• BIST 93.771
  • Altın 253,266
  • Dolar 5,8591
  • Euro 6,5642
  • Antalya 28 °C
  • Ankara 26 °C

Alanya’daki insanlık ayıbı modern yapıya böyle dönüştü

Alanya’daki insanlık ayıbı modern yapıya böyle dönüştü
Alanya tarihindeki en büyük insanlık ayıbı olarak akıllarda kalan B Tipi Kapalı Cezaevi’nin yerinde şimdi oldukça modern Adalet Sarayı var. İşte bu dönüşümün hikayesi

Burak GÜL/ÖZEL ARAŞTIRMA

Alanya Dünya’nın global şehirlerinden biri olsa da, bazı konularda insan hakları Alanya’ya geç geldi diyebiliriz. Günümüzde son derece modern hali ile dikkat çeken 2 bloklu Adalet Sarayı’ndan, suçluları eğiten ve topluma kazandırmayı hedefleyen yüksek güvenlik statüsündeki “L” tipi cezaevine sahip olan Alanya’da çok değil birkaç yıl önce adeta insanlık suçu işleniyordu. 3’ncü dünya ülkelerinde bile eşine az rastlanır bir biçimde adalet dağıtılmaya çalışılıyordu. İlçede son 15 yılda yaşanan gelişimi kaleme almak istedim. Çünkü, bu gelişimin içerisinde çok önemli noktalar yer alıyor. 

ADALET SARAYI YOKTU

Çok değil bundan 14 yıl önce ilçede bir adalet sarayı yoktu. Dünya şehri Alanya’da adalet, şimdiki Alanya Kaymakamlığı’nın alt katında birkaç odadan ibaret yerde dağıtılıyordu. Hakimler, savcılar rahat bir çalışma ortamından uzak tam bir keşmekeşin içerisinde topluma adalet dağıtmaya çalışıyor. Turizm kentinin en önemli yerlerinden birinde her gün elinde kelepçe olan insanlar mahkemeye getiriliyor ve sık sık turistlerin gözü önünde arbedeler yaşanıyordu. 2004 Yılında hizmete açılan yeni adalet sarayı ilçeyi bu ayıptan kurtardı. Çevre Yolu üzerindeki modern bina hem personel sayısının artmasını hem de adaletin daha hızlı işlemesini sağladı. Ancak, Alanya büyüdükçe 10 yılda yüzde 80 artan kapasite artık yeni binanın da yetersiz kalmasını sağladı. 

A BLOK İNŞA EDİLDİ

2013 yılı itibari ile onaylanan ek bina projesi geçtiğimiz yıl başladı ve Eylül ayı itibari ile bitirildi. Yıkılan Alanya B Tipi Kapalı Cezaevi’nin yerine yapılan yeni bina modern yapısı ile de dikkat çekti. Ancak yeni yapılan bina biraz ironik bir durumun ortaya çıkmasına neden oldu diyebiliriz.  Nasıl mı? Yeni yapılan Adalet Sarayı A Blok’un, yapıldığı yer Alanya’nın belki de en büyük yüz karası, insanlık ayıbının yaşandığı Alanya B Tipi Kapalı Cezaevi’nin olduğu araziydi. 

alanya-b-tipi-cezaevi-derme-catma-bir-yapiydi.jpg

                                        Alanya B Tipi Cezaevi derme çatma bir yapıydı

B TİPİ CEZAEVİ’NDE NELER OLUYORDU

1950’li yıllarda yapılan ve aynı anda Sinop’ta da bir benzeri yapılan Alanya B Tipi Cezaevi dışarıdan bakıldığında bahçeli müstakil bir evi andıran yapısıyla şirin görünse de içerisinde kötü olayların yaşandığı bir kara lekeydi. 45 kişilik koğuşlarda 150 kişinin kaldığı insanların yerlerde yattığı, hastalığın kol gezdiği cezaevi ardında çok derin yaralar da bıraktı. Hatta 2005 yılında yaşanan isyan da dahil olmak üzere irili ufaklı isyanlara ev sahipliği yapıyordu. Bizim dışarıdan tanık olduğumuz bu insanlık ayıbını yaşayan ancak ismini açıklamak istemeyen eski bir hükümlünün anlattıkları yaşananların ne kadar acı olaylar olduğunu gözler önüne seriyor. 2000’li yılların başında Alanya B Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan M.Ö. o günlerle ilgili sorularımı yanıtladı. Kendisi isminin ve görüntüsünün ise verilmemesini istedi. 

eski-alanya-cezaevi-2005-yilindaki-isyanla-gundeme-gelmisti.jpg

                           Eski Alanya Cezaevi 2005 yılındaki isyanla gündeme gelmişti

YERLERDE YATIYORDUK

Alanya cezaevi denilince aklına ilk gelen şeyi sorduğumuzu M.Ö. yanıtı, “Biz 4’ncü koğuşta kalıyorduk. Kapasitesi 50 kişilikti. Ancak 150 kişi kalıyorduk. Toplam 6 koğuş vardı ve 500’e yakın mahkum vardı. Yatacak yer yoktu. Lavaboya giderken insanların üzerinden atlayarak gidiyorduk.” Şeklinde oldu. 

b-tipi-cezaevi-alanya-tarihinde-kara-bir-leke-oldu.jpg

                                 B Tipi Cezaevi Alanya tarihinde kara bir leke oldu

BURASI ALANYA’NIN YÜZ KARASIYDI

İnsanların duş alamadığını ve hastalığın kol gezdiğini ifade eden M.Ö., “Çok kalabalık ve küçük bir cezaeviydi. İnsanlar duş alamıyor. Hastalık kol geziyordu. Herkesin psikoloji bozuktu. Ancak ne doktor vardı ne de sağlık uzmanı. Kendi kendimize iyileşmeye çalışıyorduk. En acısı da çok işkenceler yapılıyordu. Ben kendim çok kez şahit oldum. Hatta bir defasında eskiden tanıdığım ancak suçsuz olduğunu bildiğim bir arkadaşımı feci şekilde dövmek istediler.” İfadelerini kullandı. 

SUÇSUZ GİREN SUÇLU OLDU

foto-001.jpg“İçerisi o kadar berbat bir yerdi ki” diyerek sözlerine devam eden M.Ö., “Alanya B Tipi Kapalı Cezaevi tam bir utanç abidesiydi. O dönem borçtan dolayı mal beyanında bulunulmadığında 5 günlük 10 günlük hapis cezaları vardı. Mal beyanından dolayı 5-10 günlük hapis cezası alan insanların orada suçluya dönüştüğüne tanıklık ettik. İçeride her türlü pislik insan vardı. Bu cezaevi bırakın suçluyu eğitmeyi topluma kazandırmayı suçluyu daha suçlu suçsuzu ise suçlu yapan bir yerdi” Dedi. 

ADALET BAKANI DAHİL UTANDI

O günleri hatırlamak dahi istemediğini söylerken gözleri dolan M.Ö. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün bir ziyaretinde yaşananları da anlattı. “Sene kaçtı bilmiyorum. Ama Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk cezaevini ziyaretinde korkmuş ve utanmış. Burası böyle berbat bir yerdi. İnsan hakları Alanya B Tipi Kapalı Cezaevi içerisinde hükümsüzdü” Diye konuştu. 

İşte Alanya’da adalet yatırımları bu nedenle çok önemli. 2004 Yılında yeni adliye binası ile başlayan değişim 2008 yılında hizmete açılan Alanya Mahmutlar L Tipi Cezaevi ile devam etti. Türkiye’de bir ilk olan cezaevi Alanya’nın insan hakları bakımında belki de onuru oldu.

L TİPİ YÜKSEK GÜVENLİKLİ CEZAEVİ

16 Mart 2007 tarihinde dönemin Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ın da yoğun çabaları ile yapımı tamamlanan Alanya Mahmutlar L Tipi Ceza İnfaz Kurumu, “Cezaevi” kelimesinin kullanımdan kalktığı ilk kurumlardan biriydi. Biri Sakarya’nın Ferizli İlçesi’nde diğeri ise Alanya’da yapımına başlanan L Tipi Ceza infaz Kurumları’nda öncelikli hedef suçluların cezaevinden çıktıktan sonra topluma kazandırılması ve tekrar suç işlememesi yönündeydi.  Hatta dönemi Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, hedefi şu sözlerle ifade etmişti. "Artık cezaevi kelimesi kaldırıldı. O nedenle Mahmutlar'da yapılan ve adına Alanya L Tipi Ceza İnfaz Kurumu diyeceğimiz tesisle birlikte yeni bir dönem başlıyor. Bölgenin en iyi ceza infaz kurumu olan, son teknoloji ile donatılmış bu yatırım 2004 yılının Mart ayında başlamıştı ve eksikliklerinin hızla giderilmesiyle normal süresinde, yani 3 yıl içerisinde tamamlandı. Buraya cezaevi değil, okul demek lazım. Çünkü burada tutuklu ve hükümlüler, suçlarına göre ayrıştırılarak eğitime tabi tutulacaklar. Uzman psikologlar, doktorlar ve öğretmenler vasıtasıyla tüm hükümlü ve tutuklular eğitim ve tedaviye tabi tutulacaklar. Buradaki amaç, suçlunun çıktıktan sonra yeniden suç işleyip, geriye dönmemesi.” 

mahmutlar-l-tipi-cezaevi,-her-yil-yeni-projeleri-ile-topluma-fayda-sagliyor.jpg

                   Mahmutlar L Tipi Cezaevi, her yıl yeni projeleri ile topluma fayda sağlıyor

NEREDEN NEREYE

alanya-adalet-sarayi.jpgTürkiye’nin en kötü cezaevlerinden birine sahip Alanya, Türkiye’de yeni bir sistemin ilk başlangıç noktası oldu. İnsanlık ayıbı olarak tarihe geçen B Tipi Cezaevinin yerine Türkiye’ye örnek olan Avrupa’da model cezaevi olarak konferanslarda anlatılan L Tipi Ceza İnfaz Kurumu Alanya’da açıldı. Hem de içerisinde psikolog, okul ve atölyeler bulunan suçluyu adeta yeniden eğiten önemli bir göreve hizmet ederek. 

İşte geçtiğimiz günlerde hizmete giren yeni Adalet Sarayımız da Alanya’daki global değişimin son halkası oldu. 

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Gerçek Alanya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 513 6 513