• BIST 106.846
  • Altın 271,285
  • Dolar 5,7296
  • Euro 6,3490
  • Antalya 12 °C
  • Ankara 0 °C

ALSMO’da e-uygulamalar konuşuldu

ALSMO’da e-uygulamalar konuşuldu
​​​​​​​19.10.2019 tarihinde 30923 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik Defter Genel Tebliği ve Vergi Usül Kanunu Genel Tebliği ile çok kapsamlı Elektronik Belge Düzenlenmesi Alanya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın ev sahipliğinde

19.10.2019 tarihinde 30923 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik Defter Genel Tebliği ve Vergi Usül Kanunu Genel Tebliği ile çok kapsamlı Elektronik Belge Düzenlenmesi Alanya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın ev sahipliğinde yapılan kahvaltı da ilgilim kurum müdürleri ve oda başkanlarıyla konuşuldu.

Hatice Şekerci

Alanya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (ALSMO) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İlçe Müdürü Muharrem Kaya, Vergi Dairesi Müdürü Fırat Algan, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin ve meslek odalarının başkanları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ALSMO Başkanı Kerim Gökçeoğlu, önümüzdeki günlerde işyeri sahipleri ve esnafları konu hakkında bilgilendirmek için toplantı ve seminerler düzenleyeceklerini belirtti.  Gökçeoğlu, “Hem gündemdeki konuları değerlendirmek özellikle vergisel konuları, değişiklikleri, değerlendirmek hem bir arada olmak genel konularla ilgili görüş alış-verişinde bulunmak için toplanmış bulunmaktayız. Özellikle bizim mesleki anlamda son dönemde yaşadığımız ve gelecekte tüm mükellefleri ilgilendirecek olan bir konumuz var e-uygulamalar dediğimiz. E-fatura, e-defter gibi konularımız var.” Dedi.

“DÖNÜŞÜM SÜRECİ ERKENE ÇEKİLDİ”

 E-fatura uygulamasının geçmiş dönemde olduğunu ancak limitin farklı olduğunu ifade eden Gökçeoğlu, “Özellikle burada dikkat çekmek istediğimiz geçmişte de e- fatura konusu,e-defter konusu vardı ama belli ciroların üzerinde 10 milyon ve üzeri e-fatura, e-defter kullanmak zorundaydı. Alanya’da 600-700 tane böyle firma olduğunu ve bu firmalarında bunu yaptığını biliyoruz. Ancak 2025 yılında düşünülen bu dönüşüm süreci biraz daha erkene çekilerek 2020 yılı olarak belirlendi. Özellikle dikkat çekmek istediğimiz konu bu günde diğer oda başkanları ticaret ve sanayi odası başkanımız ile birlikte nasıl bunu duyurabiliriz nasıl bunu anlatabiliriz. Muhtemelen bunun toplantıları da seminerleri de yapılacak. Özellikle e-arşiv fatura konusunda şöyle bir durumumuz var.  01.01.2020 tarihinden itibaren sadece 5 bin TL’lik fatura düzenleyen vergi mükellefi olmayanlar internet üzerinden gelir idaresinin sunmuş olduğu bir portaldan fatura düzenlemesi yapacak.  Yani bunun için artık işyerinin interneti bilgisayarı iyi kullanan faturayı düzenleyecek arkadaşlarımıza ihtiyaç olacak konuyla ilgili ve bu konuda da ve bu konuda da bizlerin ticaret erbaplarına bilgilendirmeleri daha fazla yapmaları gerekecek. 30 bin lirayı geçen faturalarda da e-arşiv olarak düzenlenmek zorunda kağıt ortamında fatura düzenlenemiyor bunlarla ilgili hatta şöyle bir 10 bin 10 bin olarak kessek diye sordular bu da mümkün değil. Aynı gün içerisinde 30 bin ve üzeri kesilen faturalarla ilgili de maalesef e-arşiv olarak düzenlenmek zorunda. Serbest meslek erbaplarının temsilcileri de aramız da avukatlar, doktorlar mühendislerde artık 01.01 2020 yılı Haziran ayından itibaren kağıt ortamın fatura kullanılmayacak. Tamamen e- fatura e-makbuz şeklinde fatura düzenlenecek. Özellikle ben halcilerden bu konuda soru geleceğine tahmin ediyorum. Hal esnafları da, hal kayıt sistemine kayıtlı meyve ve sebze hallerinde bunlar da tamamen e-müstahsil, e-fatura, e-deftere geçmek zorunda kalacaklar, hal kayıt sistemine kayıtlı olanlar. 01.01 2020 tarihinde hızlı bir şekilde geçiş sağlanmış olacak. Dediğimiz gibi elektronik e- defter zorunluluğu tebliğlerle yayınlanmıştı 19 Ekim 2019 tarihinde resmi gazete de yayınlanan tüm tebliğler birleştirildi. Tek tebliğ haline getirildi. Bizim meslek camiası adına düzenlediğimiz seminerler var ama biz daha çok bunu işyeri sahiplerimizin, esnaflarımızın, tüccarlarımızın bilgilenmesi maksadıyla muhtemelen hep beraber önümüzdeki günlerde bilgilendirme toplantısı yapacağız” İfadelerini kullandı.

 “KAĞIT İSRAFI ÖNLENECEK”

Uygulamanın kağıt israfını önleyerek ağaç kesilmesinin de önüne geçeceğini belirten ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, “Mali Müşavirler Odası Başkanımız Kerem Gökçeoğlu’na e-uygulama ile ilgili bilgilendirme toplantısını biz sivil toplum örgütlerini de davet etmek suretiyle gerçekleştirdiği için kendisine çok teşekkürler ediyoruz. Bizde uygulamanın içeriğini biraz öncede arkadaşlarımız söylediği gibi ticaret odasında inceledik, gerçekten gerekli bir uygulama burada en başta kağıt israfını önlüyor o da ağaç kesilmesini önleyecek doğaya da ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Biraz önce arkadaşlarımızın da söylediği gibi geçiş süreçleri hep sıkıntılı oluyor ondan sonraki süreçte de herke mutlu oluyor. Yani bence bu geçiş sürecinde de mali müşavirlerimiz her zaman bizlerle koordineli çalışan ve bu güne kadar gerek yönetimiyle gerekse mali müşavirler odamızla biz ticaret odası olarak hep koordineli çalıştık.  Hayırlı olur inşallah ticaret erbaplarımıza “ Şeklinde konuştu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513