerek Anodolu’nun  kapısını Türklere  açmıştır. Ogün Alpaslan komutasında 50 Bin Asker varken Bizans ordusu  ise 70 bin kişidir

2-Miryakefalon Savaşı: Malazgirt meydan muharebesinden sonra  Anadoluya lu’ya yerleşen  ve hergeçen gün  güçlenen Anadolu Selçuklu devletinin bu yükselişini önlemek ve Türkleri Anadolu’dan atmak istiyen Bizans imparatoru 1.Manuel  Komnenos O gün için güçlü bir ordu ile Anadolu Selçuklu hükümdarı  2.Kılınçarslan’ın üzerine yürüdü. Denizli’nin Çivril ilçesi Düzbel mevkiinde 11 Eylül 1176 tarihinde meydana gelen savaşta Bizans ordusu yenildi ve geri çekildi. Bu savaştan sonra artık Türk’lerin Anadolu’daki hakimiyeti Bizanlılarca da kabul edildi ve o tarihten sonra Anadolu’da insiyatif Türklerin eline geçti.Bu tarihten sonra Bizanslılar kendilerini koruma derdine düştüler. Avrupa’lı tarihçiler bu savaştan sonra  Anadolu’ya Türkiye demeye başladılar.

3-Osmanlı devletinin kurulması 1299 : 623 yıllık bir saltanatın temeli Osmanlı beyliği olarak 1299 yılında Osman Bey tarafından Bilecik’te kurulmuştur.Osman Bey  Orta Asya’dan Anadolu’ya geçen Oğuzların Kayı boyunun lideri  Ertuğrul Beyin 3 oğlundan biridir. Bu beylik zamanla gelişmiş ve 3 kıtaya hükmedecek kadar güçlenmiştir. .bir cihan devleti olan Osmanlı imparatorluğunun kurulduğu 1299 tarihi Türk tarihinin dönüm noktalarından birisidir.

4-1683 Viyana kuşatması: Osmanlı imparatorluğu 1683 tarihine kadar yenilmezdi.Duraklama devrinde bile topraklarını genişletmiş ve en geniş sınırlarına padişah 3.Murat zamanında erişmiş ve Polonya bile Osmanlı İmparatorluğunun  himayesine girmişti.

Ancak 2.Viyana kuşatmasıyla uğranılan bozgun sonucu artık Osmanlı İmparatorluğunda geriye çekiliş başlamıştır.Bu çekiliş 1921 Yılı Sakarya meydan muharebesine ve Yunan ordusunun Ankara yakınlarında Polatlıya gelinceye kadar sürecektir. Böyle olunca 1683 tarihinde uğranılan 2.Viyana kuşatması Türk tarihi için bir dönüm noktasıdır.

5-1921 Sakarya Meydan Muharebesi: 13 Eylül 1683 Viyana kuşatmasından  beri devam eden Avrupa’dan Türk çekilişi 13 Eylül 1921 günü  bu savaşla durdurulmuş ve bu savaş sonucuyla  yeniden  Türk ileri harekatı başlamıştır. Sakarya savaşı 22gün 22 gece sürdü.Tarihin gördüğü en kanlı savaşlarından biridir.Bu savaşta Yunan ordusu Ankara’ya 50 Km.,kadar yaklaşmıştır. Eğer bu savaş kaybedilseydi devamı Ankara ve Anadolu yaylaları olacak ve kurulması istenilen son Türk Devleti  de kurulan bir hayal olarak kalacaktı.

Türkiye’nin Kurtuluşu’na giden Büyük Taarruz ve Türkiye’nin kurtuluşuna giden zaferlerin devamı Sakarya Savaşının sonucudur. Eğer bu savaş kazanılmasaydı Bugünkü Türk,iye Cumhuriyeti de asla olmayacaktı. Bu savaşta kanını akıtanlar sadece Anadolu’nun belli kesimlerinden vatan müdafaası için gelen kahraman Anadolu çocuklarıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın  söylediği “Hatt-ı  müdafaa yoktur. Sath-ı müdafaa  vardır. O satıh bütün vatandır.” Cümlesi Sakarya meydan savaşında Yunan saldırıları karşısında gerilemeye başlayan Türk birliklerini heyecana getirmek için  başkomutan Mustafa Kemal tarafından birliklere verilen emirdir. Aslında Sakarya Savaşı Yunan ilerleyişini durduran  bir savunma savaşıdır ve aynı zamanda 22 gün geceli gündüzlü sürmüştür. En çok subay kaybı verdiğimiz bir savaştır. Ne yazık ki  siyasi liderlerimiz hep Çanakkale’den bahsederler. Hiçbiri Sakarya’dan bahsetmezler. Sakarya savaşında yenilen sadece Yunanlılar değildir. Onların arkasında bitmez tükenmez İngiliz silah sanayi ve İngiliz prestiji vardır. Çanakkale savaşını kaybetseydik gidecek yerimiz vardı. Ancak Sakarya savaşını kaybetseydik.Gidecek yerimiz yoktu.Ülkenin bütün kaynakları her  her şeyi Sakarya’da toplanmıştı.Ve onara yok olacaktı. Burada Çanakkale savaşını basite aldığımız fikri doğmasın. O savaşta Türk ve dünya tarihi için önemli ve Türkün kahramanlık destanıdır. Hoşça kalınız!

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513